Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Με ψυχή πρωταθλητή

Με ψυχή πρωταθλητή

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 77-72.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 77-72 τον Παναθηναϊκό στον τρίτο τελικό, έκανε το 2-1 στην σειρά κι έχει την ευκαιρία με νίκη στο «Ο.Α.Κ.Α.» την Κυριακή να πάρει το πρωτάθλημα. Εξαιρετικός Βασίλης Σπανούλης για ένα ακόμη ματς.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, παίρνοντας από την πρώτη στιγμή τον έλεγχο. Οι «ερυθρόλευκοι», ακουμπούσαν διαρκώς την μπάλα στο χαμηλό ποστ στον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα με τον Χάντερ στην πλάτη του να τελειώνει τις φάσεις, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με την σειρά του να εκμεταλλευτεί τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο κοντά στο καλάθι, όμως η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν σωστή και αποτελεσματική και υποχρέωνε τους «πράσινους» σε βεβιασμένες ενέργειες.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τις ατομικές ενέργειες του Σπανούλη με 8-2, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η είσοδος των Παπαγιάννη και Διαμαντίδη στο παρκέ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να βρει ρυθμό επιθετικά και αμυντικά και να ισορροπήσει το παιχνίδι. Οι Πειραιώτες σ’ εκείνο το σημείο προσπάθησαν ν’ ανακόψουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, όμως η επιμονή τους να πηγαίνουν σε ατομικές προσπάθειες και να μην παίζουν ομαδικά, δεν τους βοήθησε σε κάτι τέτοιο. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος το μομέντουμ του αγώνα και «διαβάζοντας» σωστά το παιχνίδι, κατάφερε να προηγηθεί με +8 (11-19).

Στον χρόνο που απέμενε ο Ολυμπιακός αντέδρασε και βρίσκοντας εκ νέου τα πατήματά του μέσα από την άμυνα, έτρεξε ένα σερί 6-0 και έκλεισε στο -4 την πρώτη περίοδο (17-21).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, πέντε πόντοι δια χειρός Λοτζέσκι έβαλαν τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (22-21) στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πήραν εκ νέου τα ηνία του ματς με το καλάθι του Στρόμπερι.

Έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες βγάζοντας τρομερή ενέργεια στην άμυνα επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και κατάφεραν να ξεφύγουν με +6 (32-26). Το «τριφύλλι» αντέδρασε σ’ εκείνο το σημείο και με σερί 5-0, μείωσε στον πόντο. Σπανούλης και Χάκετ έδωσαν τις λύσεις επιθετικά στην ομάδα τους, αυξάνοντας και πάλι την διαφορά στο +4, όμως ο Φελντέιν με 5 διαδοχικούς προσωπικούς πόντους, έβαλε μπροστά στον Παναθηναϊκό (39-40).

Στο 1:38 που απέμενε, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα προσπάθησαν να κρατήσουν χωρίς σκορ τους αντιπάλους τους και να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο να σκοράρει και να πάει με πλεονέκτημα 3 πόντων στ’ αποδυτήρια (41-44).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ, παίζοντας και ωραίο μπάσκετ. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις επιθετικά από τους Λοτζέσκι και Χάκετ, ενώ ο Παναθηναϊκός από τους Παπαγιάννη και Καλάθη.

Τρία λεπτά πριν την εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός με τα καλάθια του Παππά πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα 4 πόντων, όμως ο Χάκετ με δικό του δίποντο μείωσε σε απόσταση ενός σουτ. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα όμως δεν ήταν στον απαιτούμενο βαθμό αποτελεσματική, κάτι που έδωσε την δυνατότητα στους «πράσινους» να σημειώσουν εύκολα καλάθια και να κλείσουν με προβάδισμα πέντε πόντων το δεκάλεπτο (57-62).

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπλοκάροντας επιθετικά τον Ολυμπιακό, κατάφερε να προηγηθεί με +7 (59-66). Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γιώργος Πρίντεζης ένιωσε πόνο στο αριστερό πέλμα του και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Η εξέλιξη αυτή αφύπνισε τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι αυξάνοντας την πίεσή τους στην άμυνα, κράτησαν χωρίς σκορ τους αντιπάλους τους. Στην επίθεση, αρχικά, ο Παπαπέτρου και στην συνέχεια ο Σπανούλης ευστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους.

Σπανούλης από άλλο πλανήτη, έδειξε τον δρόμο για τη νίκη

Στα δύο λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει με την ίδια συνέπεια και συγκέντρωση στην άμυνα, διατηρώντας χαμηλά σε παραγωγικότητα τον Παναθηναϊκό. Στην επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα και βολές, έδωσε ασφαλές προβάδισμα στον Ολυμπιακό, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

MVP

Ο Βασίλης Σπανούλης, για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι ευστόχησε στα μεγάλα σουτ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος έκανε σπουδαία δουλειά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Γουίλιαμς 2, Χέινς.