Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / «Απόδραση» και κορυφή!

«Απόδραση» και κορυφή!

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, παρουσιάζοντας πολλές διακυμάνσεις στην απόδοσή του, όμως στα κρίσιμα σημεία, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανταποκρίθηκαν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 85-86, την 7η συνολικά στην διοργάνωση, που τους διατηρεί τστην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς ήταν καυτοί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και  με διαδοχικά εύστοχα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, βοήθησαν την ομάδα τους ν’ αποκτήσει προβάδισμα 5 πόντων (9-14), 4:43. Στην άμυνα, ο Ολυμπιακός ήταν επίσης αποτελεσματικός, όμως παρουσίαζε αδυναμία στ’ αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας δεύτερες ευκαιρίες στους γηπεδούχους. Όσο περισσότερες κατοχές έπαιρναν στα χέρια τους οι Ιταλοί, όλο και περισσότερο ρυθμό αποκτούσαν, με συνέπεια τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου να τρέξουν ένα σερί 12-0 και να μετατρέψουν το 9-14, σε 21-14, παρασέρνοντας τον Ολυμπιακό στο δικό τους τέμπο. Οι «ερυθρόλευκοι» επηρεάστηκαν από αυτή την αντίδραση των αντιπάλων τους, έχασαν την συγκέντρωσή τους και επιθετικά και αμυντικά, με συνέπεια να παρασυρθούν στον ρυθμό των Ιταλών.

Στα δύο λεπτά που υπολείπονταν, ο Σφαιρόπουλος επανέφερε τον Ρόμπερτς στο παρκέ, ο οποίος βρήκε πάλι τρόπο να παραβιάσει το αντίπαλο καλάθι και να βοηθήσει την ομάδα του να μειώσει με την εκπνοή σε 17-21.

Στο Β΄ δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερη ενέργεια και αποφασιστικότητα στο παρκέ, ανέβασε την ένταση στην άμυνα, δημιουργώντας πρόβλημα στην ομάδα του Πιανιτζιάνι, η οποία περίμενε τα πάντα επιθετικά από τους Θίοντορ και Τζέρελς. Οι Πειραιώτες όσο κυλούσε ο χρόνος ανέβαζαν όλο και περισσότερο την απόδοσή τους και τα ποσοστά ευστοχίας τους επιθετικά, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 31-31, 5:11 πριν το ημίχρονο. Η Αρμάνι επιχείρησε ν’ ανακόψει τον ρυθμό των ρυθμό των «ερυθρολέυκων», χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν καλή κυκλοφορία και με τον ασταμάτητο Στρέλνιεκς να σκοράρει διαρκώς, πήραν προβάδισμα 6 πόντων (35-41). Οι γηπεδούχοι σ’ εκείνο το σημείο μείωσαν προσωρινά, εκμεταλλευόμενοι και πάλι την αδυναμία του Ολυμπιακού να καθαρίσει τα αμυντικά ριμπάουντ, όμως η επίθεση των φιλοξενούμενων λειτουργούσε πολύ καλά και με τους Μάντζαρη, ΜακΛίν να παίρνουν την σκυτάλη στο σκοράρισμα, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 4 πόντων για τους Πειραιώτες (42-46), οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται κάποια στιγμή και με +7 (37-44, 2:10 πριν το τέλος).

Με την έναρξη της επανάληψης, η Αρμάνι μπήκε πιο επιθετικά στο παρκέ και έριξε την διαφορά στον πόντο. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του όμως, συνέχισε να κάνει το παιχνίδι του επιθετικά και απόκτησε ξανά προβάδισμα 6 πόντων (51-57), πέντε λεπτά πριν το τέλος της Γ΄ περιόδου. Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανέβαζε την απόδοσή της και αμυντικά, κρατώντας χαμηλά σε παραγωγικότητα την αντίπαλό του, με αποτέλεσμα η διαφορά ν’ αγγίξει για πρώτη φορά το +10 για τους «ερυθρόλευκους» (53-63), 2:33 πριν την λήξη.

Στον εναπομείναντα χρόνο, οι Ιταλοί αντέδρασαν και μ’ επιμέρους σκορ 9-2, κατάφεραν αν ρίξουν και πάλι την απόσταση στους 3 (62-65), πριν ο Παπανικολάου με μία εύστοχη βολή διαμορφώσει το 62-66 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός άντεξε αρχικά στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, όσο όμως δεν έπαιζε άμυνα κι έχανε την μάχη των ριμπάουντ, έδινε ελπίδες στην αντίπαλό του, η οποία μείωσε με το καλάθι του Πάσκολο σε 69-70 και με το τρίποντο του Μίτσοφ πέρασε μπροστά με 72-70, 6 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα με δύο βολές του Ρόμπερτς, αλλά ο Γκουντάιτις με έμμεσο τρίποντο, έβαλα ξανά μπροστά την ομάδα του. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απάντηση και σε αυτόν τον γρίφο, καθώς με 5 πόντους από Πρίντεζη και Παπανικολάου, ισοφάρισαν σε 77, 4 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Στον διαθέσιμο χρόνο, οι «ερυθρόλευκοι» ενώ έβρισκαν τους τρόπους να διασπούν την αντίπαλη άμυνα και να φτάνουν μέχρι το καλάθι, τους ήταν αδύνατο να περιορίσουν την δράση του Γκουντάιτις, ο οποίος έδινε διαρκώς πόντους μέσα από το ζωγραφιστό και κρατούσε την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης. Το… αντίδοτο στον Λιθουανό center ήταν ο Τζαμέλ ΜακΛίν, ο οποίος με πολύ κρίσιμους πόντους στο τέλος, διατήρησε το Ολυμπιακό σε θέση οδηγού, χαρίζοντάς του τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:  21-17, 42-46, 62-66, 85-86

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ’ όλα… κόκκινα!

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης» την προσεχή Κυριακή (17/12, 15:00), για την ...