Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Απίστευτη εμφάνιση από Λεβαντόβσκι και νίκη για Μπάγερν

Απίστευτη εμφάνιση από Λεβαντόβσκι και νίκη για Μπάγερν

lewa
Μπάγερν Μονάχου – Βόλφσμπουργκ 5-1

Σε προσωπικό σόου μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Βόλφσμπουργκ ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ο οποίος με πέντε γκολ (!) σε διάστημα εννέα λεπτών, οδήγησε την Μπάγερν Μονάχου στην έκτη συνεχόμενη νίκη της στην Bundesliga! Ευρύ 5-1 των Βαυαρών στην “Αλιάντς Αρένα”.

Ο αγώνας:

Η Μπάγερν ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο δημιούργησε την πρώτη της απειλητική στιγμή με τον Βιδάλ. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε ο χρόνος «ανέβαζαν στροφές» και στο 16 έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μίλερ, ο οποίος σούταρε μόνος του έξω από την περιοχή, στέλνοντας λίγο άουτ την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα η Βόλφσμπουργκ «δήλωσε» την παρουσία της στο παιχνίδι, όταν ο Καλιγιούρι έβγαλε την σέντρα με τον Ντράξλερ να μην προλαβαίνει να βάλει την προβολή και να δημιουργήσει πρόβλημα στον Νόιερ. Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα απήντησε άμεσα με το σουτ του Ντάγκλας Κόστα, τ’ οποίο κατέληξε στα χέρια του Μπενάλιο.

Οι Βαυαροί συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ευτύχισαν να προηγηθούν στο 26. Οι παίκτες του Ντίετερ Χέκινγκ έφυγαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση, ο Ντράξλερ με μια εξαιρετική μπαλιά έβγαλε φάτσα με τον Νόιερ τον Καλιγιούρι, ο οποίος μ’ έναν κεραυνό μέσα από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Γερμανό πορτιέρο, ανοίγοντας το σκορ.

Οι πρωταθλητές προσπάθησαν ν’ απαντήσουν γρήγορα στο γκολ που δέχτηκαν, όμως ο Μπενάλιο ήταν και πάλι εκεί για να σταματήσει το βολέ του Ντάγκλας Κόστα στο 30ο λεπτό.

Στο 32 ο Ντράξλερ έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, βρήκε τον χώρο, σούταρε και ο Νόιερ μπλόκαρε σταθερά. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «Λύκοι» άγγιξαν το 0-2. Ο Νόιερ βγήκε από την εστία του προκειμένου ν’ ανακόψει την αντεπίθεση των αντιπάλων κι έφτασε μέχρι την μεσαία γραμμή. Εκεί ο Καλιγιούρι του απέσπασε την μπάλα, ο Λουίζ Γκουστάβο που ακολουθούσε την φάση, σούταρε από το κέντρο στην ανυπεράσπιστη εστία, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι.

Επέβαλλε το νόμο του ο Λέβαντόφσκι

Με την έναρξη της επανάληψης ο Πεπ Γουαρδιόλα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός φορ δικαίωσε τον προπονητή του έξι λεπτά αργότερα, όταν στο 51 έφερε το σκορ σε ισορροπία. Πριν προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ οι παίκτες της Βόλφσμπουργκ, ο «Λέβα» «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο αμέσως επόμενο λεπτό, βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, δίνοντας το δικαίωμα στον στράικερ των Βαυαρών να τους τιμωρήσει για τρίτη φορά στο 54. Σε πρώτο χρόνο το δοκάρι και σε δεύτερο ο Μπενάλιο είπαν όχι στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος έστειλε με την τρίτη προσπάθεια την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 56 έφτασαν και σε τέταρτο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Λεβαντόφσκι. Ο Ντάγκλας Κόστα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τ’ αριστερά, «έσπασε»  την μπάλα στο πέναλτι και ο Πολωνός χωρίς να δυσκολευτεί, τίναξε τα δίχτυα του Μπενάλιο.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 59ο λεπτό όταν ο Μίλερ συνδυάστηκε με τον Γκέτσε, ο τελευταίος σέντραρε στον «Λέβα», ο οποίος μ’ ένα αριστοτεχνικό «βολ-πλανέ», ολοκλήρωσε τον ομαδικό και προσωπικό του θρίαμβο.

Στον χρόνο που απέμενε οι Βαυαροί δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελειώματα, διατήρησε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 μέχρι τέλους.

Γήπεδο: “Allianz-Arena”

Διοργάνωση: Bundesliga

Αγωνιστική: 6η

Γκολ: 51′, 52′, 55′, 57′, 60′ Λεβαντόβσκι (Μπάγερν Μονάχου) – 26′ Καλιτζούρι (Βόλφσμπουργκ)

Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ

Κίτρινες κάρτες: 82′ Βιδάλ (Μπάγερν Μονάχου) – 42′ Καλιτζούρι, 74′ Ροντρίγκες (Βόλφσμπουργκ)

Κόκκινες κάρτες:

Οι συνθέσεις:

Μπάγερν Μονάχου (Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπερνάτ (46′ Χάβι Μαρτίνεθ), Τσάμπι Αλόνσο (78′ Κίμιχ), Τιάγκο Αλκάνταρα (46′ Λεβαντόβσκι), Βιδάλ, Ντόουγκλας Κόστα, Γκέτσε, Τόμας Μίλερ.

Βόλφσμπουργκ (Χέκινγκ): Μπενάλιο, Τρες, Ντάντε, Νάλντο, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Λουίζ Γκουστάβο (59′ Άρνολντ), Γκιλαβονγκί, Καλιτζούρι, Ντράξλερ, Κρούζε (78′ Σέρλε), Ντοστ (78′ Μπέντνερ).

*Η Μπάγερν βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 18 βαθμούς (έξι ματς έξι νίκες), τρεις περισσότερους από τη δεύτερη Ντόρτμουντ που έχει παιχνίδι λιγότερο (παίζει αύριο εκτός έδρας με την Χόφενχαϊμ).