Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / 100άρα στον Προμηθέα και οι πρώτοι πόντοι του νεαρού Τσουμάνη!

100άρα στον Προμηθέα και οι πρώτοι πόντοι του νεαρού Τσουμάνη!

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν στο ΣΕΦ του Προμηθέα Πάτρας με 104-69 και πλέον ετοιμάζονται για τα πλέι οφ.

Εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα, αλλά και τα κάκιστα ποσοστά της ομάδας μας (στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 5/8 βολές, 1/8 δίποντα, 5/13 τρίποντα εκ των οποίων τα τρία ήταν δια χειρός Γιάνις Στρέλνιεκς!), ο Προμηθέας έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 28-22.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 8π. (26-34 στο 13′) και έλεγξαν σταθερά τον ρυθμό μέχρι και το 15′ (33-40). Μέσα σε περίπου 1 λεπτό ο Ολυμπιακός με ένα σερί 8-0 προσπέρασε με 41-40, ωστόσο, τα αμυντικά του κενά δεν του επέτρεψαν να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά μεγαλύτερη του +1 (48-47).

Στην επανάληψη, ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και τα κατάφεραν. Πίεσαν στην άμυνα, άνοιξαν πυρ από την περιφέρεια διά χειρός Κάιλ Γουιλτζερ και με ένα επί μέρους σκορ 29-3 εκτόξευσαν την διαφορά στο +27 (77-50 στο 29′).

Το γεγονός αυτό επέτρεψε στον κόουτς να ρίξει νωρίς -πολύ πριν τελειώσει η 3η περίοδος- στο παρκέ τους Βασίλη Τολιόπουλο, Νίκο Αρσενόπουλο και Ανδρέα Τσουμάνη. Τα νιάτα του Ολυμπιακού έδειξαν πολύ καλά δείγματα γραφής με αποτέλεσμα οι αποστάσεις να αυξηθούν ακόμη περισσότερο (38π., 104-66 στο 39′). Επιπλέον ο 17χρονος, Ανδρέας Τσουμάνης, πέτυχε στο 32′ τους πρώτους του πόντους στην επαγγελματική λίγκα. Πιο συγκεκριμένα στο σημείο αυτό σκόραρε 4 σερί και συνολικά 7)!

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο αρχηγός της ομάδας μας, Βασίλης Σπανούλης, βραβεύτηκε από τον ΕΣΑΚΕ για την ανάδειξή του στα πρώτο σκόρερ στην ιστορία της Basket League.

Δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69