Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Κατώτερος των περιστάσεων, αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Κατώτερος των περιστάσεων, αποχαιρέτησε την Ευρώπη

Ο Ολυμπιακός στο ματς που είχε χαρακτήρα… τελικού απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας, παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 μέσα στην πρωτεύουσα της Πορτογαλίας.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός για 4ο λεπτά μέσα στο Ζοζέ Αλβαλάδε, όμως οι Πορτογάλοι τιμώρησαν κάθε λάθος του, φτάνοντας εύκολα στη νίκη. Τέλος το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν μπορούν να διεκδικήσουν ούτε την έξοδο στο Europa League, καθώς έμειναν στον 1 βαθμό.

Ο αγώνας:

Πριν καλά καλά συμπληρωθούν τρία λεπτά στο παιχνίδι, η Σπόρτινγκ άγγιξε το γκολ. Ο Μρούνο Σέζαρ εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν απομάκρυνε σωστά, ο Πίντο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Προτό να πέφτει στην γωνία του, να της αλλάζει πορεία και αυτή να σταματάει στο δοκάρι. Από την επαναφορά επωφελήθηκε ο Ντοστ, ο οποίος προ κενής εστίας σούτερα ψηλά άουτ. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ηρεμήσει το παιχνίδι και να κυκλοφορήσει την μπάλα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς οι Πορτογάλοι πίεζαν ψηλά και χαλούσαν την ανάπτυξη των «ερυθρολεύκων».

Στο 13ο λεπτό, η άμυνα των Πειραιωτών κινδύνεψε και πάλι, με τον Ντοστ να βρίσκει έξυπνα με μία επαφή τον Φερνάντες, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως η κόντρα του Ένγκελς έδωσε στην μπάλα τροχιά εκτός εστίας.

Μετά το πέρας του πρώτου τετάρτου, οι παίκτες του Τάκη Λεμονή ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας το παιχνίδι και στο 19΄ κατέγραψαν την πρώτη σημαντική τους ευκαιρία στο παιχνίδι. Φιγκέιρας και Πάρντο συνδυάστηκαν ωραία από την δεξιά πλευρά, ο Πορτογάλος έκανε την σέντρα από τα δεξιά, όμως το πλασέ του Πάρντο στην κίνηση δεν βρήκε εστία. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν σειρά των γηπεδούχων ν’ απειλήσουν, όταν ο Μπατάλια βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, όμως ο Ένγκελς ήταν και πάλι τοποθετημένος σωστά και με σωτήριο τάκλινγκ, δεν άφησε εκτεθειμένο τον Προτό.

Διαδοχικά λάθη και καθίζηση

Στον χρόνο που υπολείπονταν μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατάει καλά στο γήπεδο, όμως μέσα σε τρία λεπτά, δύο διαδοχικά λάθη της άμυνας, έδωσαν την δυνατότητα στην Σπόρτινγκ να φτάσει στο γκολ. Στο 40΄ ο Πιτσίνι έκανε την κούρσα από τα δεξιά αποφεύγοντας δύο παίκτες, πάσαρε στον Μάρτινς ο οποίος με μία επαφή γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου έκανε την κίνηση, προ του Μποτία, ο Ντοστ, στέλνοντας την με ένα άγγιγμα στα δίχτυα του Προτό. Πριν προλάβουν οι «ερυθρόλευκοι» να συνέλθουν από το σοκ, οι Πορτογάλοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Μπρούνο Σέζαρ. Ο Κούτρης δεν μπόρεσε ν’ απομακρύνει την μπάλα, ο Βραζιλιάνος του έβαλε την κόντρα, στόπαρε κι εκτέλεσε με ταχύτητα, νικώντας για δεύτερη φορά τον Προτό και στέλνοντας την ομάδα του με… αέρα δύο τερμάτων στ’ αποδυτήρια.

Στο Β΄ ημίχρονο η Σπόρτινγκ ξεκίνησε δυναμικά και πήρε τα ηνία του ματς, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τον Ολυμπιακό. Στο 57΄ ο Μπρούνο Σέζαρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Πίντο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, στέλνοντας λίγο άουτ την μπάλα. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε ν’ ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων του, με συνέπεια ο Ντοστ στο 67΄ να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της ομάδας του. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε από τα δεξιά το κόρνερ, ο Μποτία έχασε τον Ολλανδό, ο οποίος με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε από το ύψος της μικρής περιοχής να στείλει την μπάλα στην γωνία του Προτό.

Στον χρόνο που υπολείπονταν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Ζόρζε Ζεσούς, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην έχουν τα ψυχικά και ενεργειακά αποθέματα να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι», ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 85ο λεπτό με τον Οτζίτζα. Ο Φιγκέιρας έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, έστρωσε την μπάλα στον επερχόμενο Οτζίτζα, ο οποίος με δυνατό σουτ στην γωνία, νίκησε τον Ρουί Πατρίτσιο.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ζόρζε Ζεσούς): Ρουί Πατρίτσιο, Αντρέ Πίντο, Ματιέ (77΄ Φιγκεϊρέδο), Πιτσίνι (84΄ Ριστόβσκι), Κοεντράο, Μπατάλια, Καρβάλιο, Ζέλσον Μάρτινς, Φερνάντες, Μπρούνο Σέζαρ (90΄ Ολιβέιρα), Ντοστ

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ένγκελς, Μποτία, Φιγκέιρας, Κούτρης, Ζιλέ, Ρομαό, Ταχτσίδης (64΄ Οτζίτζα Οφόε), Πάρντο, Φορτούνης (56΄ Τζούρτζεβιτς), Καρσελά (46΄ Σεμπά)

Κίτρινες: Καρβάλιο 8΄, Αντρέ Πίντο 63΄, Μάρτινς 80΄/ 31΄ Φιγκέιρας, 53΄ Κούτρης

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ’ όλα… κόκκινα!

Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο Μπάμπεργκ για να διεκδικήσει την 10η νίκη του στην φετινή Ευρωλίγκα, ...