Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Στο τέλος μάζεψε…τα ασυμμάζευτα!

Στο τέλος μάζεψε…τα ασυμμάζευτα!

O Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 2-3 στην πρεμιέρα του Champions League με αντίπαλο την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Η ομάδα του Μπέσνικ Χάσι παρουσίασε μια άσχημη εικόνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και έδειξε να αιφνιδιάζεται δεχόμενη τρία γκολ πριν την ανάπαυλα.

Τα γκολ σημείωσαν οι Ντουμπιά (2΄), Ζέλσον Μάρτινς (13΄) και Μπρούνο Φερνάντες (43΄), διάστημα στο οποίο οι Πορτογάλοι είχαν και δύο δοκάρια. Ο Πάρντο πέτυχε δύο γκολ, στο 89΄ και στο 93΄, αλλά απλώς περιόρισε την έκταση της ήττας.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού φάνηκε ότι δεν ήταν κατάλληλα προετοιμασμένος για το σημαντικό παιχνίδι απέναντι στους Πορτογάλους. Παρέταξε τον Ολυμπιακό με ένα μη ορθολογικό σχήμα, στο οποίο υπήρχαν τρία δεκάρια (Μαρίν, Φορτούνης, Οφόε), χωρίς καθαρό αμυντικό χαφ. Επίσης, η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού ήταν ανεβασμένη πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να εκτίθεται σε αντεπιθέσεις δεχόμενη μπαλιές στην πλάτη της άμυνας από όπου προήλθαν και τα περισσότερα γκολ.

Ο Χάσι και οι παίχτες αδίκησαν τον εαυτό τους και σίγουρα θα πρέπει να προβληματιστούν για την εικόνα ειδικά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το ματς και η υπόληψη της ομάδας διασώθηκαν στα τελευταία λεπτά. Πλέον τα πράγματα φαντάζουν πολύ δύσκολα στον όμιλο του Ολυμπιακού με τους ερυθρόλευκους να βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και να ψάχνουν ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα στα μεγαθήρια της Μπαρτσελόνα και της Γιουβέντους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

1ον Ποτέ ξανά Φορτούνης – Μάριν μαζί
2ον Ποτέ ξανά χωρίς καθαρό 6αρι εφόσον παίζει πίσω ο Ρομαό
3ον Πάρντο και Καρσελά τα 2 βασικά εξτρέμ σου στην Ελλάδα

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Η νίκη του Ολυμπιακού στη Ρόδου πέραν από 20ή σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στον Κολοσσό ...