Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Πάρτι κορυφής

Πάρτι κορυφής

Ο Ολυμπιακός έχοντας για ένα ακόμη ματς σε καταπληκτική ημέρα τον Καρίμ Ανσαριφάρντ (2 γκολ), ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ξάνθης (3-0), ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία και τον έλεγχο της μπάλας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάτι απειλητικό μπροστά από την αντίπαλη εστία. Στο 8΄ από το κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Κασάδο, με τον Ζίφκοβιτς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 13΄ από την μπαλιά του Φορτούνη, ο Πάρντο έκανε το σουτ με δύναμη από τα δεξιά, με την μπάλα να περνάει πολλά μέτρα άουτ. Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο Ολυμπιακός ανέβαζε την απόδοσή του και στο 16ο λεπτό, απείλησε ξανά την αντίπαλη εστία, όταν ο Φορτούνης έφυγε στην κόντρα, σούταρε με δύναμη από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας αρκετά μετρά άουτ την μπάλα.

Φάτσα με το γκολ, αλλά άστοχος ο Ανσαριφαρντ

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και πάλι την ευκαιρία να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Η κάθετη πάσα του Φορτούνη δεν ήταν καλή, αλλά ο Κασάδο δεν είδε τον Ζίβκοβιτς που έκανε την έξοδο. Ο Ανσαριφάρντ που καραδοκούσε έκανε το σπριντ, πρόλαβε να βάλει την προβολή, αλλά δεν έδωσε στην μπάλα τροχιά προς την εστία, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν για την επιμονή τους, καθώς στο 25΄ ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι. Ο Έλληνας χαφ έβαλε έξυπνα το κορμί του, ο Φασίδης έπεσε άτσαλα επάνω του και τον γκρέμισε εντός περιοχής, με τον ρέφερι Καραντώνη να υποδεικνύει την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν λάθεψε από τα 11 βήματα και με το 10ο γκολ του στο πρωτάθλημα, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά την επίτευξη του γκολ, οι παίκτες του Όσκαρ Γκαρθία δεν έριξαν ταχύτητα και συνέχισαν να πιέζουν. Στο 30΄ ο Πάρντο έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έβγαλε την σέντρα για τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος κοντρόλαρε σε πρώτο χρόνο με το στήθος, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά του, καθώς δέχτηκε ένα μαρκάρισμα από τον Φλίσκα και έπεσε στο έδαφος. Δύο λεπτά αργότερα, η μπάλα μετά από το γύρισμα του Κούτρη και την απομάκρυνση της άμυνας στρώθηκε στον Ρομαό, ο οποίος δεν το σκέφτηκε στιγμή και με μία βολίδα έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Καταιγισμός φάσεων, χωρίς γκολ

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του Α΄ ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δημιούργησε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ και να κλειδώσει το ματς, αλλά ο Ζίβκοβιτς αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το 1-0. Στο 40΄ ο Πάρντο έκανε την σέντρα, ο Ανσαριφάρντ έπιασε το σουτ στην κίνηση σχεδόν εξ’ επαφής, με τον πορτιέρο της Ξάνθης ν’ αποκρούει ενστικτωδώς. Στο 42΄ ο Κούτρης σέντραρε από τ’ αριστερά, ο Μιραλάς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Βέλγος έφυγε τετ-α-τετ από την ωραία κάθετη του Ταχτσίδη, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς, που σταμάτησε και το σουτ του Φορτούνη που πήρε το ριμπάουντ μετά την αρχική απομάκρυνση. Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το Α΄ μέρος, ο Πάρντο έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε με δύναμη το σουτ, αλλά και πάλι ο Ζίβγκοβιτς ήταν στην θέση που έπρεπε για ν’ αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Κράτησε το 0 με Σισέ

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός κινδύνεψε να δεχτεί την ισοφάριση. Ο Κασάδο έκανε την βαθιά μπαλιά στον χώρο για τον Τριάδη, ο Προτό άργησε υπερβολικά να βγει από την εστία του, ο Τριάδης πλάσαρε, αλλά ο Σισέ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή απομάκρυνε. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρούνε ρυθμό, δεν είχαν ηρεμία στο παιχνίδι τους, οι γραμμές τους είχαν μεγάλη απόσταση και δεν έβγαιναν με αξιώσεις απέναντι από τ’ αντίπαλα καρέ.

Ο Καρίμ είχε και πάλι την λύση

Κι ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν να βρούνε τα πατήματά τους, η συνεργασία του Φιγκέιρας με τον Ανσαριφάρντ, οδήγησε και στο δεύτερο γκολ. Ο Πορτογάλος έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, στο σημείο ακριβώς που την ήθελε ο Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με καρφωτή κεφαλιά να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 59ο λεπτό, η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Κασάδο είδε την 2η κίτρινη, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Παρ’ όλα αυτά στο 64΄ από το λάθος του Ένχελς ο Τζουρίτσκοβιτς μπήκε στην περιοχή από τ’ αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Προτό απομάκρυνε αρχικά και στην συνέχεια ο Ένχελς έβαλε το κεφάλι στέλνοντας την μπάλα κόρνερ, πριν ο Γέντρισεκ την στείλει στα δίχτυα. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα, με τον Φορτούνη αυτή την φορά να χρίζεται σκόρερ. Ο Μελιόπουλος έκανε το λάθος γύρισμα και ο Φορτούνης μέσα από την περιοχή, πλάσαρε τον Ζίβκοβιτς για το 3-0.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για να φτάσουν και σε άλλα γκολ, αλλά ούτε ο Μιραλάς στο 72΄ , ούτε ο Φορτούνης στο 78΄ από θέση βολής κατάφεραν να σκοράρουν κι έτσι το 3-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Κίτρινες: Τριάδης (27΄), Κασάδο (54΄, 59΄), (Σιλά 70΄)/ Φιγκέιρας (27΄), Πάρντο (54΄)

Κόκκινες: Κασάδο (59΄)

Ολυμπιακός (Γκαρσία): Προτό, Φιγκέιρας (Ζιλέ 80΄), Ένγκελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό (Ανδρούτσος 72΄), Ταχτσίδης, Πάρντο, Φορτούνης, Μιραλάς (Σεμπά 84΄), Ανσαριφάρντ

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο,  Μελιόπουλος, Φλίσκας, Σβάρνας, Καμαρά (Λισγάρας 73΄), Ντε Λούκας, Τζουρίτσκοβιτς, Τριάδης (Σιλά 62΄), Φασίδης (Σουλεϊμάν 87΄), Γιέντρισεκ

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...