Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Ισοπαλία με Πογκόν

Ισοπαλία με Πογκόν

Ισόπαλο τελείωσε το πρώτο φιλικό του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ επί πολωνικού εδάφους. Η ομάδα μας ήρθε 1-1 με την Πογκόν Στσέτσιν, των Μανιά και Τριανταφυλλόπουλου. Η πολωνική ομάδα άνοιξε το σκορ στην πρώτη της τελική, αλλά ο Μασούρας ισοφάρισε στο 67′ με σουτ έξω από την περιοχή. Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς δεν χρησιμοποίησε τους διεθνείς και τα τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας. Ο προπονητής μας παρέταξε την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο με τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα, τον Γιάννη Μασούρα στα δεξιά της άμυνας και τον Τσιμίκα στα αριστερά. Παπαδόπουλος και Μπα ήταν τα δύο στόπερ, με τους Γκιλιέρμε και Ανδρούτσο μπροστά τους. Ο Βαλμπουενά ξεκίνησε στα αριστερά της μεσαίας γραμμής, ο Μπρούνο στα δεξιά και ο Κάιπερς πίσω από τον Σολδάνο. Ο τελευταίος είχε και την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Μόλις στο τέταρτο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Αργεντινού επιθετικού κόπηκε από τον αμυντικό. Η ομάδα μας σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία στο 16′ με τον Βαλμπουενά να βλέπει το ανέβασμα του Μασούρα από τα δεξιά, με τον Ελληνα άσο να αστοχεί στο σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση. Η Πογκόν κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Γκουαροτξένα αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Τζολάκη. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ προσπάθησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, ωστόσο ο Μπα δεν «σημάδεψε» σωστά. Έξι λεπτά αργότερα η πολωνική ομάδα είχε τη δεύτερη της τελική με το σουτ του Κοτζούλι έξω από την περιοχή. Ο Τζολάκης έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε έξι αλλαγές. Τοροσίδης και Βούκοβιτς πήραν τη θέση των Παπαδόπουλου, Μπα στο κέντρο της άμυνας και ο Μαρτίνης αυτή του Τσιμίκα στα αριστερά. Ο Ποντένσε πήγε στα άκρα αντί του Βαλμπουενά, ενώ στην επίθεση οι Σολδάνο, Κάιπερς έδωσαν τη θέση τους στους Ντουρμισάι και Γκερέρο, αντίστοιχα. Η Πογκόν ξεκίνησε με ευκαιρία το δεύτερο μέρος, αλλά η συνέχεια άνηκε στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μασούρας στο 49′ σέντραρε από τα δεξιά και ο Μπρούνο με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Άστοχη ήταν και η κεφαλιά του Ντουρμισάι στο 60′ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνη. Η ομάδα μας δεν άργησε να σκοράρει. Συγκεκριμένα στο 65′ μετά από φάση διαρκείας και διαδοχικά σουτ των Τοροσίδη, Μπρούνο, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή. Ο Μασούρας δεν έχασε την ευκαιρία και με αριστερό σουτ την έστειλε στη δεξιά γωνία της ετσίας γράφοντας με αυτό τον τρόπο το 1-1. Η υπεροχή του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ συνεχίστηκε και στο 76′ ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να σκοράρει στο σουτ που επιχείρησε από καλή θέση, ενώ στο 80′ ο Ντουρμισάι σούταρε και είδε την «στρογγυλή θεά» να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των διχτύων.