Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / «Χ»αμένη ευκαιρία

«Χ»αμένη ευκαιρία

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από το πρώτο παιχνίδι να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση, αλλά έπεσε επάνω στον εξαιρετικό Καρτσεμάρσκας και έμεινε στο 0-0 με την Οσμανλίσπορ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι «ερυθρόλευκοι», μετά την αποβολή του Βιάνα.

Ο αγώνας:

Πριν συμπληρωθούνε δύο λεπτά αγώνα, ο Μάρτινς κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο Φορτούνης εκτέλεσε με δύναμη, αλλά ψηλά από την εστία του Καρτσεμάρσκας. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και να ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού, αλλά οι προσπάθειές τους δεν απειλούσαν το αντίπαλο τέρμα.

Στο 15ο λεπτό ο Φορτούνης έκανε την μπαλιά από τα δεξιά για τον Ανδρούτσο, ο νεαρός έστρωσε με την μία για τον Σεμπά, ο οποίος πλάσαρε άστοχα με το αριστερό. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Οσμανλίσπορ βγήκε επικίνδυνα στην επίθεση, ο Εντιαγέ έκανε το γύρισμα από τ’ αριστερά, ο Ντελάρζ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν πρόλαβε να την ακουμπήσει για να την στείλει προς την εστία του Λεάλι.

Στο 40΄ μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε μπροστά του, ο Ισπανός έκανε το σουτ, αλλά ο Καρτσεμάρσκας απομάκρυνε στην κλειστή του γωνία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καρντόσο επωφελήθηκε από το λάθος της αντίπαλης άμυνας, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ήταν και πάλι στην σωστή θέση και απομάκρυνε.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ανήκε στους Τούρκους. Ο Εντιαγέ απέφυγε, αρχικά, τον Μποτία και έκανε το σουτ, αλλά ο στόπερ του Ολυμπιακού πρόλαβε τον αντίπαλό του και παραχώρησε το κόρνερ. Στον χρόνο που υπολείπονταν δεν άλλαξε κάτι και το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να βγει με αξιώσεις απέναντι από την εστία του Καρτσεμάρσκας. Στο 54ο λεπτό ο Σεμπά έκανε την ατομική ενέργεια, αποφεύγοντας δύο αντιπάλους, σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Καρτσεμάρσκας να πέσει στην δεξιά του γωνία και ν’ απομακρύνει. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μπέντο άγγιξε το 1-0, αλλά ο τερματοφύλακας της τουρκικής ομάδας είπε και πάλι «όχι». Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, η άμυνα της Οσμανλίσπορ απομάκρυνε, επάνω στον Μάρτινς όμως, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, δίνοντας πορεία στην μπάλα προς το «Γ» της εστίας. Ο Καρτσεμάρσκας όμως εκτινάχτηκε και με τ’ ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος και το γκολ δεν ερχόταν, η νευρικότητα των «ερυθρόλευκων» μεγάλωνε, με αποτέλεσμα ο Βιάνα στο 74΄ να δεχτεί την κόκκινη κάρτα και ν’ αφήσει την ομάδα του με δέκα. Ο Βραζιλιάνος κλώτσησε εκτός φάσης τον Προχάρτσκα και ο διαιτητής τον απέβαλλε.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι Πειραιώτες δεν κλείστηκαν πίσω και συνέχισαν να πιέζουν για να πετύχουν ένα γκολ. Όλες οι προσπάθειές τους όμως αποκρούστηκαν από την αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα το 0-0 μα παραμείνει μέχρι τέλους.

Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, η ομάδα του Μπέντο καλείται να πάει μέσα στην Άγκυρα την επόμενη Πέμπτη 23/02 και να πάρει το “διπλό”, που θα την οδηγήσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Η παρακάμερα του Ολυμπιακός-Χίμκι (vid)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 71-54 την Χϊμκι στο «Σ.Ε.Φ.», έφτασε τις 12 νίκες και παρέμεινε ...