Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Ταπείνωσε την βασίλισσα στο σπίτι της!

Ταπείνωσε την βασίλισσα στο σπίτι της!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ στην Μαδρίτη με 79-80. Παλικαρίσια εμφάνιση από τους παίκτες του Σφαιρόπουλου, που έδειξαν ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και τρομερό πείσμα για τη νίκη.

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι και μ’ ένα γρήγορο σερί 5-0, πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισορρόπησε το ματς. Κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα στην επίθεση, αξιοποίησε τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη στο χαμηλό ποστ, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ (7-9), 6:20 πριν την λήξη της Α΄ περιόδου. Σ’ εκείνο το σημείο, η Ρεάλ ανανεώνοντας διαρκώς τις κατοχές της με τα επιθετικά ριμπάουντ, πήρε σκορ σε δεύτερο χρόνο πίσω από τα 6,75, ανεβάζοντας στο +4 την υπέρ της απόσταση (13-9).

Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν για την λήξη, οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν την ένταση στην άμυνα, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους να βγούνε στην περιφέρεια και να σουτάρουν τρίποντα, τακτική που δεν είχε κάποιο αποτέλεσμα. Στην επίθεση, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν εξίσου αποτελεσματικοί και «χτυπώντας» διαρκώς από το ζωγραφιστό, προηγήθηκαν και με +4 (13-17). Οι Μαδριλένοι μείωσαν με βολές στους δύο, πριν οι ΜακΛίν και Ράντολφ, διαμορφώσουν το 20-21 της περιόδου.

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Τόμπσον, το οποίο έφερε την απόσταση στο +3 για τον Ολυμπιακό (20-23), ο Κάρολ μείωσε με λέι-απ, αλλά ο Ουίλτζερ απάντησε με τρίποντο. Στην επόμενη φάση ο Ρέγιες με έμμεσο τρίποντο μείωσε και πάλι στον πόντο, για ν’ ακολουθήσει νέο τρίποντο από τον Ουίλτζερ. Ο Κάρολ και πάλι με λέι-απ βρήκε τον τρόπο να ρίξει την διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τρομερό ρυθμό επιθετικά και με τους Τόμπσον και Ρόμπερτς να βρίσκουν στόχο από μέση και μακρινή απόσταση, προηγήθηκε με +5 (32-37), πέντε λεπτά πριν το τέλος του Α΄ ημιχρόνου. 3:45 πριν την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου, ο Στρέλνιεκς με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +7 (34-41). Ο Ρέγιες με μία βολή μείωσε στους 6, αλλά ο Τόμπσον απάντησε με εύστοχο ζευγάρι βολών και έκανε το 35-43 για τους Πειραιώτες.

Στα 2:30 λεπτά που υπολείπονταν για το τέλος, ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο σε άμυνα κι επίθεση και διατηρήθηκε σε θέση οδηγού, πηγαίνοντας με προβάδισμα 6 πόντων στ’ αποδυτήρια (39-45).

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρεάλ επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι «ερυθρόλευκοι» με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα, διατηρούνταν σε θέση οδηγού. 5:49 πριν το τέλος της Γ΄ περιόδου, οι παίκτες του Λάσο με ένα μικρό σερί, έφεραν το ματς στα ίσια (49-49). Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, με τον Παπανικολάου να δίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να βάζει την ομάδα του και πάλι μπροστά. Σ’ εκείνο το σημείο, ο Τόμπκινς σταμάτησε το «ερυθρόλευκο» σερί με τρίποντο και μείωσε στον πόντο (52-53). Ο Πρίντεζης με δύο βολές έκανε το 52-55, για να μειώσει ο Ντόντσιτς με λέι-απ, πριν ο Ρόμπερτς με τρίποντο αυξήσει εκ νέου την απόσταση στους 4 (54-58).

Στα τρία λεπτά που απέμεναν για το τέλος του Γ΄ δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και παίζοντας σε πολύ γρήγορο τέμπο, έβρισκαν διαρκώς τρόπους για να σκοράρουν. Ο Ολυμπιακός κατάφερνε να κρατάει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ, πριν ο Ντόντσιτς με βολές, ισοφαρίσει σε 62-62, 4΄΄ πριν την λήξη. Η τελευταία λέξη όμως ανήκε στον Κάιλ Ουίλτζερ, ο οποίος με τρίποντο στην εκπνοή, διαμόρφωσε το  62-65 του Γ΄ δεκαλέπτου.

Η Δ΄ περίοδος, ξεκίνησε με σερί 9-0 για την Ρεάλ, η οποία μετά από πολύ ώρα μπήκε μπροστά στο σκορ (71-65). Το πρώτο καλάθι του ο Ολυμπιακός, το πέτυχε μετά από 3:30 αγωνιστικά λεπτά, με τον Μιλουτίνοφ να αξιοποιεί την ασίστ του Σπανούλη και να καρφώνει για το 71-67. Ο Ντόντσιτς με δύο βολές ανέβασε ξανά την διαφορά στο +6, αλλά ο Πρίντεζης με τρεις συνεχόμενους πόντους, έφερε την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ. Στην συνέχεια, ο Ρέγιες κέρδισε αντιαθλητικό από τον Σπανούλη, αλλά ο Ισπανός αστόχησε και στις δύο βολές και εκτός αυτού, χρεώθηκε και με τεχνική ποινή, καθώς κλώτσησε την μπάλα μετά την 2η άστοχη βολή του. Ο Στρέλνιεκς ευστόχησε στην βολή της τεχνικής ποινής και στην συνέχεια ο Πρίντεζης με τρίποντο, έβαλε μπροστά με έναν τον Ολυμπιακό (73-74). Ο Παπαπέτρου με μία βολή έκανε το 73-75, αλλά ο Τόμπκινς ισοφάρισε. Ο Πρίντεζης όμως είχε βρει ρυθμό και με εύστοχο ζευγάρι βολών, έκανε το 75-77, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Τρομερό πάθος για νίκη και δικαίωση

Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Ολυμπιακός ενώ έβγαζε τις άμυνες, δεν μπορούσε να βρει σκορ στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Ντόντσιτς με βολές να κάνει το 78-77, 48΄΄ πριν το τέλος. Ο Στρέλνιεκς απάντησε με λέι-απ, αλλά ο Ντόντσιτς με μία βολή, ισοφάρισε σε 79-79. Ο Στρέλνιεκς με την σειρά του ευστόχησε σε μία βολή γράφοντας το 79-80, 15΄΄ πριν την λήξη του θρίλερ.

Την τελευταία επίθεση του αγώνα, ανέλαβε να εκδηλώσει ο Ντόντσιτς. Αρχικά ο Παπαπέτρου και στην συνέχεια ο ΜακΛίν, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στον Σλοβένο, ο οποίος αναγκάστηκε να πασάρει. Η μπάλα έφτασε στον Καμπάτσο, ο οποίος προσποιήθηκε στον Πρίντεζη, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού έπεσε επάνω του με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ με το ρολόι στα μηδέν δευτερόλεπτα. Το ριπλέι πάντως ήταν διαφωτιστικό, το φάουλ ήταν εκπρόθεσμο και ο Ολυμπιακός έφυγε με μία τεράστια νίκη από την ισπανική πρωτεύουσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-45, 62-65, 79-80