Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Πέρασε σαν αέρας και από την Σύρο!

Πέρασε σαν αέρας και από την Σύρο!

Tην απολύτως νικηφόρα πορεία του στη Volleyleague διεύρυνε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με σχετική άνεση και 3-0 σετ (10-25, 24-26, 19-25 ) του Φοίνικα Σύρου στο «Δ. Βικέλας» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι, πίεσαν και πάλι πολύ στο σερβίς ολοκληρώνοντας το ματς 13 άσσους, ενώ πολύ καλή ήταν και η λειτουργία του ερυθρόλευκου μπλοκ με 12 συνολικά. Ο Θρύλος επιβεβαίωσε με την ουσιαστική εμφάνισή του ότι παραμένει και φέτος το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έχοντας παράλληλα αρκετά περιθώρια βελτίωσης, με δεδομένο ότι στη βασική επτάδα αγωνίζονται 5 νεοαποκτηθέντες παίκτες. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μόνο στο δεύτερο σετ, στο οποίο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει σε όλη τη διάρκεια του και μετά το 24-24 με το οποίο ισοφάρισε με δυο διαδοχικούς άσσους του Φίνγκερ έφτασε στο 24-26. Η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο παιχνίδι της Πέμπτης (21/11, 18:00) με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη, στον 1ο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, στο οποίο θέλει να πραγματοποιήσει το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της πρόκρισης στους τελικούς. Πρώτος σκόρερ στο ματς με το Φοίνικα αναδείχθηκε ο Φίνγκερ με 14 πόντους και 3 άσσους ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γκέργκι με 12 (3 άσσους) και Χουσάϊ 10. Ακολούθησαν με 8 πόντους και 5 μπλοκ ο Πετρέας και με 7 πόντους και 6 άσους ο Βουλκίδης!

Προηγήθηκε με εξαιρετικό σερβίς και 10-0 σερί!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-1 αλλά στη συνέχεια να δέχεται ένα 4-0 σερί και να μένει πίσω στο σκορ με 5-3. Η απάντηση των Πειραιώτων ήταν άμεση και ήρθε με ένα εντυπωσιακό 10-0 σερί μετέτρεψε το 5-3 σε 5-13 με τον Ρόναλντ Γκεργκι να πιέζει στο σερβίς. Αρχικά ο Φίνγκερ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το προβάδισμα στο 5-6, Πετρέας με μπλοκ διεύρυνε στο 5-0 το σερί και ο Γκέργκι με άσσο έγραψε το 5-9 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Φοίνικα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Με νέο άσσο του Γκέργκι διαμορφώθηκε το 5-12 για τον Θρύλο που στη συνέχεια έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα στο 8-18 και την αύξανε μέχρι το τέλος του σετ. Ο Θοδωρής Βουλκίδης με τέσσερις διαδοχικούς άσσους μετέτρεψε το 9-19 σε 9-23 και διεύρυνε το σερί του από το σερβίς γράφοντας το 9-24 μετά από τέσσερις επαφές στο τερέν του Φοίνικα, για το πρώτο σετ μπολ. Με επίθεση του Φίνγκερ ο Ολυμπιακός κατέκτησε με 10-25 το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-0, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη φετινή απώλεια σετ. O Θρύλος ολοκλήρωσε το 1ο σετ, με 7 άσσους και 4 μπλοκ!

Με ανατροπή και δυο σερί άσσους του Φίνγκερ έφτασε στο 2-0!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πιο νωθρά στο 2ο σετ και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν γρήγορα στο 5-0 με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Το σερί αυτό σταμάτησε από το σερβίς του Λινάρδου που κατέληξε άουτ για να ακολουθήσει το 6-1. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ με το Φοίνικα να φτάνει στο 14-9 για να μειώσει σε 14-13. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες δέχθηκαν ένα σερί χάρη στο οποίο ξέφυγαν με +5 οι γηπεδούχοι στο 20-15 αλλά απάντησαν μειώνοντας στο ελάχιστο τη διαφορά στο 20-19 με τον Χουσάϊ. Μετά το 21-19 ο Θρύλος ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά από ώρα σε 21-21 με τον Χουσάι. Το ίδιο συνέβη στο 22-22 με διαγώνιο χτύπημα του Φίνγκερ στο 23-23 με παράβαση στο φιλέ του Φοίνικα και στο 24-24 με τον Γκέργκι! Ο Ολυμπιακός απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ στο 24-25 με άσσο του Φίνγκερ και με τον ίδιο τρόπο έφτασε στο 24-26 χάρη στο οποίο έκανε το 2-0 στα σετ! Στη διάρκεια του δεύτερου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 5 άσσους και έφτασαν στους 12 και 4 μπλοκ φτάνοντας στα 8.

Το έλεγξε και έφτασε στη νίκη!

Στο 3ο σετ, οι πρωταθλητές μπήκαν με διάθεση να ολοκληρώσουν την αποστολή τους και κατάφεραν να κυριαρχήσουν, ελέγχοντας απόλυτα το ματς. Με επίθεση του Χουσάι ο Θρύλος έφτασε στο 5-8 και αύξησε στο +4 τη διαφορά του με μπλοκ του Πετρέα στο 6-10. Ο Γκέργκι με χτύπημα στη διαγώνιο έγραψε το 10-15 ενώ ακολούθησαν το 10-16 και το 12-19 και το 13-21 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φίνγκερ για το +8 υπέρ του Θρύλου. Με επίθεση του Ριζόπουλου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο ματς μπολ με +6 στο 18-24 και πήραν τη νίκη με 19-25 μετά από χαμένο σερβίς του Στερν.

Τα σετ: 0-3 σε 1.24 10-25 (22’), 24-26 (32’), 19-25 (30’)