Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Κέρδισε το Περιστέρι και την αισχρή διαιτησία…..

Κέρδισε το Περιστέρι και την αισχρή διαιτησία…..

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Περιστερίου με 92-69, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Betshop Basket League. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα ο Γιάνις Στρέλνιεκς τέθηκε νοκ άουτ! Ο Λετονός γκαρντ δέχθηκε χτύπημα “καρατιά” στο κεφάλι και χρειάστηκε να κάνει πέντε ράμματα. Με διαδοχικούς πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ η ομάδα μας προηγήθηκε με 6-2 στο 3′, όμως, στην συνέχεια αδράνησε αμυντικά και δέχθηκε ένα σερί 12-0 (6-12, στο 5′). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα (16-21, στο 10′), ενώ στην δεύτερη περίοδο εκμεταλλευόμενοι τα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών, αλλά την αστοχία των “ερυθρολεύκων” (οι οποίοι ήταν εμφανώς εκνευρισμένοι από τα όσα διαδραματίζονταν στο παρκέ) βρέθηκαν στο +17 (19-38, στο 24′). Αξίζει να αναφερθεί ότι μέχρι το 23′ ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού είχε ήδη φορτωθεί με 3 φάουλ, έχοντας δεχθεί και τεχνική ποινή! Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, πάντως, δεν ήταν διατεθημένοι να “πετάξουν” στο καλάθι των αχρήστων τους δύο βαθμούς της νίκης… Πίεσαν στην άμυνα και με επιθετική αιχμή τον Άξελ Τουπάν μείωσαν στους 6π. (42-48) με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (στο διάστημα αυτό ο Γάλλος φόργουορντ είχε 17π.!). Και αυτό ήταν μόνο η αρχή… Στην επανάληψη οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ και από το -6 βρέθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες στο +16 (74-58) στο 30′. Αρνήθηκε, ωστόσο, να πατήσει φρένο… Με τον Σάσα Βεζένκοφ να εκτελεί από τα 6.75μ. η ομάδα μας αύξησε κι άλλο τις αποστάσεις (27π., 90-64 στο 37′) και έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση. Δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69.