Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Κυρίαρχος και πρωτοπόρος

Κυρίαρχος και πρωτοπόρος

06

Ο Ολυμπιακός παίζοντας ανά διαστήματα καλό μπάσκετ, κέρδισε εύκολα με σκορ 78-67 την Α.Ε.Κ., σημείωσε την 8η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στηριζόμενος στην δυνατή του άμυνα, κατάφερε να κρατήσει χαμηλά σε παραγωγικότητα την Α.Ε.Κ. Στην επίθεση, ακουμπώντας στην μπάλα στο χαμηλό ποστ στον Πρίντεζη, πήρε σκορ από τον Έλληνα φόργουορντ και μπήκε σε θέση οδηγού

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, στέλνοντας την διαφορά στο +13 (20-7). Η Α.Ε.Κ. αντέδρασε σ’ εκείνο το σημείο κι μ’ ένα επιμέρους σκορ 7-3, μείωσε στους 9 (23-14).

Στα δύο λεπτά που είχαν στην διάθεσή τους οι πρωταθλητές πριν τη λήξη, βρίσκοντας λύσεις από τον ΣΠανούλη, ανέβασαν και πάλι στο +10 την διαφορά (26-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν  χωρίς συγκέντρωση στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την χαλαρή άμυνα των «ερυθρολεύκων» έφτασαν με ευκολία μέχρι το καλάθι και μείωσαν σε απόσταση ενός σουτ την διαφορά (26-23), 7:24 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο 2ο δεκάλεπτο, σημείωσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου 6:20 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Οι Πειραιώτες από εκείνο το σημείο κι έπειτα άρχισαν να βρίσκουν και πάλι τα πατήματά τους επιθετικά και ανέβασαν γρήγορα την διαφορά στους 9 (34-25), 4:21 πριν την λήξη.

Η Α.Ε.Κ. βρήκε κάποιες λύσει με τα σουτ του Ντίξον και μάζεψε την διαφορά, προσωρινά όμως, καθώς ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα σε άμυνα κι επίθεση, ξέφυγε και πάλι στο σκορ, κλείνοντας τελικά με 9 πόντους προβάδισμα το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης τέσσερις γρήγοροι πόντοι από Μπιρτς και Σπανούλη, ανέβασαν την διαφορά στο +13 (47-34). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι αστόχησαν σε πολλές προσπάθειες, καθώς δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση. Η Α.Ε.Κ. εκμεταλλεύτηκε αυτή την συνθήκη και βρίσκοντας λύσεις από τον Μαυροειδή, μείωσαν στους 7 (4:14) πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Αυτή η εξέλιξη ανάγκασε τον Βασίλη Σπανούλη ν’ αναλάβει δράση. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είτε σκοράροντας, είτε δημιουργώντας βοήθησε την ομάδα του να ξεκολλήσει από τους 47 πόντους και να εκτοξεύσει την διαφορά στο +15 (59-44). Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς δεν είχαν απάντηση σε αυτό το ξέσπασμα του Ολυμπιακού, απορρυθμίστηκαν αμυντικά κι επιθετικά και παρασύρθηκαν στον ρυθμό των Πειραιωτών, οι οποίοι παίρνοντας σκορ από τους Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και Γκριν, έστειλαν με πλεονέκτημα 19 πόντων (65-46) την ομάδα τους στην τελευταία περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατέβασαν ταχύτητα. Παίζοντας με την ίδια μαχητικότητα κι ενέργεια στην άμυνα, ανάγκασαν την Α.Ε.Κ. να βγει στην περιφέρεια και να σπαταλήσει κατοχές, σουτάροντας τρίποντα. Στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» διασπούσαν μ’ ευκολία την αντίπαλη άμυνα και κερδίζοντας κατά κράτος την «μάχη» των ριμπάουντ, ανέβασα ακόμα και πάνω από τους 20 την διαφορά (74-53), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Στον χρόνο που υπολέιπονταν, οι πρωταθλητές παίζοντας με σοβαρότητα διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα την διαφορά, φτάνοντας με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 43-34, 65-46,