Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Παραδόθηκε

Παραδόθηκε

Ένας ασύνδετος και χωρίς πάθος Ολυμπιακός, κατέρρευσε στο Β΄ ημίχρονο και γνώρισε βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα με σκορ 63-90.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με διάθεση στην άμυνα, αλλά η αδυναμία του να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσε την δυνατότητα στην Μπαρτσελόνα ν’ ανανεώσει κατοχές και να πάρει σκορ από δεύτερες επιθέσεις. Στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή λειτουργία και σημαδεύοντας τον Πρίντεζη στο χαμηλό ποστ, βρήκαν τρόπους να παραβιάσουν το αντίπαλο καλάθι.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν ρυθμό και επέβαλλαν γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι. Βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και από την περιφέρεια, ανέβασαν στο +6 την υπέρ τους διαφορά (12-18), 2:58 πριν το τέλος της Α΄ περιόδου. Ο Μιλουτίνοφ σ’ εκείνο το σημείο με κάρφωμα διέκοψε το σερί των Καταλανών, οι οποίοι όμως βρήκαν και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι, αξιοποιώντας τον Τόμιτς μέσα στο ζωγραφιστό. Ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο για να μειώσει σε απόσταση ενός σουτ (17-20), για να έρθει ο Τόμιτς με εύστοχο δίποντο και να διαμορφώσει το 17-22 της περιόδου.

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με εύστοχες βολές του Ρόμπερτς, ο οποίος μείωσε στους 3 (19-22). Ο Οριόλα απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αυξάνοντας και πάλι στους 5 την απόσταση. Οι άμυνες είχαν σφίξει σε μεγάλο βαθμό και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με τρίποντα να σκοράρουν, τακτική όμως που δεν είχε αποτέλεσμα.

Επτά λεπτά πριν το ημίχρονο, οι μπλαουγκράνα βρήκαν ρυθμό από τα εύστοχα τρίποντα των Ναβάρο και Ρίμπας και ανέβασαν στο +7 την υπέρ τους διαφορά (25-32), 6:14 πριν την ανάπαυλα. Ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έδωσε μία λύση στον Ολυμπιακό, αλλά ο Κόπονεν με δίποντο, έδωσε ξανά μία μικρή διαφορά στην ομάδα του.

Στον χρόνο που απέμενε, το παιχνίδι έγινε ροντέο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά οι περισσότερες επιλογές τους ήταν λανθασμένες. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις από Πρίντεζη και Σπανούλη και κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση βολής, όχι όμως και να προσπεράσουν, καθώς οι διαδοχικοί πόντοι του Κόπονεν, έστειλαν με προβάδισμα δύο πόντων την Μπαρτσελόνα στ’ αποδυτήρια (38-40).

Με την έναρξη της Γ΄ περιόδου, ο Παπαπέτρου ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (41-40). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 8-0 και προηγήθηκαν με +7 (41-48). Οι Πειραιώτες, ενώ δομούσαν σωστά τις επιθέσεις τους και έβγαζαν τα αμαρκάριστα σουτ, δεν ήταν εύστοχοι, με συνέπεια να μένουν καρφωμένοι στους 41 πόντους. η Μπαρτσελόνα, εκμεταλλευόμενη πλήρως το μομέντουμ  και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε άμυνα, βρήκε σκορ από μέση και μακρινή απόσταση και έστειλε στο +16 την διαφορά, 4:14 πριν την ολοκλήρωση του Γ΄ δεκαλέπτου.

Σ’ εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου με σερί 6-0 μείωσαν στους 10 (47-57). Ο Οριόλα απάντησε με δίποντο, αλλά ο Πρίντεζης με εύστοχο σουτ από τα 6,75, έριξε την διαφορά στους 9 (50-59). Παρ’ όλα αυτά, η Μπαρτσελόνα άντεξε σε αυτή την αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» και με τα καλάθια των Οριόλα και Μόερμαν, πήγε με διψήφιο προβάδισμα στην τελευταία περίοδο (52-63).

Το Δ΄ δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τρίποντο του Ναβαρό και η απόσταση αυξήθηκε στους 14 (52-66). Ο Ολυμπιακός δεν έβγαζε ενέργεια στην άμυνα, δεν πήγαινε με δύναμη στις προσωπικές μονομαχίες και συνέχισε να χάνει τα ριμπάουντ, δίνοντας έτσι δεύτερες και τρίτες κατοχές στους φιλοξενούμενους.

Έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η Μπαρτσελόνα ανέβασε την διαφορά και πάνω από τους 20 (έφτασε και τους 33, 55-88), καθώς τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά από πλευράς Ολυμπιακού, ο οποίος, μοιραία, οδηγήθηκε στην ήττα με 63-90.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 38-40, 52-63, 63-90

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Ο δρόμος για το Βερολίνο περνάει από Βαρκελώνη!

Ο Ολυμπιακός και η Φενερμπαχτσέ τα… έδωσαν όλα για τη νίκη που θα έκρινε την ...