Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Τσάκισε την Μακάμπι

Τσάκισε την Μακάμπι

Ένας σεληνιασμένος Ολυμπιακός διέλυσε με σκορ 94-64 την Μακάμπι και επανήλθε με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες στην Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, ευστοχώντας στις προσπάθειες που πήραν. Η Μακάμπι έπαιζε σε γρήγορο τέμπο κι έβρισκε λύσεις κοντά στο καλάθι από τους Κέιν και Τόμας. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός είχε υπομονή και σωστή κυκλοφορία στην επίθεση, αξιοποιούσε τον Μιλουτίνοφ μέσα στην ρακέτα και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβαζαν την πίεση στην άμυνα, δυσκολεύοντας τους αντιπάλους τους να φτάσουν μέχρι το καλάθι. Στην επίθεση, σημάδεψαν τον ΜακΛίν, ο οποίος τελείωσε τις φάσεις μέσα από το ζωγραφιστό, βοηθώντας την ομάδα του να κλείσει την 1η περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων (24-16).

Η Β΄ περίοδος ξεκίνησε με τον τρόπο που έκλεισε και η 1η, με τον ΜακΛίν δηλαδή να σκοράρει και να δίνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους Πειραιώτες (26-16). Στην προσπάθειά του όμως, ο Αμερικάνος τραυματίστηκε και πήγε απ’ ευθείας στ’ αποδυτήρια για να λάβει τις πρώτες βοήθειες. Ο Ολυμπιακός δεν απορρυθμίστηκε παρ’ όλα αυτά και συνεχίζοντας με την ίδια συνέπεια και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, διατηρούσε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, το οποίο έφτασε και το +12 (30-18). Σ’ εκείνο το σημείο, ένα σερί 6-0 από πλευράς φιλοξενούμενων μείωσε την διαφορά στους 6 (30-24), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με διαδοχικές καλές άμυνες και τους Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς να σκοράρουν, ξέφυγε με +13 (37-24).

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του Α΄ ημιχρόνου, η Μακάμπι βρήκε και πάλι τον τρόπο να μειώσει την απόσταση στους έξι πόντους τιμωρώντας την κακή περιφερειακή άμυνα των Πειραιωτών. Αμυντικά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σταθεροποιήσει την απόδοσή του, αλλά στην επίθεση έπαιζε με τον τρόπο που ήθελε και τρέχοντας νέο σερί 7-0, ανέβασε στους 11 την διαφορά (44-33).

Στα δύο λεπτά που υπολείπονταν, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και κράτησε μέχρι την ανάπαυλα την υπέρ του διαφορά (53-40) και αν δεν ήταν οι διαιτητές να του στερήσουν με τα σφυρίγματά τους κάποια εύκολα καλάθια, θα μπορούσε να είχε πάει στ’ αποδυτήρια με ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο την ταχύτητα, παρέσυρε την Μακάμπι στον ρυθμό του και κυριαρχώντας στις δύο άκρες του παρκέ, έστειλε την διαφορά πάνω από τους 20.

Με την απόσταση σε αυτό το νούμερο και τον Ολυμπιακό να μη παίρνει το πόδι από το γκάζι, το μόνο που μπορούσαν να περιμένουν οι φιλοξενούμενοι, ήταν η κόρνα της γραμματείας και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 53-40, 70-51, 94-64