Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Χαμένη ευκαιρία και ισοφάριση

Χαμένη ευκαιρία και ισοφάριση

Ο Ολυμπιακός ακόμα και χωρίς τον Σπανούλη θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη από το “Ο.Α.Κ.Α.”, αλλά στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό, δεν είχε την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 84-80.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι ανεβάζοντας από νωρίς την ένταση και τον δείκτη του σκορ. Ο Παναθηναϊκος ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Μετά από κάθε εύστοχη προσπάθεια, οι «πράσινοι» πίεζαν σε όλο το γήπεδο για να κλέψουν, όμως ο Ολυμπιακός είχε υπομονή και ψυχραιμία και έβρισκε τον τρόπο να δημιουργεί ρήγματα και να φτάνει μέχρι το αντίπαλο καλάθι.

Έξι λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, δύο διαδοχικές καλές άμυνες από πλευράς Παναθηναϊκού και το τρίποντο του Φελντέιν, έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στους γηπεδούχους (11-7), προσωρινά όμως, καθώς ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα κι έφερε το ματς στα ίσια, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από Γκριν, Παπανικολάου και Πρίντεζη.

Στον χρόνο που απέμενε μέχρι την ολοκλήρωση του Α΄ δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, «μπλοκάροντας» την παραγωγικότητα των αντιπάλων του. Στην επίθεση, συνέχισε να έχει υπομονή, συγκέντρωση και σωστή κυκλοφορία της μπάλας και παίρνοντας πόντους από Γκριν, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, έκλεισε με προβάδισμα τριών πόντων (17-20).

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, οι διαιτητές ξεκίνησαν να χρεώνουν κάθε προσπάθεια για άμυνα των παικτών του Ολυμπιακού με φάουλ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να βρει εύκολους πόντους από βολές. παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου διατήρησαν την ψυχραιμία τους, συνέχισαν να κάνουν το παιχνίδι τους στην επίθεση και «χτυπώντας» από το χαμηλό ποστ, διατηρούσαν μια διαφορά της τάξης των τεσσάρων πόντων.

Επτά λεπτά πριν το ημίχρονο, οι «πράσινοι» μ’ ένα σερί 5-0 πήραν το προβάδισμα (28-27), αλλά το τρίποντο του Αγραβάνη έβαλε εκ νέου μπροστά τον Ολυμπιακό. Σ’ εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την έντασή του στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε συνεχόμενα λάθη, δίνοντας την δυνατότητα στους αντιπάλους τους να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και να προηγηθούν με +5 (35-30). Αυτή η εξέλιξη, συνέφερε τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρήκαν και πάλι την υπομονή και την συγκέντρωση στο επιθετικό κομμάτι και έφεραν το ματς στα ίσια (39-39), πριν ο Τζέιμς ευστοχήσει σχεδόν με την εκπνοή και διαμορφώσει το 41-39 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, το +4 που διαμόρφωσε ο Μπουρούσης με βολές για τον Παναθηναϊκό, εξανεμίστηκε μέσα σε δευτερόλεπτα, με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 6-0 και να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ (43-45). Το τρίποντο του Σίγκλετον εκείνη την στιγμή έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Γκριν απάντησε άμεσα, βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.

3:14 πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός με διαδοχικού πόντους του Μπουρούση ανέβασε στο +5 την υπέρ του διαφορά (50-52), όμως ο Αγραβάνης με δίποντο και μία εύστοχη βολή, διέκοψε το σερί και έφερε την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (56-53). Στα λεπτά που απέμεναν για την λήξη της περιόδου, ο Ολυμπιακός λειτούργησε αποτελεσματικά στην άμυνα, αλλά στην επίθεση δεν βρήκε σκορ, με αποτέλεσμα ο Τζέιμς με τρεις βολές στα 24΄΄ πριν το τέλος, να ανεβάσει στο +6 την διαφορά (59-53), υπέρ της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Ουότερς ευστόχησε σε λέι-απ, μειώνοντας στους 4 (59-55). Ο Παππάς απάντησε με τρίποντο στέλνοντας για πρώτη φορά την διαφορά στο +7, αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και αποτελεσματική και με σερί 5-0, η απόσταση έπεσε και πάλι στους 2 (62-60). Έξι λεπτά πριν το τέλος το παιχνίδι έγινε ροντέο, με τις ομάδες ν’ ανεβάζουν κατακόρυφα την ταχύτητα και να ευστοχούν σε διαδοχικές επιθέσεις. Αυτό το τέμπο ευνόησε τον Παναθηναϊκό ο οποίος προηγήθηκε με +5(68-63), προσωρινά όμως, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν γρήγορα και μάζεψαν την διαφορά στους 2 (68-66).

Στα τέσσερα λεπτά που υπολείπονταν για την λήξη οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση. 2:20 πριν την λήξη ο Παππάς με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του, αλλά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν πτοήθηκαν και με το τρίποντο του Πρίντεζη στα 56΄΄ πριν το τέλος, μείωσαν σε 78-76.

Στα κρίσιμα δευτερόλεπτα που απέμεναν στο ρολόι, το δίποντο του Τζέιμς έκανε το σκορ 80-76. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Πρίντεζης σε πρώτο χρόνο από πλεονεκτική θέση και σε δεύτερο ο Μπιρτς, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να μειώσουν πάλι σε απόσταση ενός σουτ. Ακολούθησαν οι βολές του Καλάθη για το 82-76, για να μειώσει γρήγορα με λέι-απ ο Μάντζαρης. Ο Ολυμπιακός για να παγώσει τον χρόνο έστειλε τους «πράσινους» σε βολές, όμως αυτοί ευστόχησαν και διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την προσεχή Κυριακή (04/06), στον 3ο τελικό του “Σ.Ε.Φ..”

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 41-39, 59-53, 84-80

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Φελντέιν 6 (2), Μπουρούσης 12, Σίνγκλετον 9 (2), Καλάθης 8, Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς 16 (1), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 8 (2)
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 21 (5), Παπαπέτρου 3 (1), Μιλουτίνοφ 4, Μάντζαρης 9 (1 ), Πρίντεζης 15 (2), Μπιρτς 1, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης 9 (1), Παπανικολάου 12

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...