Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Ακάθεκτος

Ακάθεκτος

Την 16η νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Ηρακλή Χαλκίδας στο Ρέντη και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Λίμπερμαν Αγκάμεζ, Ντίμα Φιλίποφ, Τζάστιν Νταφ, παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι σε ένα ακόμα ματς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους.

Δια… περιπάτου στο 3-0!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ αποφασιστικά στην αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή την κυριαρχία του αποκτώντας μεγάλες διαφορές και με πολύ καλή λειτουργία του μπλοκ φτάνοντας στα έξι συνολικά. Με πρώτο σκόρερ στο 1ο σετ τον Νίκο Ζουπάνη με 5 πόντους (3/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) και τους Άθος Κόστα, Σουλτανόπουλο να ακολουθούν με 4 οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέσα σε 20 λεπτά στο 25-12 με το οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ! Κορυφαίος ήταν και ο Κώστας Στιβαχτής με 3 πόντους (2/2 επ., 1 μπλοκ) και 8.9 στην ατομική αξιολόγηση.  Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια του αγώνα με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 20-9 στο 2ο σετ το οποίο πήρε εύκολα με 25-18. Ο Θρύλος δεν κατέβασε στροφές ούτε στο 3ο σετ, έφτασε το 25-19 και πανηγύρισε μια ακόμα νίκη!

Tα σετ: 3-0 σε 1:08’ ,  25-12 (20’), 25-18 (24’), 25-19 (24’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-13, 25-18,

3ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-19

Ολυμπιακός: Ζουπάνης 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 4(3/4 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 79%υπ.-71%αρ.), Άθος Κόστα 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 67%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου-λ (75%υπ.-45%αρ.)/

Ηρακλής Χαλκίδας: Τάπια 10 (10/33 επ.), Ντίνας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/9 επ., 64%υπ.-45%αρ.), Μπερτασόνι 1 (/1 επ.), Κλότσχο 6 (6/15 επ., 53%υπ.-29%αρ.) Αδαμόπουλος 7 (4/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσαδήμας –λ 71%υπ.-57%αρ.)/Μάρκου, Γαλιώτος

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...