Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Ξέσπασε στον Αρκαδικό

Ξέσπασε στον Αρκαδικό

Αρκαδικός-Ολυμπιακός 60-103.

Ο Ολυμπιακός χωρίς ν’ αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, διέλυσε με 60-103 τον Αρκαδικό, σημείωσε την 15η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός είχε βιαστικές επιλογές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κι επιχειρούσε μόνο με τρίποντα να σκοράρει, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξίσου αναποτελεσματικοί, καθώς ο Αρκαδικός έβρισκε τους διαδρόμους κι έφτανε με σχετική ευκολία μέχρι το καλάθι.

Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «γύρισαν τον διακόπτη». Αυξάνοντας την πίεση τους στην άμυνα, υποχρέωσαν τους γηπεδούχους σε συνεχόμενα λάθη και βεβιασμένες ενέργειες που δεν έβρισκα στόχο. Στην επίθεση, η μπάλα ακούμπησε στο χαμηλό ποστ στους Πρίντεζη και Χάντερ, οι οποίοι με διαδοχικές εύστοχες προσπάθειες έστειλαν την διαφορά στο +15 (10-25).

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι πρωταθλητές επιχείρησαν ξανά με περιφερειακά σουτ να βρούνε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Σ’ εκείνο το σημείο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ τους Λοτζέσκι και Παπανικολάου. Οι δύο παίκτες -και ιδιαίτερα ο Λοτζέσκι- έδωσαν τις λύσεις επιθετικά, βοηθώντας την ομάδα τους να βρει ρυθμό και να εκτοξεύσει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (14-35), 5:56 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στον χρόνο που απέμενε, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ, στέλνοντας στο +30 την διαφορά (21-51) και κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό τριπόντων. Ο Ολυμπιακός όποτε δεν επέλεγε να σουτάρει πίσω από τα 6,75, αλλά να περάσει την μπάλα χαμηλά στο καλάθι, ανέβαζε αυτόματα την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη επιχειρούσαν μόνο μετρίποντα να σκοράρουν, μιας και δεν έβρισκαν άλλον τρόπο να διασπάσουν την «ερυθρόλευκη» άμυνα.

Τρία λεπτά πριν την λήξη της 3η περιόδου, οι Στρόμπερι και Λοτζέσκι με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, έστειλαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της, στο +36 (39-75).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, προσφέροντας και θέαμα στα λεπτά που υπολείπονταν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103

MVP:

Ο Ματ Λοτζέσκι είναι σαν να μην έλλειψε ούτε μια μέρα. Ο Βελγοαμερικανός σουτέρ ήταν εξαιρετικός, κυρίως, επιθετικά. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, ο οποίος έδωσε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Αρκαδικός (Καστρίτης):  Φαν Όστρουμ 12(2), Κοψαύτης 7(1), Στεφανίδης 4, Καλλινικίδης 3, Τζουγκαράκης 6, Λίτζιον 8, Καραμαλέγκος, Κωνσταντίνου, Μπράουν 2, Νουουτίνεν 14(4), Λι 4, Σταματόπουλος

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ 12(2), Χάντερ 2, Σπανούλης 9(1), Στρόμπερι 11(1), Τσαϊρέλης 7(1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 9(3), Λοτζέσκι 23(5), Παπανικολάου7(1), Αθηναίου 2