Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Θρύλος στην Πόλη και πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8»!

Θρύλος στην Πόλη και πρώτο βήμα πρόκρισης στους «8»!

Μια τεράστια νίκη στην προσπάθεια πρόκρισης στις «8» καλύτερες ομάδες του CEV Cup πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-1 σετ (22-25 19-25, 25-23, 19-25) της Istanbul BBSK, στην Κωνσταντινούπολη και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί στο Ρέντη στις 17 Ιανουαρίου 2019 (18:00).

Εκεί οι Πειραιώτες χρειάζονται δυο σετ για να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία.  Από κει και πέρα, η ομάδα του Φεράντο Μουνιόθ Μπενίτεθ πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» της διοργάνωσης και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις της για το άκρως επιτυχημένο 2018! Ο Γκάβιν Σμιτ με το εξαιρετικό 60% στην επίθεση (18/30 επ.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους ενώ ακολούθησαν ο Ράουβερντινκ με 16 πόντους, ο Μπέμε με 14 και 4 μπλοκ και ο Κουμεντάκης με 12.

Θετική εκκίνηση, «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

To πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ (1-2, 2-3, 4-6, 6-7) και να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα (6-8, 10-11, 10-12) το οποίο αύξησε στο +3 στο 11-14. Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και διεύρυναν και άλλο τη διαφορά φτάνοντας στο 18-22. Το υπέρ του Θρύλου προβάδισμα δεν άλλαξε, αφού ακολούθησε το 20-23, το 21-24 και το 22-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» με 1-0 σετ! Στη διάρκεια του πρώτου σετ, οι Πειραιώτες είχαν πρώτους σκόρερ τους Κουμεντάκη και Μπέμε που σημείωσαν αμφότεροι από 5 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ράουβερντινκ (4), Πετρέας (2),  Σμιτ (2).

Κυριάρχησε και έκανε το 2-0, ο Θρύλος!

Ο Θρύλος ξεκίνησε ιδανικά και στο 2ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 7-1, διατηρώντας διαφορές ασφαλείας (5-12) μέχρι το 10-15, όταν μείωσαν οι Τούρκοι σε 12-15. Η απάντηση του Ολυμπιακού, με ένα 3-0 σερί έφερε το 18-12, στο σημείο που έλεγχαν απόλυτα οι Πειραιώτες το ματς. Στην εξέλιξη του σετ, διατηρήθηκε η ίδια εικόνα με την ομάδα του Μπενίτεθ να φτάνει στο 13-19 και να αυξάνει εκ νέου το προβάδισμα για το 14-21. Ακολούθησε το 16-23 και παρότι μείωσαν οι γηπεδούχοι, ο Θρύλος πήγε στο σετ μπολ με 18-24 και πήρε και το 2ο σετ με 25-19, κάνοντας το 2-0!

Μείωσαν οι γηπεδούχοι…

Πιο αμφίρροπη συγκριτικά με το 2ο, ήταν η εξέλιξη του 3ου σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-4 και τους  Τούρκους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά στον αγώνα σε 4-4. Στο νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο 6-8, ακολούθησε δεύτερη ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων σε 8-8 και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (11-11). Η BBSK προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12-11 και αύξησε το προβάδισμα της στο +2 (14-12) και το διατήρησε (16-14, 17-15) μέχρι το 19-17 αφού στο σημείο αυτό ο Θρύλος ισοφάρισε μετά από ώρα σε 19-19. Η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 22-21. Οι Τούρκοι έφτασαν στο σετ μπολ με 24-21, ο Ολυμπιακός όμως δεν τα παράτησε πλησίασε στον πόντο (24-23) αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή, αφού το σετ κατέληξε στους Τούρκους με 25-23.

Θρύλος και… τέλος!

Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, ήταν το χαρακτηριστικό στην έναρξη του 4ου σετ (7-5, 9-9, 10-9). Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο 13-9 και στο 13-10.  Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα εντυπωσιακό 6-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 16-13, αναγκάζοντας τον τεχνικό της BBSK να καλέσει τάιμ άουτ! Οι Τούρκοι μείωσαν σε 14-16 και 15-17 αλλά ο Θρύλος επανήλθε στο +3 για το 15-18 και αύξησε τη διαφορά στη συνέχεια φτάνοντας στο 15-19. Το +4 παρέμεινε (16-20, 17-21) και μεγάλωσε στο 17-22 για τον Ολυμπιακό που ήταν σταθερά μπροστά (18-23), έφτασε στο ματς μπολ με 19-24 και πήρε το σετ με 19-25 και τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ!

Tα σετ: 1-3 σε 1.42: 22-25 (25’), 19-25 (25’), 25-23 (28’), 19-25 (24’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 2-8, 9-16, 14-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23

4ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 14 (9/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (11/27 επ., 47%υπ.-27%αρ., 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ 16 (14/23 επ., 44%υπ.-15%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφάνου –λ (60%υπ.-47%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (2/6 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ, Φράγκος 1 (1 μπλοκ).

BBSK (Χακάν Οζκαν): Γκουνγκόρ 12 (11/24 επ., 35%υπ.-13%αρ., 1 μπλοκ), Γκογκόζ 15 (11/22 επ., 41%υπ.-21%αρ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαϊρλί 3 (3/4 επ.), Εμετ 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Μετίν 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ), Γενιπαράζ 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Σαχίν –λ (33%υπ.-8%αρ.)/ Σοσκούν 7 (7/18 επ.), Πεξέν

Μπενίτεθ: «Χαρούμενος για την εμφάνιση όλων των παικτών»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο οlympiacossfp.grτα εξής: «Ξέρουμε ότι πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα εδώ ενόψει του επαναληπτικού. Είναι σημαντική η νίκη με 3-1 και αποτελεί ένα καλό βήμα για να φτάσουμε στους «8». Στα τελευταία ματς η ομάδα μας έχει εξελιχθεί, προχωράμε βήμα βήμα και αποδίδουμε καλύτερα σε όλους τους τομείς. Σήμερα σε κάποιες στιγμές παίξαμε πολύ καλά, σε κάποιες άλλες στο 3ο σετ  και στην έναρξη του 4ου σετ υποφέραμε λίγο, όπως είναι φυσιολογικό να συμβαίνει σε ευρωπαϊκά παιχνίδια αλλά βρήκαμε τον τρόπο να αντιδράσουμε και να επιστρέψουμε. Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση όλων των παικτών, όχι μόνο όσων ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα, γιατί βοήθησαν όλοι σε αυτό το αποτέλεσμα. Τώρα είναι η στιγμή να ξεκουραστούμε λίγο».

Κουμεντάκης: «Δείξαμε από την αρχή ότι ήρθαμε να κερδίσουμε»

Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ανέφερε με τη σειρά του: «Όλα πήγαν καλά. Το παιχνίδι περιμέναμε ότι θα είναι δύσκολο, αφού αντιμετωπίσαμε μια καλή ομάδα με έμπειρους παίκτες με παραστάσεις, που δεν τα παρατάει και συνεχίζει να σε πιέζει. Εμείς δείξαμε από την αρχή ότι ήρθαμε εδώ να κερδίσουμε και πήραμε μια σημαντική νίκη. Σίγουρα έχουμε το πλεονέκτημα ενόψει του επαναληπτικού, αλλά θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, αφού ο αντίπαλός μας θα έρθει στο Ρέντη και θα εξαντλήσει τις πιθανότητες. Ωστόσο εμείς θα παρουσιαστούμε όπως πάντα έτοιμοι για να σφραγίσουμε την πρόκριση και να περάσουμε στους «8».

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...