Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / 3Χ3 η Μπάγερν Μονάχου

3Χ3 η Μπάγερν Μονάχου

“Καθάρισε” εύκολα τη Λεβερκούζεν η Μπάγερν

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα σημείωσε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του Champions League, Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 3-0 στην “Αλιάντς Αρίνα” για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Στο πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο αντίπαλοι έψαχναν να βρούνε τα πατήματά τους. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους Βαυαρούς όταν ο Ρόμπεν έφυγε στην κόντρα, έστρωσε στον επερχόμενο Αλκάνταρα, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγα μέτρα έξω από την εστία του Λένο.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε ένα τέταρτο αργότερα. Ο Κίσλινγκ έπιασε την κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Νόιερ.

Η ευκαιρία αυτή της Λεβερκούζεν φαίνεται πως “αφύπνισε” τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα, οι οποίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26′ με τον Μίλερ. Ο Μπερνάτ με μπαλιά 50 μέτρων βρήκε τον Ντόουγκλας Κόστα, ο Βραζιλιάνος έφερε υπέροχα την μπάλα μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Γερμανό για το 1-0.

Εκμεταλλευόμενοι σε απόλυτο βαθμό το μομέντουμ του αγώνα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει δύο τα τέρματά τους στο 29ο λεπτό, όμως το πλασέ του Ντόουγκλας Κόστα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στον χρόνο που απέμενε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η Λεβερκούζεν ισορρόπησε το παιχνίδι και άγγιξε την ισοφάριση στο 37′, όταν το απευθείας φάουλ του Τσαλχάνογλου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ρότζερ Σμιντ μπήκαν δυνατά και στο 50′ έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Κίσλινγκ να φέρουν το ματς στα ίσια. Οι γηπεδούχοι μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρήκαν ρυθμό και στο 60′ κέρδισαν πέναλτι με τον Βιδάλ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόμας Μίλερ, ο οποίος ευστόχησε από τα 11 βήματα, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν και στο 70′ κέρδισαν νέο πέναλτι, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Ρόμπεν, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 71′.

Συνοπτικά:

Μπάγερν Μονάχου – Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-0 (26′ και 60′ πέν. Τόμας Μίλερ, 71′ πέν. Ρόμπεν)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπάγερν Μονάχου (3-6-1): Νόιερ, Λαμ, Αλάμπα, Μπερνάτ (73′ Ντάντε), Τσάμπι Αλόνσο, Βιδάλ, Τιάγκο Αλκάνταρα (83′ Ρόντε), Τόμας Μίλερ, Ρόμπεν (78′ Γκέτσε), Ντόουγκλας Κόστα, Λεβαντόβσκι.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Λένο, Χίλμπερτ, Τα, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Ουεντέλ (78′ Μπένις), Λαρς Μπέντερ, Κράμερ, Μπελαραμπί, Τσαλχάνογλου (61′ Κρούζε), Μεχμέντι (46′ Μπραντ), Κίσλινγκ.

Τα γκολ του αγώνα Μπάγερν Μονάχου – Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-0:

About Γιάννης Παραπονιάρης

Γεννημένος στην Θεσσαλονίκη τον Μάιο του 1993, «μυήθηκε» στον αθλητισμό το καλοκαίρι του 1997. Δοκίμασε την τύχη του σε πολλά σπορ, ώσπου τον Σεπτέμβρη του 2002 αποφάσισε ν’ ασχοληθεί με το μπάσκετ. Από το παρκέ, μεταπήδησε στο «γήπεδο» της αθλητικής ενημέρωσης, απ’ όπου προσπαθεί να μεταδώσει την… τρέλα του για το άθλημα και στον κόσμο.

Μπαρτζώκας: «Ηταν μία από τις πιο σημαντικές νίκες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, χαρακτήρισε τη νίκη επί της Μπάγερν ως μία από ...