Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Καρδιοχτύπησε, αλλά κέρδισε

Καρδιοχτύπησε, αλλά κέρδισε

61

Ο Ολυμπιακός προβλημάτισε με την εικόνα που παρουσίασε απέναντι στην Αρούκα, αλλά με δύο γκολ στην παράταση από Τσόρι και Ιντέγε, κατάφερε να κερδίσει με 2-1 (0-1 κανονική διάρκεια) και να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε από την πρώτη στιγμή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρόθεση των παικτών του Πάουλο Μπέντο να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ ήταν εμφανής, αλλά οι προσπάθειές τους δεν ανησύχησαν τον Μπρακάλι.

Μετά το πρώτο τέταρτο η Αρούκα ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 24΄ άγγιξε το γκολ, όταν ο Βάλτερ Γκονζάλες μετά από ασταθή απομάκρυνση της άμυνας του Ολυμπιακού, πλάσαρε μέσα από την μικρή περιοχή πάνω από τα δοκάρια του Καπίνο. Επτά λεπτά αργότερα, η Αρούκα είχε και πάλι την ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ, αλλά η κεφαλιά του Βελάσκεζ (μετά από κόρνερ) πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός σ’ εκείνο το σημείο αντέδρασε και ξαναπήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 40ο λεπτό ο Μιλιβόγιεβιτς «σημάδεψε» τον Καμπιάσο έξω από την περιοχή, ο Αργεντίνος «έστρωσε» υπέροχα με το στήθος την μπάλα για τον επερχόμενο Ντε Λα Μπέγια, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν στην αντεπίθεση. Η μπάλα έφτασε στον Ιντέγε ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, όμως το τελείωμά του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει πολλά μέτρα άουτ και το 0-0 να διατηρηθεί.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Καπίνο. Ο Κριβελάρο βρέθηκε σε θέση φορ και με ανάποδο ψαλίδι προσπάθησε να νικήσει τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα πάνω από την εστία. Οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο δεν πατούσαν  καλά μέσα στο γήπεδο και στο 56΄ κινδύνεψαν για μία ακόμη φορά. Ο Κριβελάρο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βάλτερ Γκονζάλες έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 64ο λεπτό ο Ζεκίνια συνεργάστηκε ωραία με τον Βάλτερ Γκονζάλες, ο τελευταίος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Καπίνο να… απογειωθεί και ν’ απομακρύνει τον κίνδυνο. Η Αρούκα συνέχισε να πιέζει και στο 80ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει με τον Ζέζε. Ο Μαρλόν, μετά το φάουλ του Ζεκίνια, κέρδισε στον αέρα τον Μποτία, η μπάλα έφτασε στον Ζέζε, ο οποίος πλάσαρε τον Καπίνο και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι την ολοκλήρωση του 90λεπτου και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πήρε πάνω του ο Τσόρι

Με την έναρξη της παράτασης, ο Μπέντο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τσόρι Ντομίνγκεζ. Λίγα λεπτά αργότερα (και συγκεκριμένα στο 93΄), ο Αργεντίνος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μπρακάλι, φέρνοντας ξανά το σκορ σε ισορροπία.

Στο 101΄ ο Βάλτερ Γκονζάλες έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Οι Πορτογάλοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί για την εστία του Ολυμπιακού, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που είχαν την ουσία. Στο 112΄ ο Μάρτινς πέρασε ωραία κάθετη μπαλιά για τον Ιντέγε, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Μπρακάλι και με δυνατό σουτ τον νίκησε για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.