Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Βούλιαξε την Μπαρτσελονέτα!

Βούλιαξε την Μπαρτσελονέτα!

exedra

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μπαρτσελονέτα, με τους φίλους των ερυθρολεύκων να αποθεώνουν τους παίκτες και τον Θοδωρή Βλάχο για την τεράστια νίκη με σκορ 9-5.

Με πόλο υψηλού επιπέδου και τον Γιόσιπ Πάβιτς να καταθέτει για ακόμη μια φορά τα διαπιστευτήρια του, ο Ολυμπιακός πήρε παραμάζωμα τους Ισπανούς και σημειώνοντας καταπληκτικά γκολ πήρε τη νίκη που του δίνει αβαντάζ για την πρόκριση στο φάιναλ σιξ του Τσάμπιονς Λιγκ.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν χείμαρρος και έφτασε το σκορ στο 6-2 μέσα σε αποθέωση, ενώ οι ερυθρόλευκοι πανηγύριζαν έντονα κάθε γκολ και κάθε άμυνα που έβγαζαν.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Βλάχου να είναι ασταμάτητοι κυριολεκτικά, την ώρα που οι Ισπανοί τα είχαν χαμένα.

Με τέτοιες εμφανίσεις οι πρωταθλητές Ελλάδας έχουν δικαίωμα να ονειρεύονται τη συμμετοχή τους στο φάιναλ σιξ και να έχουν ως στόχο τη συμμετοχή τους στον τελικό και την κατάκτηση του τροπαίου.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-1, 1-2.

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ντόσκας (π/π, 3:41), 2-0 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 2:14), 3-0 Μουρίκης (κόντρα, 1:11)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Μουρίκης (π/π, 3:01), 4-1 Μουναρίθ (π/π, 2:16), 5-1 Φουντούλης (π/π, 1:41), 5-2 Μουναρίθ (φουνταριστό, 0:43), 6-2 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 0:16)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Μάγιαρακ (περιφέρεια, 6:58), 8-2 Μουρίκης (π/π, 4:56), 8-3 Στρ. Ράσοβιτς (κόντρα, 0:53)

4ο οκτάλεπτο: 8-4 Εσπανιόλ (πέναλτι, 4:20), 9-4 Γούνας (π/π, 3:43), 9-5 Μινγκέλ (π/π, 0:54).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γούνας 1, Φουντούλης 1, Σμιθ, Ποντικέας, Ντόσκας 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος, Μάγιαρακ 1, Βλαχόπουλος 1, Γαλανόπουλος.

Μπαρτσελονέτα: Πινέδο, Σίρανι, Στρ. Ράσοβιτς 1, Μουναρίθ 2, Λαρούμπρε, Μινγκέλ 1, Μπαρσέλο, Εσπανιόλ 1, Ταούλ, Φερνάντες, Β. Ράσοβιτς, Φαμέρα, Λιναρές.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...