Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / «Αυτοκτονία» και αλητεία Αναστόπουλου

«Αυτοκτονία» και αλητεία Αναστόπουλου

Το κάκιστο Γ΄ δεκάλεπτο αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως αν και βρέθηκε με 13 πόντους πίσω στο σκορ στην Δ΄ περίοδο πήγε να πετύχει μια μεγάλη ανατροπή, όμως ο ανεκδιήγητος Αναστόπουλος με φάουλ-εφεύρεση στα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσε το φιλί της ζωής στον Παναθηναϊκό, που πήρε τη νίκη με 66-71

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και σουτάροντας με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, ανέβαζαν διαρκώς τον δείκτη του σκορ. Ο Ολυμπιακός βρίσκοντας λύσεις, κυρίως, από τους Ρόμπερτς και Μιλουτίνοφ και σε δεύτερο χρόνο από Πρίντεζη, Παπανικολάου και Σπανούλη, προηγήθηκε με +4 (15-11). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τους Λοτζέσκι και Σίνγκλετον να δίνουν λύσεις επιθετικά, έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε με +6 (15-21), 3:33 πριν το τέλος της Α΄ περιόδου.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την αποδοσή τους στην άμυνα, κράρησαν χαμηλά σε παραγωγικότητα τους αντιπάλους τους και με τους Σπανούλη, Παπανικολάου να φτάνουν μέχρι το καλάθι, έφεραν το σκορ σε ισορροπία, πριν ο Τζέιμς με λέι-απ στην εκπνοή κάνει το 25-27 της περιόδου.

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λοτζέσκι, το οποίο έφερε την διαφορά στο +5 (25-30). Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση όμως. Παπαπέτρου και Ουίλτζερ με πέντε σερί πόντους ισοφάρισαν, αρχικά, για ν’ ακολουθήσει το τρίποντο του Παπαπέτρου που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό (34-35). Ο Σίνγκλετον με ατομική προσπάθεια σ’ εκείνο το σημείο, διέκοψε το σερί του Ολυμπιακού, όμως ο Παπαπέτρου ήταν ασταμάτητος και με νέο εύστοχο σουτ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Στον χρόνο που υπολείπονταν για το ημίχρονο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν σε ακόμη πιο γρήγορα τέμπο, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα όμως να υποπέσουν σε λάθη και ν’ αστοχήσουν σε αρκετά σουτ. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και έκλεισε με προβάδισμα τριών πόντων το Α΄ μέρος.

Στο ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στο παρκέ. Χωρίς καθαρό μυαλό, υπομονή και πλάνο στην επίθεση, οι παίκτες σπαταλούσαν επιθέσεις με το να σουτάρουν υπό κακές προϋποθέσεις, με συνέπεια σε διάρκεια 5:17 λεπτών, να σημειωθούν μόλις επτά πόντοι (όλοι από πλευράς Παναθηναϊκού). Σ’ εκείνο το σημείο, ο Σπανούλης με τέσσερις πόντους «ξεκόλλησε» επιθετικά την ομάδα του. Μέσα από την άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν να βρίσκουν και πάλι τα πατήματά τους και με το τρίποντο του Παπαπέτρου, προσπέρασαν και πάλι στο σκορ (50-49), 2:25 πριν το τέλος της περιόδου.

Στον χρόνο που απέμενε, οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας διαδοχικούς πόντους από τον Τζέιμς, προηγήθηκαν με +6 (50-56), απόσταση που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, μιας και τα τρίποντα που πήρε ο Στρέλνιεκς δεν βρήκαν στόχο.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από Τζέιμς και Γκιστ, προηγήθηκε με 10 (50-60), 8:34 πριν το τέλος. Ο Παπαπέτρου με βολές μείωσε στους οκτώ, αλλά ο Καλάθης με τρίποντο, έδωσε εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (52-63). Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να περάσει την μπάλα μέσα στο καλάθι, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν διστακτικοί και κατ’ επέκταση άστοχοι, συνθήκη που ευνόησε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγήθηκε και με +13 (52-65).

Μπράουν, άμυνα και πάθος, ανέτρεψαν τα δεδομένα

Σ’ εκείνο το σημείο, με 6:31 ν’ απομένουν στο ρολόι, ο Σφαιρόπουλος πέρασε στο παρκέ τον Μπόμπι Μπράουν. Ο Αμερικάνος με τρίποντο μείωσε στους 10, αλλά ο Τζέιμς απάντησε με δίποντο. Παρ’ όλα αυτά, με συνεχόμενες καλές άμυνες και τον Πρίντεζη να… ενεργοποιείται στην επίθεση και να δίνει έξι αναπάντητους πόντους, ο Ολυμπιακός μάζεψε την διαφορά στους έξι (61-67), 3:45 πριν την λήξη.

Στα τελευταία τρία λεπτά, το ματς έγινε θρίλερ, καθώς οι δύο ομάδες έψαχναν το μακρινό σουτ που θ’ άλλαζε τις ισορροπίες. 1:54 πριν την εκπνοή, ο Σπανούλης με λέι-απ μείωσε στους 5 (64-69). Στην επόμενη φάση, με νέα καλή άμυνα, οι Πειραιώτες υποχρέωσαν τον Τζέιμς σε λάθος και ο Παπαπέτρου στην εξέλιξη της φάσης, ο Παπαπέτρου με βολή έριξε κι άλλο την διαφορά (65-69). Η άμυνα του Ολυμπιακού αντέδρασε αποτελεσματικά και οι παίκτες του Σφαιρόπουλου κέρδισαν ακόμη μία κατοχή, με τον Μπράουν να κερδίζει δύο βολές. ο Αμερικάνος ευστόχησε σε μία από τις δύο, φέρνοντας την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ.

Ο Αναστόπουλος χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό

Κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε το μομέντουμ του αγώνα κι ανέβαζε διαρκώς την ένταση στην άμυνα, ο τραγικός Αναστόπουλος χρέωσε με φάουλ τον Παπαπέτρου στην μονομαχία που είχε με τον Σίνγκλετον για το ριμπάουντ, στέλνοντας τον Αμερικάνο στις βολές. Ο ψηλός του Παναθηναϊκού ευστόχησε στην μία, στην συνέχεια ο Σπανούλης αστόχησε στο λέι-απ, με τον Λοτζέσκι να γράφει το τελικό 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...