Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Καταιγιστικός

Καταιγιστικός

Με δύο γκολ στο Α΄ ημίχρονο και άλλα τρία στο Β΄, ο Ολυμπιακός κέρδισε με σκορ 5-1 την Κέρκυρα, στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 27η αγωνιστική της Super League.

Ο αγώνας:

Η Κέρκυρα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό ο Επστάιν απείλησε τον Προτό, με το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, να περνάει άουτ.

Προειδοποίησε ο Καρίμ και τελικά τιμώρησε

Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει τον ρυθμό του, όμως η πίεση των φιλοξενούμενων ψηλά τον δυσκόλευε. Παρ’ όλα αυτά, στο 8ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν μπροστά, ο Φορτούνης σέντραρε για τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης με κάθετη μπαλιά στον χώρο, τροφοδότησε τον Ιρανό φορ, που χωρίς να το σκεφτεί στιγμή, έστειλε με ωραίο σουτ την μπάλα στο βάθος της αντίπαλης εστίας.

Μετά την επίτευξη του τέρματος, ο Ολυμπιακός πήρε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και ανέβασε την απόδοσή του. Στο 18΄ Μάριν και Ανσαριφάρντ συνδυάστηκαν, ο Ιρανός φορ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, σωστά, ως οφ-σάιντ.

Αδράνεια και 1-1

Στο 27ο λεπτό, η άμυνα των Πειραιωτών έμεινε ψηλά, ο Ρόλε με κάθετη πάσα βρήκε τον Επστάιν, ο οποίος προσποιήθηκε αρχικά και στην συνέχεια πλάσαρε με το δεξί τον Προτό για το 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν ν’ απαντήσουν άμεσα, αλλά το τελείωμα του Μάριν, μετά την πάσα του Ταχτσίδη, στο 30΄ από πλεονεκτική θέση, ήταν κάκιστο. Στο 37ο λεπτό, ο Καρίμ έκανε την ατομική ενέργεια από τ’ αριστερά και βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά πριν εκτελέσει, ο Γρομιτσάρης έβαλε την προβολή, παραχωρώντας το κόρνερ.

Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες με Μιραλάς και Μάριν

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους, ο Καρίμ με μία επαφή έβγαλε τετ-α-τετ τον Μιραλάς με τον Γιαννακόπουλο, αλλά ο Βέλγος δεν κοντρόλαρε σωστά, έχασε χρόνο και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, οι παίκτες του Ολυμπιακού συνδυάστηκαν εξαιρετικά από τα δεξιά, ο Μάριν βρέθηκε φάτσα με την εστία, πέρασε και τον Γιαννακόπουλο, όμως το πλασέ του κόντραρε επάνω στα σώματα των αμυντικών.

«Buzzer beater» με Μιραλάς

Δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, ο Μιραλάς έγινε κάτοχος της μπάλας από τ’ αριστερά. Με ωραία κίνηση συνέκλινε προς τον άξονα και  πριν εκτελέσει ο Βέλγος, δημιούργησε τον κατάλληλο χώρο με την προσποίηση και μ’ ένα εξαιρετικό δεξί σουτ έξω από την περιοχή, παραβίασε για 2η φορά την εστία της Κέρκυρας, στέλνοντας με προβάδισμα την ομάδα του στ’ αποδυτήρια.

Με την έναρξη του Β΄ μέρους, η Κέρκυρα άγγιξε το 2-2. Ο Μυτίδης βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Προτό ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

«Έκρυψαν» την μπάλα οι «ερυθρόλευκοι» και 3-1

Η απάντηση του Ολυμπιακού στην φάση του Μυτίδη ήταν άμεση. Ο Μιραλάς έφυγε με ταχύτητα από την αριστερή πλευρά, με ωραία ντρίπλα απέφυγε τον Επστάιν που έσπευσε για να βοηθήσει στο μαρκάρισμα και την κατάλληλη στιγμή, πάσαρε κάθετα για τον Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός «έσπασε» κατ’ ευθείαν την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου έκανε την κίνηση ο Φορτούνης για να την στείλει στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Ολυμπιακός δεν πήρε το πόδι από το γκάζι και στο 71΄ έφτασε και σε τέταρτο γκολ, με σκόρερ τον Ένχελς. Ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα ακριβείας στον υψηλόσωμο στόπερ του Ολυμπιακού, ο οποίος αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στον χρόνο που υπολείπονταν μέχρι την λήξη, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν με τους Ιωάννου και Τουράμ, αλλά ο Προτό και Ο Νικολάου με σωτήριες επεμβάσεις, κράτησαν ανέπαφη την εστία.

Ο Βρουσάι το κερασάκι στην τούρτα

Στο 87ο λεπτό, ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε από τον άξονα, ο Ανσαριφάρντ είδε την κάθετη κίνηση του Βρουσάι και με ωραία μπαλιά τον έβγαλε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο. Ο νεαρός αξιοποίησε την πάσα του συμπαίκτη του και με ψύχραιμο πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Κίτρινες: Ταχτσίδης 22΄, Ρομαό 63΄ / Γεωργίου 30΄, Σιόντης 32΄, Αρτυματάς 84΄

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ένχελς, Νικολάου, Ομάρ (Ανδρούτσος 73΄), Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης (Μαρτινς 70΄), Μάριν, Μιραλάς (Βρουσάι 77΄), Φορτούνης, Ανσαριφάρντ

Κέρκυρα (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Γρομιτσάρης, Αντέτζο, Γεωργίου (Τουράμ), Λέκοβιτς, Μπαλάφας, Επστάιν (Αρτυματάς 78΄), Σιόντης (Ιωάννου 55΄), Ρόλε, Μυτίδης

About kokkina.gr TEAM

Στα kokkina.gr, γράφουμε στα κόκκινα! Γράφουμε ό,τι αφορά τον Ολυμπιακό σε Ποδόσφαιρο, Μπάσκετ και όλα τα τμήματα του Ερασιτέχνη. Για ό,τι γίνεται και δεν λέγεται και ό,τι λέγεται και δεν γίνεται. Ανεξάρτητα, ειλικρινά και πάνω απ' όλα... κόκκινα!

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...