Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Υπέταξε εύκολα τον Ήφαιστο!

Υπέταξε εύκολα τον Ήφαιστο!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα στο ΣΕΦ του Ήφαιστου Λήμνου με 83-46 και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στην εντός έδρας αναμέτρηση της Πέμπτης (25/10, 22.00) με την Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με καλή άμυνα και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κάνει… πάρτι στην ρακέτα, οι “ερυθρόλευκοι” επέβαλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους και “έχτισαν” μια διαφορά 14π. (19-5 στο 7′). Οι αλλαγές του Ντέιβιντ Μπλατ “μπλόκαραν” αρχικά τον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση και επέτρεψαν στον Ήφαιστο να πλησιάσει με ένα επί μέρους σκορ 11-2 στους 5π. (21-16 στο 13′). Ως εκεί, όμως… Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν αποτελεσματικά στην άμυνα, κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα στην επίθεση και με επιθετικούς οδηγούς τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και Γουίλιαμς Γκος απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 19-3, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στους 19π. (38-19, στο 19′).

Η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με +18 (40-22, στο 20′ ), όμως, αρνήθηκε να πατήσει φρένο στην επανάληψη… Για πέντε λεπτά “απαγόρευσε” στον Ήφαιστο κάθε επαφή με το καλάθι, ενώ στο ίδιο διάστημα παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ “έτρεξε” ένα σερί 10-0 και αύξησε τις αποστάσεις στους 28π. (50-22, στο 25′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δείξουν σημάδια αντίδρασης και με ένα επί μέρους σκορ 8-0 μείωσαν στους 20π. (50-30, στο 28′). Όπως αποδείχθηκε, όμως, η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη για εκείνους… Οι παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ πάτησαν και πάλι γκάζι στην επίθεση, ανέβαζαν συνεχώς τον δείκτη της διαφοράς (βρέθηκαν στο +37, 83-43 στο 39′) και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-34, 83-46

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα του Ήφαιστου στην Λήμνο με 73-53, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής ...