Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / «Στραβοπάτημα» με το… καλημέρα

«Στραβοπάτημα» με το… καλημέρα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με σκορ 68-71 από τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε από νωρίς προβάδισμα 5 πόντων (2-5). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και χτυπώντας μέσα από το καλάθι, ισορρόπησε την κατάσταση και έκλεισε προηγούμενος με την ελάχιστη δυνατή διαφορά την 1η περίοδο (16-15)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αύξησαν την απόδοσή τους, βελτίωσαν τα ποσοστά ευστοχίας τους και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις από τους Τόμπσον και ΜακΛίν και διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ ενώ τον Παναθηναϊκό κρατούσαν στο ματς οι Παππάς και Ρίβερς.

Στα τελευταία τρία λεπτά πριν τα ημίχρονο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους, οδήγησαν τον αντίπαλο σε λάθη, αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν αυτή την συνθήκη και να χτίσουν διαφορά

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο παρκέ, κάτι που έδωσε την δυνατότητα στους «πράσινους» να τρέξουν επιμέρους σκορ 9-3 και να προσπεράσουν με 43-45. Ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε με εύστοχο δίποντο σ’ εκείνο το σημείο (6:04 πριν το τέλος της Γ΄ περιόδου), όμως ο Παναθηναϊκός με διαδοχικούς πόντους από Λοτζέσκι, Γκιστ και Καλάθη, προηγήθηκε με +4 (47-51).

Στα τελευταία δύο λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του αμυντικά, φράζοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι του. Στην επίθεση, ανέλαβε δράση ο Τζαμέλ Μκλιν, ο οποίος έδωσε λύσεις από μέση και μακρινή και βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να πάρουν το προβάδισμα με την ολοκλήρωση του Γ΄ δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ένα 7-0 από πλευράς Ολυμπιακού, ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά κοντά στους 10 (61-52). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και να μειώσει την διαφορά, όμως οι δύο Αμερικάνοι των «ερυθρολεύκων» συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί και να διατηρούν την απόσταση σε υψηλά επίπεδα.

Γκρέμισε ό,τι έχτισε

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν για το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη, όμως τα αβίαστα λάθη στην άμυνα και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση, κράτησαν ζωντανό τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με έξι πόντους από τον Ρίβερς και τρεις από τον Σίγκλετον, προηγήθηκε με 66-67, 2:37 πριν την εκπνοή. Στον χρόνο που απέμενε, ο Ολυμπιακός δεν είχε το καθαρό μυαλό για να εκτελέσει  το πλάνο του Σφαιρόπουλου και οι φιλοξενούμενοι με το καλάθι στου Γκιστ στα 17΄΄ ξέφυγε με +3 (66-69). Ο ΜακΝίλ έδωσε ακόμη μία λύση επιθετικά (ο Αμερικάνος θα έπρεπε να εκτελέσει και μία βολή, καθώς του έγινε φάουλ πάνω στην προσπάθεια) φέρνοντας το ματς στον πόντο, όμως ο Γκιστ με εύστοχο ζευγάρι βολών, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 8, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τόμπσον 13 (1), Πρίντεζης 8, Μακλίν 18, Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλι

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (8ριμπ., 7 ασ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (1/6τρ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1