Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Ηττήθηκε στην Πόλη και αποχαιρέτησε το πλεονέκτημα έδρας

Ηττήθηκε στην Πόλη και αποχαιρέτησε το πλεονέκτημα έδρας

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 75-65 από την Εφές Αναντολού, έπεσε στο 12-11 και πλέον οι Τούρκοι (15-8) έγιναν φαβορί για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα play off. Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα άστοχος στα πρώτα τρία λεπτά του παιχνιδιού. Εκτός, όμως, από άστοχοι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν και πολλά εύκολα λάθη επιθετικά και έτσι οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 8-2 και λίγο αργότερα με 18-9. Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μπριαντέ Γουέμπερ ήταν οι μόνοι που σκόραραν, αλλά όταν στην εξίσωση μπήκαν Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ και Λεντέι, η κατάσταση άλλαξε. Ο Ολυμπιακός παίζοντας τρομερή άμυνα και με τον Παπανικολάου να προσφέρει σε κάθε μεριά του παρκέ, ο Θρύλος έκανε σερί 17-0 για το 18-26 στο 12’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, και πάλι πολλά λάθη και αστοχία κόστισαν στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και έτσι η Αναντολού Εφές βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι και μάλιστα να περάσει μπροστά στο ημίχρονο 36-35. Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό. Με επιμέρους 10-2, η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε 47-37 στο 25’. Ο Στρέλνιεκς ανέλαβε δράση σε εκείνο το σημείο και έτσι ο Θρύλος πλησίασε σε 51-49 μετά από τρία λεπτά με τον Λετονό να είναι ασταμάτητος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι με σερί 9-0, πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στο ματς (60-49) στο 31’. Η αφύπνιση του Πρίντεζη και η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών, έφεραν τους Πειραιώτες στο 62-59 στο 35’. Έτσι, οι έξι συνεχόμενοι πόντοι του «Πριντ» βοήθησαν για το επιμέρους 2-10 και τη μείωση του σκορ σε 62-59. H Εφές αντέδρασε και με σερί 6-0 ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για το 68-59 στο 37’. Δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65. Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11, Μπομπουά, Μπλαλμπάι, Μότουμ 5 (1), Μοερμάν 12 (2), Πλάις 8, Μίσιτς 10, Άντερσον 5 (1), Ντάνστον 11, Σιμόν 13 (2). Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουέμπερ 8 (1), Γουίλιαμς-Γκος 7, Τουπάν 2, Τίμα, Μιλουτίνοφ 12 (8ριμπ), Στρέλνιεκς 14 (3τριπ, 5ριμπ, 2ασ), Βεζένκοφ 4 (4ριμπ), Πρίντεζης 7 (6ριμπ), Παπανικολάου 7 (1τριπ), Λεντέι 4.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

H Κ.Α.Ε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ανακοινώνει ότι, για τον αγώνα με την ANADOLUEFESISTANBUL της ΠΕΜΠΤΗΣ 26/10/2023 με ώρα έναρξης 22:00, η διάθεση των εισιτηρίων ...