Αρχική / ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ / Έγραψε ιστορία με την πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα

Έγραψε ιστορία με την πρώτη νίκη στην Ευρωλίγκα

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε μία ιστορική νίκη επί της Sopron με 63-52 στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας! Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση. Ο Θρύλος πέρασε δυνατά στην αναμέτρηση και πήγε στην δεύτερη περίοδο όντας μπροστά με δύο πόντους παρότι ανώτερος της Sopron. Οι φιλοξενούμενες έκαναν το ξέσπασμά τους, προσπέρασαν, όμως οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την αντεπίθεσή του και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 28-25. Οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη έκαναν ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, είχα επιμέρους σκορ 22-11 και το αποτέλεσμα ήταν να μπουν τελευταία περίοδο με το ματς στο 50-36. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (57-39), η Sopron προσπάθησε να πλησιάσει όμως αυτό δεν έγινε ποτέ και ο Θρύλος κατέκτησε την πρώτη του ιστορική νίκη στην Ευρωλίγκα. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού η Τζέσικα Τόμας με 15 πόντους ενώ ακολούθησε η Λικέντρα Τζόνσον με 11 πόντους.

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Θες πλεονέκτημα; Κάνε διπλό!

Photo credit: Fede Bocchio Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία της RS της Ευρωλίγκας και πλέον κάθε ...