Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Έτρεχε με 100 ο Ολυμπιακός

Έτρεχε με 100 ο Ολυμπιακός

Έπειτα από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 100-86  την Α.Ε.Κ., σημειώνοντας την 17η νίκη του στην φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. χωρίς μυαλό και υπομονή στο επιθετικό του παιχνίδι, υπέπεσε σε λάθη τα οποία έδωσαν την δυνατότητα στην Α.Ε.Κ. να κλέψει μπάλες και να σημειώσει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό  που της έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων (6-13). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» σταδιακά βελτίωσαν την εικόνα τους επιθετικά, ευστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν και μείωσαν την διαφορά, αλλά στην άμυνα δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και ένταση, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να  βρουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και να διατηρήσουν ένα προβάδισμα μέχρι το τέλος της Α΄ περιόδου (19-21).

Με το ξεκίνημα του Β΄ δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες μ’ επιμέρους σκορ 5-2, πήραν το προβάδισμα στο σκορ (24-23). Η αδυναμία τους όμως να ελέγξουν τα αμυντικά ριμπάουντ, έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στην Α.Ε.Κ., η οποία το εκμεταλλεύτηκε και μπήκε εκ νέου σε θέση οδηγού με +5 (28-33).

«Βροχή» τριπόντων και προβάδισμα

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σάκοτα με τρίποντο αύξησε την διαφορά στους 6 (30-36), με τον Μπράουν ν’ απαντάει άμεσα και να μειώνει σε απόσταση ενός σουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 4-0 και προηγήθηκαν με +7 (33-40), αλλά ο Στρέλνιεκς με δύο τρίποντα και ο Παπαπέτρου με άλλο ένα, έδωσαν τις λύσεις στην ομάδα τους και την έβαλαν μπροστά στο σκορ (42-40), 2:28 πριν την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν και στο +8 την υπέρ τους διαφορά (52-44), πριν ο Μαυροειδής με δύο βολές διαμορφώσει το 52-46.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 4-0 για την Α.Ε.Κ., που μείωσε στους δύο (52-50). Ο Ολυμπιακός μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα αντέδρασε και μ’ επιμέρους σκορ 9-2, ανέβασε την διαφορά στους 9 (61-52). Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με σερί 5-0 σ’ εκείνο το σημείο και μάζεψαν ξανά την διαφορά, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν διαρκώς ταχύτητα και κερδίζοντας τις προσωπικές μονομαχίες στις δύο άκρες του παρκέ, προηγήθηκαν, ξανά, με +8 (65-57).

Στα τρία λεπτά που απέμεναν, ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες για ν’ αυξήσει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, κάτι που κατάφερε 1.10 πριν το τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου, με το έμμεσο τρίποντο του Μιλουτίνοφ (72-61) και εν τέλει πήγε με προβάδισμα 13 πόντων (74-61) στην Δ΄ περίοδο.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, η Α.Ε.Κ. βρίσκοντας διαδοχικούς πόντους από τον Πάντερ, έτρεξε ένα σερί 7-0, και πλησίασε στους έξι (74-68). Το τάιμ-άουτ του Σφαιρόπουλου σ’ εκείνο το σημείο «αφύπνισε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι με την επάνοδό τους στο παρκέ, πήραν πέντε σερί πόντους από Στρέλνιεκς και Μπράουν και επανέφεραν την απόσταση σε διψήφιο. Παρά την καλή δουλειά επιθετικά, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να περιορίσει τον Πάντερ, ο οποίος με διαδοχικά εύστοχα σουτ, μείωσε ξανά την διαφορά για την ομάδα του. Ό,τι και να έκανε όμως ο Αμερικάνος των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός είχε απάντηση επιθετικά και κατάφερε να εκτοξεύσει πάνω από τους 15 πόντους την διαφορά (93-77).

Στα τρία λεπτά που απέμεναν, οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 52-46, 74-61, 100-86