Αρχική / ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ / Φάπα μέσα στην Κυψέλη και 38-0 σερί

Φάπα μέσα στην Κυψέλη και 38-0 σερί

Με το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volleyleague ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ των «πράσινων».  Οι πρωταθλητές διεύρυναν στο 26-1 το ρεκόρ νικών κόντρα στους «πράσινους» στο βόλεϊ Ανδρών, το οποίο ξεκίνησε να «τρέχει» από τις 8 Μαΐου του 2010. Παράλληλα βελτίωσαν στο 11-0 το σερί νικών με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό στα παιχνίδια της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αφού τελευταία φορά που δεν κέρδισαν ως φιλοξενούμενοι ήταν το 2008. Eπίσης αυτή ήταν η 40ή νίκη σε 60 αγώνες κόντρα στον Παναθηναϊκό από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων με τους Πειραιώτες να έχουν 20 νίκες διαφορά από τον αντίπαλό τους. Σε επίπεδο ομαδικών αθλημάτων στον Ερασιτέχνη το σερί διευρύνθηκε στο 38-0! Από κει και πέρα στο εναρκτήριο παιχνίδι στο πρωτάθλημα το οποίο έκανε εκκίνηση από τη 2η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός πέτυχε το ζητούμενο που ήταν η νίκη, με δεδομένο ότι βρισκόμαστε στο ξεκίνημα της σεζόν.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, όπου ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε χωρίς τον βασικό του πασαδόρο, Έμι Τερβαπόρτι, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται στη συνέχεια με 9-7. Όμως οι πρωταθλητές με ένα 5-0 σερί μετέτρεψαν το σκορ αυτό σε 12-9 υπέρ τους μετά από μπλοκ του Γκάβιν Σμιτ και στη συνέχεια έλεγξαν το ματς φτάνοντας στο 15-11. Με ωραία προσπάθεια του Καναδού διαγώνιου, διαμορφώθηκε το 14-17 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (16-17) στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Ακολούθησε η ισοφάριση σε 17-17. Με δυο σερί «ερυθρόλευκους» πόντους και χάρη στο διπλό μπλοκ των Μπέμε και Φράγκου προέκυψε το 17-19 για τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια προέκυψε νέα ισοπαλία (20-20). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ξανά με 21-20. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 23-21. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 και στο σημείο αυτό μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα, ο Έμι Τερβαπόρτι. Παρ’ ότι οι «πράσινοι» έφτασαν στο σετ μπολ μετά από σερβίς του Κουμεντάκη που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 με τον Ζουπάνη και ισοφάρισε σε 24-24 με μπλοκ του Γιορντάνοφ. Από το 25-24 που ακολούθησε, μετά το φιλέ του Γιορντάνοφ και την επίθεση του Κουμεντάκη που οδήγησε σε λάθος των γηπεδούχων προήλθε το 25-26. Το σετ τελείωσε με 25-27 υπέρ του Θρύλου μετά από μπλοκ του Μπέμε.

Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι

Στην έναρξη του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5, με τον Φερνάντο Μουνίθ Μπενίτεθ να καλεί τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14-6 και τον Ισπανό κόουτς να εξαντλεί τα τάιμ άουτ στο σημείο αυτό. Οι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -8 (15-7), έκαναν ένα 3-0 σερί μειώνοντας τη διαφορά (15-10) αλλά η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-18 και να ισοφαρίζουν σε 1-1 τα σετ.

Απάντησε άμεσα και προηγήθηκε ξανά!

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 6-4. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο σημείο αυτό και με ένα 4-0 μετέτρεψε το σκορ σε 6-8. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μετά το τάιμ άουτ του Παναθηναϊκό, ο Θρύλος διεύρυνε στο +3 το προβάδισμά του (6-9). Το 5-0 σερί σταμάτησε με τους «ερυθρόλευκους» να δέχονται δυο σερί πόντους και τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 8-9. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» και με δικό του 3-0 σερί έφτασε στο  8-12. Με μπλοκ του Έμι Τερβαπόρτι που σε αυτό το σετ αγωνίστηκε από την αρχή, διαμορφώθηκε το 9-13. Οι Πειραιώτες έλεγχαν το ρυθμό και αύξησαν τη διαφορά στο +5 (12-17, 13-18, 14-19, 16-21) στο σημείο που είχαν κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Γερούν Ράουβερντινκ διεύρυνε το προβάδισμα στο +6 (16-22), ο Πετρέας με άσσο πήγε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ (17-24) και μετά από λάθος στο σερβίς των «πράσινων» προήλθε το 25-18, χάρη στο οποίο έγινε το 2-1 στα σετ!

Νέα ισοφάριση και τάι μπρέικ

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-8, με

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Μπλατ: «Φάνηκε η κούρασή μας, στο Β΄ ημίχρονο»

Στον παράγοντα κούραση στάθηκε ο Ντέιβιντ Μπλατ, στις δηλώσεις του μετά την ήττα από την ...