Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / «Μάτωσε», αλλά κέρδισε

«Μάτωσε», αλλά κέρδισε

Ολυμπιακός-Π.Α.Ο.Κ. 83-76

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ., αλλά στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει την νίκη (16η στο φετινό πρωτάθλημα) με 83-76. Καθοριστική η παρουσία του Σπανούλη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Ο Π.Α.Ο.Κ. ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς διαφορά έξι πόντων (3-9). Η είσοδος του Ματ Λοτζέσκι στο παρκέ άλλαξε τις ισορροπίες και βοήθησε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει το σκορ.

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, οι δύο ομάδες παίζοντας με υπομονή και σουτάροντας με υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, δίνοντας πολύ καλό ρυθμό στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως υπερέχοντας σε ύψος και δύναμη πήγαν τις επιθέσεις τους κοντά στο καλάθι και παίρνοντας σκορ από το χαμηλό ποστ, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +5(28-23). Στην άμυνα όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν αργές περιστροφές στην περιφέρεια, γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στους Χάτσερ και Ντούβνιακ να εκτελέσουν υπό καλές προϋποθέσεις πίσω από τα 6,75 και να επαναφέρουν την ομάδα τους σε θέση οδηγού (30-34).

Στα τέσσερα υπολειπόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Θεσσαλονικείς με την σφιχτή τους άμυνα κοντά στο καλάθι, υποχρέωσαν του πρωταθλητές να βγούνε στην περιφέρεια και να σουτάρουν τρίποντα, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Στην επίθεση, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου διάβαζαν σωστά την «ερυθρόλευκη» άμυνα κι εκμεταλλευόμενοι σε απόλυτο βαθμό τα πέντε ομαδικά φάουλ του Ολυμπιακού, πήγαιναν στις επαφές κι έπαιρναν εύκολους πόντους από την γραμμή των βολών, μένοντας σ’ επαφή με το σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν μέσα από την άμυνά τους να μπλοκάρουν τον Π.Α.Ο.Κ. και να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι. Οι «ασπρόμαυροι» όμως παίζοντας με υπομονή και καθαρό μυαλό και σουτάροντας με το εξωπραγματικό 8-12 πίσω από την γραμμή του τριπόντου, διατηρούσαν ένα ισχνό προβάδισμα στο σκορ. Όσο ο Ολυμπιακός  δεν μπορούσε να βρει ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση, τόσο αυξανόταν ο εκνευρισμός των παικτών του, οι οποίοι συνέχισαν να πηγαίνουν σε βιαστικές ενέργειες και ν’ αστοχούν στις προσπάθειές τους, γεγονός που διευκόλυνε το έργο του «Δικεφάλου».

Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ του αγώνα, ανέβασαν την διαφορά στο +6 (58-64), 8 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Αυτή η εξέλιξη «αφύπνισε» τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι μ’ ένα γρήγορο σερί 7-0, μπήκαν σε θέση οδηγού.

Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, το ματς έγινε θρίλερ. Ο Ολυμπιακός με τα καλάθια των Πρίντεζη και Λοτζέσκι έμενε μπροστά στο σκορ, με τον Π.Α.Ο.Κ. ν’ ακολουθεί σε απόσταση βολής με τα τρίποντα των Δέδα και Ντούβνιακ.

Φώναξε «παρών» ο Σπανούλης

1:30΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, οι Πειραιώτες προηγούνταν με έναν πόντο (75-74). Ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε να εκδηλώσει όλες τις επιθέσεις της ομάδας του και το έκανε με τον ιδανικότερο τρόπο. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με οκτώ συνεχόμενους πόντους σε 47 δευτερόλεπτα, έδωσε διαφορά ασφαλείας στην ομάδα του (83-74), βοηθώντας την να «κλειδώσει» τη νίκη.

Στον χρόνο που απέμενε ο Π.Α.Ο.Κ. δεν κατάφερε ν’ ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και οδηγήθηκε μοιραία στην ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-41, 58-59, 83-76

MVP:

Ματ Λοτζέσκι και Γιώργος Πρίντεζης ήταν αυτοί που κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό στα σημεία που ο Π.Α.Ο.Κ. ήλεγχε το παιχνίδι και προηγούνταν στο σκορ. Ο Βασίλης Σπανούλης όμως, ήταν αυτός που στο τέλος πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (2), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 17 (4), Τζόνσον-Όντομ 6, Χάντερ 11, Παπαπέτρου 5 (1), Στρόμπερι 6, Τσαϊρέλης, Χάκετ 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10 (2), Μαργαρίτης 6, Ντούβνιακ 21 (4), Μάρκοβιτς 14 (1), Χάτσερ 19 (3), Λιάπης, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 3 (1), Κώττας.

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ:

03

About Γιάννης Παραπονιάρης

Γεννημένος στην Θεσσαλονίκη τον Μάιο του 1993, «μυήθηκε» στον αθλητισμό το καλοκαίρι του 1997. Δοκίμασε την τύχη του σε πολλά σπορ, ώσπου τον Σεπτέμβρη του 2002 αποφάσισε ν’ ασχοληθεί με το μπάσκετ. Από το παρκέ, μεταπήδησε στο «γήπεδο» της αθλητικής ενημέρωσης, απ’ όπου προσπαθεί να μεταδώσει την… τρέλα του για το άθλημα και στον κόσμο.

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...