Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Πρώτη και καλύτερη η Εθνική

Πρώτη και καλύτερη η Εθνική

Η Εθνική Ελλάδας κέρδισε και την Ολλανδία με 68-63, ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της στην φάση των ομίλων και προκρίθηκε στον γύρο των “16” του Ευρωμπάσκετ, εκεί που την περιμένει το Βέλγιο του Ματ Λοτζέσκι. Αποκλείστηκε η Ολλανδία.

Ο αγώνας:

Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Ο Νίκολας ντε Γιόνγκ εκμεταλλευόμενος την… χαλαρή ελληνική άμυνα, δεν δυσκολευόταν να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Η Εθνική από μεριάς της δεν είχε ενέργεια στο παιχνίδι της, η άμυνά της δεν ήταν πιεστική, όμως τα καλάθια των Αντετοκούνμπο και Καλάθη την διατηρούσαν σ’ επαφή με το σκορ (17-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «οράνιε» μ’ ένα γρήγορο σερί 6-0, ξέφυγαν με 6 (18-24). Η απάντηση της «γαλανόλευκης» ήταν άμεση. Με διαδοχικές καλές άμυνες, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να μαζέψουν γρήγορα την διαφορά.

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου παίχτηκε κάκιστο μπάσκετ. Οι δύο ομάδες δεν είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους -με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε πολλά λάθη-, σούταραν με πολύ άσχημα ποσοστά και δεν μπορούσαν να βρούνε τα πατήματά τους. στις τελευταίες στιγμές του πρώτου μέρους, η «επίσημη αγαπημένη» βελτίωσε -ως ένα βαθμό- την εικόνα της και κατάφερε να πάει με βραχεία κεφαλή (34-31), προηγούμενη στ’ αποδυτήρια.

Στην επανάληψη τα πράγματα κινήθηκαν στο ίδιο μήκος κύματος. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προηγείται στο σκορ, όμως η άμυνά της δεν ήταν στο επιθυμητό επίπεδο ικανοποιητική, κάτι που επέτρεπε στους παίκτες του Φαν Χέλφτερεν να διατηρούνται σε απόσταση βολής.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Στράτος Περπέρογλου με συνεχόμενα εύστοχα σουτ ανέβασε, στιγμιαία, την διαφορά στο + 8 (49-41). Η Ολλανδία απάντησε άμεσα μ’ ένα σερί 5-0 και κατέβασε εκ νέου την διαφορά στους τρείς.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική με δυνατή άμυνα υποχρέωσε τους αντιπάλους της να βγούνε στην περιφέρεια και να σουτάρουν υπό κακές προϋποθέσεις, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Στην επίθεση Περπέρογλου και Σλούκας ευστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν κι ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο (61-50) 5.40 πριν την εκπνοή.

Οι Ολλανδοί δεν πτοήθηκαν από αυτή την εξέλιξη. Ο Σμέλντερς έκανε πάρτι κόντρα στους Έλληνες ψηλούς (8 πόντοι μέσα σε διάστημα δύο λεπτών), βοηθώντας την ομάδα του να επιστρέψει, δυναμικά, στην διεκδίκηση της νίκης, τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Στον υπολειπόμενο χρόνο η «γαλανόλευκη» -με την βοήθεια και των Ολλανδών που έχασαν πέντε από τις έξι βολές που εκτέλεσαν κι ενώ το σκορ ήταν στο -2 (61-59)- κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη.

Ο Γιώργος Πρίντεζης αγωνίστηκε για 12.20, έχοντας 4 πόντους και 1 ασίστ. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης στα 9.37 που έπαιξε, μέτρησε 2 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ο Βασίλης Σπανούλης παρακολούθησε όλο το παιχνίδι από τον πάγκο για να ξεκουραστεί.

MVP:

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε καλή δουλειά, κυρίως στην άμυνα, δίνοντας λύσεις στα κρίσιμα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 34-31, 52-46, 68-65.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9, Ζήσης 5, Καλάθης 6, Περπέρογλου 5, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 4, Κουφός 9, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 4, Αντετοκούνμπο 11.

Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν): Φράνκε 3, Γουίλιαμς 4, Ντε Γιονγκ Γ 12, Κλουφ 2, Χεράζι, Ντε Πάχτερ 6, Άκερμπουμ 8, Σάφτενααρ 8, Ντε Γιονγκ Ν 5, Σμόλντερς 11, Νορέλ 3, Σλάχτερ.