Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Έπαιξε με τη φωτιά αλλά πέρασε από το Αλεξάνδρειο

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά πέρασε από το Αλεξάνδρειο

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη στο «Nick Galis Hall» με 68-64 και έκανε το 4/4 στην Betshop Basket League.

Με πιεστική άμυνα και επιθετικούς οδηγούς τους Βασίλη Σπανούλη και Κώστα Παπανικολάου «έχτισαν» με το… καλησπέρα μια διαφορά 15π. (6-21, στο 6’). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη έριξε (για πρώτη φορά μετά το 3’) την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (9π., 26-35 στο 16’). Ως εκεί, όμως… Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ (μάζεψε 23 έναντι 12 των γηπεδούχων στο α’ μέρος), περιόρισε με καλή άμυνα επιθετικά τον Άρη, πέρασε την μπάλα χαμηλά στον Ζακ ΛεΝτέι και με ένα επί μέρους σκορ 9-2 έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +16 (28-44).

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος αύξησε τις αποστάσεις στους 18π. (28-46, στο 21’), ωστόσο, ο Λάκι Τζόουνς εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ολιγωρία της ομάδας μας, άνοιξε πυρ από τα 6.75μ. και μείωσε στους 8π. (40-48, στο 24’). Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι και το 37’ (55-65), βασιζόμενοι επιθετικά στους Γιώργο Πρίντεζη και Ζακ ΛεΝτέι. Ο Άρης, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε τη μάχη… Πίεσε στην άμυνα, «εγκλώβισε» τον Ολυμπιακό και με ένα επί μέρους σκορ 7-1 πλησίασε στους 4π. (62-66, στο 38’). Ακλούθησαν ένα… ηρωικό καλάθι του Βασίλη Σπανούλη (62-68) και το drive του Φλιώνη με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (64-68) στο 39’. Στο λεπτό που απέμεινε έγιναν λάθη και κακές επιθετικές επιλογές εκατέρωθεν με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το σκορ…

Δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Τρεις νίκες έχει σημειώσει ο Ολυμπιακός απέναντι στον Άρη στη φετινή περίοδο, ...