Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Έχασε την μάχη, όχι τον πόλεμο

Έχασε την μάχη, όχι τον πόλεμο

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των πλέι-οφ από την Ζαλγκίρις με σκορ 78-87 (72-72 κ.δ.). Χάθηκε το πλεονέκτημα της έδρας για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι καλούνται πλέον να πάρουν ένα ματς μέσα στην έδρα του αντιπάλου

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι, με συνέπεια ν’ αστοχήσουν στις προσπάθειες που πήραν. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να παραβιάσει το αντίπαλο καλάθι με το κεντρικό πικ εν ρολ του Σπανούλη ενώ η Ζαλγκίρις στόχευε σε κάθε επίθεση στο χαμηλό ποστ τον Ντέιβις. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της Α΄ περιόδου, ο Ολυμπιακός με διαδοχικές καλές άμυνες, υποχρέωσε την αντίπαλό του σε βεβιασμένες ενέργειες, που δεν βρήκαν στόχο. στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν τις φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο, ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά στο +9 (15-6). Το τάιμ-άουτ των Λιθουανών σ’ εκείνο το σημείο δεν ανέκοψε τον ρυθμό των Πειραιωτών, οι οποίοι με την επάνοδό τους στο παρκέ βρήκαν πέντε σερί πόντους από Τιλί και Σπανούλη και έστειλαν στο +12 την διαφορά (20-8).

Στα 2:30 που υπολείπονταν μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, η διαφορά άγγιξε και το +15 (23-8), πριν οι φιλοξενούμενοι μ’ ένα μικρό σερί 4-0, διαμορφώσουν το 23-12 της περιόδου.

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 4-0 για την Ζαλγκίρις, η οποία έριξε την διαφορά στους επτά (23-16). Ο Πρίντεζης με δύο ατομικές ενέργειες «ξεκόλλησε» την ομάδα του από τους 23 πόντους, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού, δεν λειτουργούσε το ίδιο αποτελεσματικά με την πρώτη περίοδο , με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους πέντε (31-26), βρίσκοντας σκορ από τον Ντέιβις μέσα από το ζωγραφιστό και τους Πάνγκος, Μιλάγκνις από την περιφέρεια.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, το παιχνίδι πήγαινε όλο και περισσότερο στον ρυθμό που βόλευε τους Λιθουανούς, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (32-32), με το τρίποντο του Ουάιτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σπανούλης με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και με τον ίδιο τρόπο, ο αρχηγός του Ολυμπιακού την έστειλε με «αέρα» έξι πόντων στ’ αποδυτήρια (38-32).

Με το ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, ο Σπανούλης ευστόχησε σε νέο τρίποντο, αυξάνοντας κι άλλο την απόσταση. Ο Ολυμπιακός διάβαζε καλύτερα το παιχνίδι στην επίθεση και έβρισκε τους διαδρόμους προς το καλάθι, όμως από την στιγμή που δεν έπαιζε άμυνα, δεν μπορούσε να ελέγξει το παιχνίδι, δίνοντας το δικαίωμα στην Ζαλγκίρις να πάρει σκορ από τους Μίτσιτς και Πάνγκος και να προσπεράσει (45-46), 4:30 πριν την λήξη.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και περιόρισαν την παραγωγικότητα των αντιπάλων τους. Στην επίθεση, Μάντζαρης και Σπανούλης βρήκαν στόχο πίσω από τα 6,75 και αμέσως η διαφορά ανέβηκε στο +8 (54-46). Παρ’ όλα αυτά, η Ζαλγκίρις -αξιοποιώντας και τα σφυρίγματα των διαιτητών- κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί και να μειώσει και πάλι την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (56-53) με την λήξη.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, η Ζαλγκίρις με σερί 4-0, πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και αποτελεσματική, με τον Μάνατζαρη να ευστοχεί σε ένα ακόμη τρίποντο και τον ΜακΛίν να δίνει άλλους τέσσερις πόντους από βολές. Η τρομερή αδυναμία των Πειραιωτών όμως να ελέγξουν τα αμυντικά ριμπάουντ, κρατούσε μέσα στο παιχνίδι τους Λιθουανούς, που έβρισκαν σκορ από δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες.

4,26 πριν το τέλος του ματς, η Ζαλγκίρις με δύο βολές του Μιλάγκνις και άλλη μία του Μίτσιτς, πέρασε μπροστά στο σκορ (65-66). Ο Σπανούλης απάντησε με δύο εύστοχες βολές, βάζοντας ξανά μπροστά την ομάδα του και ακολούθησε το δίποντο του Παπαπέτρου, που έκανε το σκορ 69-66. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο ν’ αντιδράσουν και με σερί 6-0, σε λιγότερο από ένα λεπτό, πήραν προβάδισμα τριών πόντων (69-72), με το τρίποντο του Μιλάγκνις, 53΄΄ πριν το τέλος.

Σπανούλης και… παράταση

Στα διαθέσιμα δευτερόλεπτα, η μπάλα πήγε στα χέρια του Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήγε σε ατομική προσπάθεια και με μία τρίποντη βόμβα, έφερε ξανά το σκορ σε ισορροπία. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε ν’ απαντήσει, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα στην επόμενη φάση και πήρε κατοχή 18΄΄, για να τελειώσει το ματς. Ο Σπανούλης ανέλαβε να εκδηλώσει και αυτή την επίθεση, όμως στην προσπάθειά του για μπάσιμο, γλίστρησε και αναγκάστηκε να κάνει μία πάσα στα πόδια του Μάντζαρη, ο οποίος ναι μεν πρόλαβε το ρολόι, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, το υψηλό ποσοστό ευστοχίας της Ζαλγκίρις, σε συνδυασμό με την έλλειψη ενέργειας του Ολυμπιακού και τα… αστεία σφυρίγματα των διαιτητών, έδωσαν πλεονέκτημα στους Λιθουανούς, οι οποίοι το κράτησαν μέχρι τέλους και έφτασαν στη νίκη με 78-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 38-32, 56-53, 72-72, 78-87