Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / «Αυτοκτόνησε»

«Αυτοκτόνησε»

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει στο 80΄ με τον Ανσαριφάρντ, αλλά διαχειρίστηκε πολύ άσχημα τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και μέσα σε διάστημα 13 λεπτών, δέχτηκε δύο γκολ που του στέρησαν τη νίκη. Για επιθετικό φάουλ φωνάζουν οι Πειραιώτες, στο δεύτερο γκολ της Α.Ε.Κ.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο από νωρίς. Ανεβάζοντας ψηλά την άμυνά του, πίεζε την Α.Ε.Κ., η οποία προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές ν’ αναπτυχθεί, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες έπαιζαν με πολύ πάθος και έμπαιναν με δύναμη σε όλες τις μονομαχίες, αλλά καμία από τις δύο δεν μπορούσε να δομήσει σωστά τις επιθέσεις της και να δημιουργήσει απειλητικές στιγμές.

Πρώτη μεγάλη φάση με Πάρντο

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα, καταγράφτηκε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Προτό με βολέ βρήκε τον Μιραλάς, ο Βέλγος έκανε την ντρίπλα και από την κόντρα επωφελήθηκε ο Πάρντο, ο οποίος σούταρε με δύναμη από πλάγια θέση δεξιά, με τον Τσιντώτα ν’ αντιδράει σωστά και ν’ απομακρύνει σε κόρνερ. Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι πήραν την μπάλα στην κατοχή τους και προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι μπροστά από την εστία του Ολυμπιακού, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλά κλεισμένες όλες τις διόδους.

Ο Πάρντο «ξαναχτύπησε», ο Τσιντώτας είπε «όχι»

Στο 39ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε μία ανάσα από το γκολ, αλλά ο Τσιντώτας κράτησε ανέπαφη την εστία του. Μετά την απομάκρυνση του Μπακάκη, ο Κολομβιανός έκανε το κοντρόλ, σούταρε με δύναμη μέσα από την περιοχή και ο πορτιέρο της Α.Ε.Κ., ενστικτωδώς, απέκρουσε.

Στον χρόνο που απέμενε μέχρι την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους, δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο στις δύο πλευρές, με το 0-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρούνε τα πατήματά τους, αλλά οι μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής συνέχισαν να έχουν την τιμητική τους, με την δραστηριότητα μπροστά από τις δύο εστίες να είναι μηδαμινή.

Στο 59ο λεπτό, ο Μπακάκης έκανε την σέντρα από τα’ αριστερά, ο Αραούχο ξέφυγε από το μαρκάρισμα των Μποτία Σισέ, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Προτό ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε με άνεση. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Κούτρης έκανε την σέντρα-σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει εκτός.

Ο Σισέ κράτησε το μηδέν

Στο 68΄, ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζιλέ στην προσπάθειά του ν’ απομακρύνει έστειλε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου κινήθηκε ο Μασούντ. Ο Ιρανός έπιασε την κεφαλιά εξ’ επαφής, αλλά ο Σισέ σωτήρια πάνω στην γραμμή, έβαλε το κεφάλι διώχνοντας την μπάλα.

Ο Μάριν «προειδοποίησε», ο Ανσαριφάρντ «εκτέλεσε»

Στο 80ο λεπτό, ο Ανσαριφάρντ έκανε την ατομική ενέργεια, πάσαρε στον Μάριν, ο οποίος μ’ ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση σημάδεψε την αριστερή γωνία του Τσιντώτα, αλλά ο τερματοφύκαλας της Α.Ε.Κ. έκανε μία μεγάλη επέμβαση, απομακρύνοντας σε κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Φορτούνης, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, ο Σισέ δεν έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος δεν το σκέφτηκε στιγμή και… κεραυνοβόλησε τον Τσιντώτα, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Οπισθοχώρηση, αδράνεια και ισοφάριση

Στον χρόνο που απέμενε για την λήξη, ο Ολυμπιακός οπισθοχώρησε, δίνοντας χώρο στην αντίπαλό του. Στο 85΄, ο Λιβάια κέρδισε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Γιακουμάκης προσπάθησε να κάνει το γυριστό σουτ, ο Μποτία αιφνιδιάστηκε και δεν απομάκρυνε, με συνέπεια ο Τσιγκρίνσκι με δυνατό σουτ, σχεδόν, από το ύψος της μικρής περιοχής να ισοφαρίσει.

Αυτοκτονία στο 93΄

Στα υπολειπόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά και έψαξε το γκολ της νίκης, αλλά στο 93΄ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, ο Γκάλο έκανε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Γιακουμάκης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας (σπρώχνοντας πρώτα τον Μποτία) και με προβολή έκανε το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρνες: Σιμόες 28΄, Μασούντ 73΄, Μπακάκης 76΄/ Μποτία 29΄, 94΄, Ρομαό 37΄

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρσία): Προτό, Κούτρης, Σισέ, Μποτία, Ελαμπντελαουί, Ζιλέ (Ταχτσίδης 70΄), Ρομαό, Οφόε (Ανσαριφάρντ 59΄), Φορτούνης, Πάρντο (Μάριν 79΄), Μιραλάς

Α.Ε.Κ.: (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Γκάλο, Κονέ (Γαλανόπουλος 71΄), Σιμόες, Μπακασέτας (Γιακουμάκης 85΄), Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Αραούχο (Λιβάια 61΄)

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...