Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Λυτρωτική νίκη στην παράταση!

Λυτρωτική νίκη στην παράταση!

Την διαδρομή κόλαση-παράδεισο έκανε ο Ολυμπιακός! Η ομάδα μας κατάφερε να γυρίσει στο τελευταίο λεπτό ένα φαινομενικά χαμένο ματς από το -9 και στο εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης επιβλήθηκε στο ΣΕΦ της Κίμκι με 109-98 (96-96).

Με τον Βασίλη Σπανούλη να “σερβίρει” και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να σκοράρει, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 15-7 στο 6′. Ωστόσο, στο διάστημα αυτό ο Σέρβος σέντερ πρόλαβε να φορτωθεί με δύο φάουλ (και τα δύο σε άμυνα πάνω στον Σβεντ), γεγονός που ανάκτασε τον Κεστούτις Κεμζούρα να τον αποσύρει στον πάγκο για να τον προφυλάξει. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και μείωσαν σε 19-17 (στο 8′). Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να αυξήσουν τις αποστάσεις (35-29), όμως, η Κίμκι με ένα… ξέσπασμα του Σβεντ από τα 6.75μ. κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (39-37 στο 16′). Στο σημείο αυτό ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε δράση και αποκατάστησε την τάξη (49-42, στο 20′).

Στην επανάληψη ο Νίκολα Μιλουτίνοφ επέστρεψε στο παρκέ (δεν είχε αγωνιστεί από το 6′ και μετά), η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 11π. (56-45), όμως, στο 25′ ο Σέρβος πήρε και πάλι τον δρόμο για τον πάγκο μετά το 3ο του φάουλ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βασιζόμενος στον Γιώργο Πρίντεζη διατήρησε σταθερά τον έλεγχο και μάλιστα αύξησε κι άλλο τις αποστάσεις (12π., 65-53 στο 27′). Ο Αλεξέιν Σβεντ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη… Ο γκαρντ της Κιμκι έπαιζε μόνος του εναντίον όλων και σκοράροντας σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα, μείωσε στο καλάθι (69-67 στο 29′).

Αυτομάτως η αναμέτρηση μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τον Σβεντ να δίνει με τρίποντο για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (72-74 στο 33′). Ο Ρώσος γκαρντ αποσύρθηκε για να πάρει ανάσες, όμως, το γεγονός αυτό δεν εμπόδισε τους Κράμερ και Μπέρτανς να εκμεταλλευτούν τις κάκιστες επιθετικές επιλογές των “ερυθρολεύκων” και να ανεβάσουν την διαφορά στους 6π. (76-82 στο 35′) “χτυπώντας” από την περιφέρεια. Με υπερ προσπάθεια Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης μείωσαν στον πόντο 83-84 (στο 37′), όμως, Σβεντ και Καράσεφ συνέχισαν το τρίποντο κρεσέντο, έδωσαν στην Κίμκι αέρα 9π. (83-92, 1:30 για το τέλος).

Με τους φιλοξενούμενους στο +9 (87-96) 1:09 για τη λήξη όλα έμοιαζαν χαμένα, όμως, οι παίκτες του Κεστούτιτς Κεμζούρα αρνήθηκαν να καταθέσουν τα όπλα. Με εξαιρετικές άμυνες και τρία τρίποντα (διά χειρός Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη) κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 96-96 (21” για το τέλος). Στην τελευταία επίθεση οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν υποδειγματικά τον Σβεντ και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο υπήρχε μόνο μία ομάδα! Η σούπερ άμυνα του Ολυμπιακού προκάλεσε σύγχυση στους Ρώσους, που μάτωναν για να σκοράρουν. Αντίθετα, με επιθετικό πλουραλισμό (παρά τις κάποιες τραβηγμένες προσπάθειες), οι παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα επέβαλλαν τον ρυθμό τους (103-96) και έφτασαν στην τελική επικράτηση (109-98) με μια αξιοσέβαστη διαφορά 11π.

Δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 Παρ.: 109-98