Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Ένα σετ υπόθεση!

Ένα σετ υπόθεση!

Μια ακόμα νίκη σε βάρος του Παναθηναϊκού, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου που επικράτησε με 3-1 σετ στο κλειστό του ΜΕΤΣ και κλείδωσε ουσιαστικά την 1η θέση στην κανονική περίοδο που ισοδυναμεί με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

Οι νταμπλούχες με εξαίρεση το 1ο σετ, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και τη διαφορά δυναμικότητας με την εμφάνιση που έκαναν στην συνέχεια του αγώνα και δεν έδωσαν περιθώρια στον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει κάποιο βαθμολογικό όφελος. Παράλληλα διεύρυναν στο 26-0 το σερί κόντρα στους «πράσινους» στα ομαδικά αθλήματα του Ερασιτέχνη και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην πρώτη «μάχη» με την Αστερίξ Μπέβερν (22/2) στο Βέλγιο για τους «8» του CEV Challenge Cup.

Στις λεπτομέρειες χάθηκε το 1ο σετ…

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0 για να πάρει το πρώτο του προβάδισμα στο 6-5 μετά από καρφί της Μερτέκη στο φιλέ. Ακολούθησε νέο προβάδισμα των «πράσινων» με 9-7 αλλά ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 9-10 μετά από χτύπημα της Ρίτσι στο φιλέ. Μετά από εξαιρετική άμυνα της Κονόμη και φάση διαρκείας, η Μαλασάϊ με μονό μπλοκ στην Μερτέκη διαμόρφωσε το 14-15 και οι «ερυθρόλευκες» πήγαν μπροστά με 15-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από σερβίς της Κωνσταντινίδου στο φιλέ. Στη συνέχεια μετά από καρφί της Πολ στο φιλέ και επίθεση της Χίπε, ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του για πρώτη φορά στο +3 φτάνοντας στο 18-15! Οι γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 ισοφάρισαν σε 18-18, αλλά με ωραίο πρώτο χρόνο η Γιώτα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (18-19). Η Άνα Λαζάρεβιτς «έγραψε» το 19-20, ακολούθησε νέα ισοπαλία (20-20), αλλά με το δεύτερο «ερυθρόλευκο» μπλοκ, από την Λαμπρούση σημειώθηκε το 20-21. Οι γηπεδούχες ανέτρεψαν αυτό το σκορ με ένα 3-0 σερί για το 23-21. Στη συνέχεια μετά άμυνα της Κονόμη που πρόλαβε κανονικά τη μπάλα, Κουτσούλας αρχικά έδωσε πόντο για τον Παναθηναϊκό όμως ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντερο ρέφερι και δικαιώθηκε. Η Χίπε μείωσε σε 23-22 και η Λαμπρούση με άσσο ισοφάρισε σε 23-23 αλλά με μπλοκ της Κωνσταντινίδου στη Μαλασάι, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (24-23).  Ακολούθησε το 24-24 με πρώτο χρόνο της Γιώτα αλλά οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 26-24 ύστερα από επίθεση άουτ της κεντρικής του Ολυμπιακού.

Με 9-0 σερί…απάντησε άμεσα!

Στο δεύτερο σετ οι νταμπλούχες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-6, αλλά απάντησαν άμεσα με ένα σερί 4-0 για το 9-10. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στη συνέχεια και από το 14-13, ο Ολυμπιακός σημείωσε νέο σερί 3-0. Αρχικά η Χίπε ισοφάρισε με πλασέ (14-14) και δικό της άσσο πέτυχε το 14-15 ενώ η Λαμπρούση με μπλοκ στη Ρίτσι «έγραψε» το 14-16 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Ζένια Τσίμα διεύρυνε το προβάδισμα στο 14-17 και ύστερα από άστοχη επίθεση της Ρίτσι μετά από φάση διαρκείας ο Θρύλος έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (14-18). Οι «ερυθρόλευκες» που συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς με την Χίπε και με πόντο της Χριστοδούλου διεύρυναν σε 6-0 το σερί των αναπάντητων πόντων για το 14-19. Το εντυπωσιακό σερί του Θρύλου ολοκληρώθηκε στο 9-0, από 14-13 σε 14-22 με τις νταμπλούχες να φτάνουν εύκολα στο 25-17 μετά από χαμένο σερβίς της Παπαδοπούλου και να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Προβάδισμα με νέα μεγάλη διαφορά!

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο και στο ξεκίνημα του 3ου σετ με την Χίπε μετά από μια δύσκολη επίθεση να πετυχαίνει το 9-12 και να φτάνει στους 14 πόντους ενώ η Μαλασάϊ διατήρησε το +3 για το 10-13. Μετά από άστοχη επίθεση της Πολ ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +4 (10-14) και πήγε μπροστά με 12-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με πόντο της Χίπε και μπλοκ της Μαλασάϊ στην Κωνσταντινίδου διαμορφώθηκε το 13-18 για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει απόλυτα και έτρεξε ένα νέο σερί, για το 13-21. Ύστερα από καταπλητικό πρώτο χρόνο της Γιώτα, ο Ολυμπιακός πήρε και το τρίτο σετ με μεγάλη διαφορά και με το 16-25 προηγήθηκε με 2-1!

Η…γνωστή κατάληξη!

Στο 4ο σετ, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 6-0 αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε αρχικά σε 6-4 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 7-7 μετά από άσσο της Χριστοδούλου. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στην εξέλιξη του σετ, με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 18-15. Με πόντους της Γιώτα και της Τσίμα οι «ερυθρόλευκες» ψαλίδισαν τη διαφορά για το 18-17 και ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 19-19 μετά από λάθος του Παναθηναϊκού. Μετά απο άστοχη επίθεση των «πράσινων» ο Θρύλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 4ο σετ με 19-20 και με το 4ο μπλοκ της Λαμπρούση διεύρυνε το προβάδισμά του στο 19-21! Στο καρφί της Ρίτσι (20-21), «απάντησε» η Τσίμα με κερδισμένο μπλοκ άουτ για το 20-22 και από λάθος της Χρυσομάλλη προήλθε το 21-23! Η Σάσκια Χίπε έγραψε το 21-24 και με μπλοκ της Λαμπρούση στη Ρίτσι διαμορφώθηκε το 21-25 που επισφράγισε την νίκη του Θρύλου μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού!

Τα σετ: 1-3 σε 1:55′, 24-26 (35′), 17-25 (25΄),  16-25 (24′), 21-25 (21′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 24-26

2ο σετ: 8-6, 14-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 16-25

4ο σετ:  8-7, 16-14, 19-21, 21-25

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Καζάζης):  Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Ρίτσι, Φιλντ, Ρόγκα -λ/

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς)Γιώτα 11 (8/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 50%υπ.-50%αρ),, Μαλασάϊ 8 (6/37 επ. 2 μπλοκ, 50%υπ.-40%αρ.) Λαμπρούση 10 (4/11 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 2 άσσοι), Κονόμη -λ (62%υπ.-50%αρ.)/Τσίμα 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 40%υπ.-20%αρ.)

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής της ομάδας, Μπράνκο Κοβάσεβιτς σημείωσε:

«Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Ίσως το 1ο σετ ήταν το χειρότερο που παίξαμε όσο έιμαι στον Ολυμπιακό, αλλά μετά  βελτιωθήκαμε, αγωνιστήκαμε πολύ καλύτερα και είμαi πολύ χαρούμενος για αυτή τη νίκη. Έχουμε ένα σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης και με αυτό το αποτέλεσμα θα πάμε με πολύ καλή ψυχολογία στο Βέλγιο για την αναμέτρηση με την Αστερίξ. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι, αλλά τελικά πετύχαμε αυτό που θέλαμε και είμαστε ικανοποιημένοι».