Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο οι Νέοι

Ακόμα πιο κοντά στον τίτλο οι Νέοι

Κ-20 Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 1-2.

Σε αγώνα της 29ης ημέρας του Πρωταθλήματος Super League K-20 που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου στο Αγρίνιο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-2 του Παναιτωλικού και απέχει πλέον τρεις βαθμούς από την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα παρέμεινε αήττητη μετά από 25 αγώνες έχοντας 23 νίκες και 2 ισοπαλίες και είναι μόνη πρώτη (71 β) στον βαθμολογικό πίνακα, στο +9 από τον δεύτερο της βαθμολογίας Π.Α.Ο.Κ. που έχει έναν αγώνα περισσότερο. Ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη την επόμενη Κυριακή στο Ρέντη απέναντι στην Καλλονή για να κατακτήσει και μαθηματικά το 2ο συνεχόνενο Πρωτάθλημα και το 5ο στην ιστορία του σε επίπεδο Νέων.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 30′ με σουτ του Μάριου Βρουσάι. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του  Κοντογιάννη στο 57′. Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ των γηπεδούχων αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Οι παίκτες του Ολυμπιακού εκμεταλλευόμενοι σε απόλυτο βαθμό το αριθμητικό πλεονέκτημα κέρδισαν πέναλτι στο 66ο λεπτο με τον Βρουσάι. Λάτσι που ανέλαβε την εκτέλεση δεν λάθεψε από τα 11 βήματα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Βασίλης Βούζας μετά από τον αγώνα δήλωσε:

«Πιάσαμε καλή απόδοση και είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά. Η νίκη σίγουρα μετράει αλλά εμείς θέλουμε να βελτιωνόμαστε συνεχώς. Ο Ολυμπιακός είναι δύσκολη και αυτό τα παιδιά το έχουν καταλάβει και πρέπει να δουλεύουν κάθε ημέρα πιο σκληρά για να αποδείξουν ότι αξίζουν. Πήραμε άλλο ένα τρίποντο και θέλουμε άλλη μια νίκη για να πάρουμε και μαθηματικά το Πρωτάθλημα. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε ως το τέλος».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός:  Αθανασόπουλος, Πριόνας, Τασιούλης, Σάαντο, Μαλής, Κοντογιάννης Ι., Κοντογιάννης Γ., Καράι, Βακράκος (74’ Κούστας), Βασιλάρης (70’ Παράς), Γιαννιώτης (61’ Νταλακούρας).

Ολυμπιακός: Κατσιμήτρος, Πανάγου (67′ Μεγαρίτης), Τόλι, Βατουσιάδης, Ρέτσος, Λάμπρου, Πλέγας, Λάτσι, Μανθάτης, Βρουσάι (71′ Τζουμάκης), Τσιλίκης (61′ Ανδρούτσος).