Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / «Καθάρισε» στην επανάληψη

«Καθάρισε» στην επανάληψη

Λαύριο-Ολυμπιακός 55-71.

Ο Ολυμπιακός φορτσάροντας στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, κατάφερε να κερδίσει με 55-71 το Λαύριο, σημειώνοντας την 17η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Καλό παιχνίδι από τον Παπανικολάου.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή κι «έχτισε» διαφορά έξι πόντων (6-11). Στην συνέχεια όμως, η χαλαρή άμυνα των «ερυθρολεύκων» και η αστοχία στην επίθεση, επέτρεψαν στο Λαύριο να τρέξει ένα σερί 8-0 (έξι πόντοι από τον Μάρκο Κέσελ) και να πάρει το προβάδισμα. Οι Πειραιώτες σ’ εκείνο το σημείο αντέδρασαν, μείωσαν τα λάθη τους, έπαιξαν με περισσότερη υπομονή και έφεραν το σκορ σε ισορροπία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν, προσωρινά, την διαφορά στο +4 (17-21). Οι πρωταθλητές απήντησαν μ’ ένα σερί 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά στην άμυνα δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και συγκέντρωση, γεγονός που επέτρεπε στους παίκτες του Κώστα Σερέλη να βρίσκουν με ευκολία τον δρόμο προς το καλάθι και να διατηρούνται σ’ επαφή με το σκορ.

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν, το Λαύριο συνέχισε να σουτάρει με πολύ υψηλά ποσοστά (76,9% στα δίποντα και 44,4% στα τρίποντα) και να διατηρείται με βραχεία κεφαλή μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, όσο δεν έπαιζε άμυνα, δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του, με αποτέλεσμα να πάει υπολειπόμενος με τρεις πόντους στ’ αποδυτήρια.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο υψηλό τέμπο και με τους Κρουμπάλι και Μπάρλο να δίνουν τις λύσεις επιθετικά, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με πέντε πόντους (39-35).

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» συνήλθαν. Βγάζοντας διαδοχικές αποτελεσματικές άμυνες, βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να πετύχουν εύκολους πόντους, που τους έδωσαν την ευκαιρίας ν’ αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (46-53). Οι παίκτες του Λαυρίου επιχείρησαν σ’ εκείνο το ρυθμό να «παγώσουν» τον ρυθμό και να πάνε σε πιο χαμηλές ταχύτητες το παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός είχε βρει τα πατήματά του, έβγαζε ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ και κατάφερε να πάει με προβάδισμα εννέα πόντων στην τελευταία περίοδο (49-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μάντζαρης με τρίποντο, έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο (51-61), 8:30 πριν το τέλος. Στον χρόνο που υπολείπονταν, το Λαύριο έκανε μια έσχατη προσπάθεια να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά ο Ολυμπιακός δεν του επέτρεψε κάτι τέτοιο. Οι πρωταθλητές συντήρησαν την διαφορά πάνω από τους δέκα, παίρνοντας σκορ πίσω από τα 6,75 από τους Όντομ, Παπανικολάου και Μάντζαρη και κατάφεραν να φτάσουν με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

MVP:

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τζόνσον-Όντομ, οποίος έδωσε λύσεις τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά. Καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος δείχνει σιγά σιγά να προσαρμόζεται. Τρομερή δουλειά από τον Μάντζαρη σε σκοράρισμα και δημιουργία με 8 πόντους και 10 ασίστ.

Λαύριο: Κέσελ 10(1), Σακελλαρίου 5(1), Νίξον 7(1), Περράκης 9(1), Κακλαμανάκης, Κρουμπάλι 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Μπάρλος 11(1), Μπέμπης

Ολυμπιακός: Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (2/9 σουτ), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Μάντζαρης 8 (2), Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2)