Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Το σερί νικών σταμάτησε στο Μόναχο

Το σερί νικών σταμάτησε στο Μόναχο

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στο Μόναχο. Ηττήθηκε από την Μπάγερν με 68-74, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτα έξι λεπτά η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη (10-10), όμως, με δύο σερί τρίποντα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +6 (16-10 στο 7’). Λάθη (6 στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 10 στο α’ μέρος) και αμυντικά κενά, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αυξήσουν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (+9, 31-22 στο  13’).

Ο Ολυμπιακός πέρασε στην αντεπίθεση και με πρωταγωνιστές τους Τσαρλς Τζένκινς και Σάσα Βεζένκοφ κατάφερε με ένα επί μέρους 10-2 να μειώσει στον πόντο (33-32). Ωστόσο, στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι»… πλήρωσαν τις κακές επιθετικές τους επιλογές και τα χαμένα ριμπάουντ και πήγαν στα αποδυτήρια με -5 (39-34 στο 20’).

Στην επανάληψη η ομάδα μας βελτίωσε την αμυντική της παρουσία, ισορρόπησε το παιχνίδι (41-41 στο 22’), ενώ με 2/2 ελεύθερες βολές δια χειρός Παπανικολάου κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 25’ (49-50). Από το σημείο αυτό και μετά, όμως, δεν λειτούργησε τίποτα σωστά στην επίθεση για τους «ερυθρολεύκους», που είδαν τους Γερμανούς να «χτίζουν» μια διαφορά 11π. (68-57 στο 33’).

Παρόλα αυτά δεν εγκατέλειψαν τη μάχη… Με οργανωτή τον Τσαρλς Τζένκις – ο οποίος βοήθησε ουσιαστικά τόσο σε άμυνα, όσο και επίθεση- και συμπρωταγωνιστές του τους Σακίλ ΜακΚίσικ και Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός κατάφερε παρά τις χαμένες βολές και τα άστοχα σουτ να μειώσει στους 4π. (72-68). Περίπου 50.7’’  για το τέλος ο ΜακΚίσικ… βιάστηκε, σηκώθηκε από τα 6.75μ., αστόχησε και «σπατάλησε» μια κρίσιμη επίθεση για τον Ολυμπιακό. Με 2/2 βολές 34’’ για τη λήξη ο Μπόλντγουϊν έγραψε το τελικό 74-68, καθώς στις «ερυθρόλευκες» επιθέσεις που ακολούθησαν –ανανέωσαν με επιθετικά ριμπάουντ- οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βρήκαν στόχο από την περιφέρεια.

Δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Μπαρτζώκας: «Ηταν μία από τις πιο σημαντικές νίκες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, χαρακτήρισε τη νίκη επί της Μπάγερν ως μία από ...