Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Έκλεισε τη διαβολοβδομάδα με νίκη!

Έκλεισε τη διαβολοβδομάδα με νίκη!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ με χαρακτηριστική άνεση της Γκραν Κανάρια με 98-77 και έκλεισε με ιδανικό τρόπο (2/2) την “διαβολο-εβδομάδα” της Ευρωλίγκας!
Στα πρώτα πέντε λεπτά η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και προσπέρασαν με 9-8. Αυτή ήταν η πρώτη, αλλά και η τελευταία φορά που η Ισπανική ομάδα βρέθηκε σε θέση οδηγού. Με καλή άμυνα και επιθετικό οδηγό τον Γιώργο Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-14, ενώ στο δεύτερο φρόντισε να μετατρέψει το ματς σε… περίπατο! Με σούπερ άμυνα, επιθετική πολυφωνία, αλλά και δημιουργία στο παιχνίδι του (κάτι που φανερώνουν οι 17 ασίστ που μοίρασαν στο πρώτο εικοσάλεπτο), οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στους 20π. (47-27 στο 18′) και φρόντισαν να διατηρήσουν σταθερά τις αποστάσεις (52-33, στο 20′).
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην επανάληψη… Με τον αρχηγό, Βασίλη Σπανούλη, να “χτυπά” από τα 6.75μ. η ομάδα μας προηγήθηκε με 23π. (68-45, στο 27′), ενώ παρά τα διαφορετικά σχήματα που δοκίμασε ο κόουτς, Ντέιβιντ Μπλατ, διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο (80-61, στο 34′). Στο λεπτό που ακολούθησε η ομάδα μας δέχθηκε ένα σερί 6-0 (80-67), όμως, μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο προπονητής των “ερυθρολεύκων”, η τάξη αποκαταστάθηκε άμεσα… Ο Ολυμπιακός ανέκτησε την καλή αμυντική του λειτουργία, πέρασε την μπάλα στην ρακέτα και ανέβασε ακόμη περισσότερ τον δείκτη της διαφοράς +24 (98-74 στο 39′).
Δεκάλεπτα: 20-14, 52-33, 73-54, 98-77.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...