Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Συνεχίζει με 100άρα στο πρωτάθλημα

Συνεχίζει με 100άρα στο πρωτάθλημα

Μόλις για ένα δεκάλεπτο ένιωσε πίεση ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, με σκορ 100-58 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, με τη νίκη να έρχεται εξαιτίας του φοβερού τρίτου δεκαλέπτου, όπου και πέτυχαν 30 πόντους!

Τρεις παίκτριες έφτασαν τους 20 πόντους, με την Βικτόρια Μακόλι να έχει 21 και τις Καλτσίδου και Αντερσον να σκοράρουν από 20 αμφότερες.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΡΥΘΜΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Αντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς με τις «ερυθρόλευκες» μετά το κακό ξεκίνημα να επιστρέφουν στο προβάδισμα με τις βολές της Μακόλι  και το ντράιβ της Αντερσον (8-6).

Ο Ολυμπιακός μάλιστα έτρεξε ένα 8-0 σερί με τις Αντερσον και Καλτσίδου για να προηγηθεί με 12-6 με 5:55 για τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Από τις βολές η Μάλτση έγραψε το 13-8, αλλά η Δάφνη με τον ίδιο τρόπο έφτασε στο 13-12. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την  Χατζηνικολάου με βολές επίσης να κάνει το 19-16 ενώ ανέλαβε πρωτοβουλίες η Αντερσον και πάλι. Με τρίποντο αρχικά και γκολ-φάουλ στη συνέχεια έστειλε το ματς στο 25-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΜΠΟ

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ακόμα καλύτερος στο β δεκάλεπτο. Η Κατερίνα Σωτηρίου πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 30-22 των «ερυθρόλευκων» με την Μάζιτς να φέρνει για πρώτη φορά την αναμέτρηση στους +10 για τον Θρύλο (32-22). Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 36-31 με την Πατεράκη, για να έρθει η Καλτσίδου (38-31) και η Σταμάτη για να επαναφέρουν την τάξη (41-31).

Η Μακόλι πρωταγωνίστησε στις επόμενες δύο φάσεις κάνοντας το 43-33 και το 45-35, για να κλείσει το ημίχρονο στο 47-37 με την Καλτσίδου να είναι η τελευταία αθλήτρια του Θρύλου που σκόραρε.

ΕΝΑ 14-0 ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ

Το πόδι από το γκάζι δεν έφυγε και στην τρίτη περίοδο και ο Ολυμπιακός έπειτα το 54-42 της Γιαμπάνη, δεν κοίταξε ποτέ ξανά πισω. Η Μακόλι με τρεις σερί πόντους έφερε το παιχνίδι στο 57-42 και η Καλτσίδου από την μεριά της με τέσσερις ακόμα πόντους έκανε το 59-42. Συνέχισε μάλιστα η Ελληνίδα φόργουορντ του Ολυμπιακού και με πέντε ακόμα πόντους της έφτασε για πρώτο φορά τη διαφορά στους 22 (64-42), με τις νταμπλούχες Ελλάδος  να ολοκληρώνουν το σερί τους στο 14-0 με δίποντο της Μάλτση (68-42).

Η Δάφνη είχε ήδη παραδοθεί στον Ολυμπιακό με την Μαλτση να σκοράρει ξανά έπειτα από ασίστ της Μακόλι για το 72-46, με το δεκάλεπτο να κλείνει η Αντερσον με ένα πανέμορφο φλόουτερ για το 77-50 του Θρύλου.

ΕΦΤΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ

Η Μακόλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με έξι συνεχόμενους πόντους η Αμερικανίδα του Θρύλου σημείωσε το 83-50 στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Με δύο βολές έγραψε το 85-53, με την Αντερσον παίρνει τη σκυτάλη στο σκορ για το 87-53 και το 89-53. Ο Ολυμπιακός μπορεί να άνοιξε το ροτέισόν του, όμως δεν χάλασε τον ρυθμό του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μάλτση να διαμορφώσει το 92-54 και η Καλτσίδου το 94-55.

Το παιχνίδι τελείωσε με 100-58 εξαιτίας των δύο συνεχόμενων τριπόντων της Μπαλτά, με το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Θρύλου να παραμένει αήττητο σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

*Εκτός ματς έμεινε η Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στο μάτι, τον οποίο αποκόμισε στο παιχνίδι με τη Ρίγα στη Λετονία.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 37-27, 77-50, 100-58
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Μάζιτς 6 (9 ριμπ), Σταμάτη 4 (1 τρ.), Χατζηνικολάου 8 (4/4 βολ., 9 ριμπ., 4 ασ., 3 κλ.), Μπαλτά 3 (1 τρ), Μάλτση 8 (5 ασ), Νικολοπούλου 2, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 8 (2/3 τρ), Καλτσίδου 20 (6/7 δίπ, 2/4 τρ. , 6 ριμπ), Αντερσον 20 (6/13 διπ, 1/1 τρ, 5 ριμπ, 5 κλεψ), Μακόλι 21 (8/13 δίπ. 11 ριμπ. 3 κλεψ).
ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Μούλη 5, Αλεξανδρή 4, Καλαμπάκου 9, Γιαμπάνη 3, Ντίτρικ 23, Πατεράκη 7, Ρόσελ 7.

Η Ελένη Καπογιάννη δήλωσε στο osfp.gr μετά το παιχνίδι τα εξής: «Κάναμε μία ακόμα νίκη που συνοδεύτηκε από μία καλή εμφάνιση. Συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για την προσπάθειά τους και την απόδοσή τους σήμερα στο γήπεδό μας. Εύχομαι καλή συνέχεια στη Δάφνη Δημητρίου».

Από τη μεριά της, η Ολγα Χατζηνικολάου, είπε: «Θεωρώ ότι από την αρχή μπήκαμε αρκετά χαλαρά στο ματς. Πρέπει κάθε παιχνίδι να το αντιμετωπίσουμε με την ίδια σοβαρότητα. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε ότι εάν γυρίσουμε λίγο τον διακόπτη, δεν χρειάζεται πολύ ώρα για να ξεφύγουμε στο σκορ. Πρέπει να παίζουμε συνέχεια καλή άμυνα και να είμαστε σοβαρές στην επίθεση. Αυτή η ομάδα έχει πάρα πολύ ταλέντο και το έχω ξαναπεί αυτό, όμως όλα πρέπει να ξεκινάνε και να τελειώνουν στην άμυνα. Πρέπει να δώσουμε πολύ βάση σε αυτό το κομμάτι και το μυαλό μας είναι περα από το παιχνίδι στο πρωτάθλημα που ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα, είναι και στο πρώτο ματς στην Ευρώπη. Βήμα με βήμα όμως όλα θα γίνουν».