Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Σοβαρεύτηκε και κέρδισε η Εθνική

Σοβαρεύτηκε και κέρδισε η Εθνική

Μεξικό-Ελλάδα 70-86.

Η Εθνική ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε με 86-70 το Μεξικό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά του Τορίνο.

Ο αγώνας:

Η Ελλάδα ήταν νευρική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, χωρίς υπομονή και πειθαρχία στο παιχνίδι της, γεγονός που δεν της επέτρεπε να βρει ρυθμό. Αντίθετα, το Μεξικό έπαιζε με συγκέντρωση κι ενέργεια και είχε το προβάδισμα στο σκορ. Μοναδική απειλή για το καλάθι των Μεξικάνων ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος με ατομικές ενέργειες κρατούσε την «γαλανόλευκη» σ’ επαφή με το σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος των Μάντζαρη, Αθηναίου και Θανάση Αντετοκούνμπο έκανε την Εθνική πιο αποτελεσματική αμυντικά, κάτι που οδήγησε τους παίκτες του Μεξικό σε διαδοχικά λάθη. Στην επίθεση, η μπάλα πήγε στο χαμηλό ποστ στον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος με διαδοχικά εύστοχα σουτ, έδωσε το προβάδισμα.

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν μέχρι το ημίχρονο το Μεξικό αντέδρασε. μειώνοντας τα λάθη του στην επίθεση κι εστοχώντας σε συνεχόμενα περιφερειακά σουτ, κατάφερε να κλείσει μδ προβάδισμα δύο πόντων το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι Έλληνες παίκτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ. Με σκληρή άμυνα κατάφεραν να κλέψουν μπάλες και να βγάλουν πετύχουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. 4:21 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου ο Καλάθης, αρχικά, ανέβασε στο +9 την διαφορά (44-53) και σε δεύτερο χρόνο ο Αντετοκούνμπο έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (44-55).

Το Μεξικό επιχείρησε να παγώσει το ρυθμό της Εθνικής και να μαζέψει την διαφορά, αλλά οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο. Παίζοντας με ενέργεια και υπομονή, πήγαν το παιχνίδι στο τέμπο που τους ευνοούσε κι έφτασαν με άνεση στη νίκη.

MVP:

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την «γαλανόλευκη», προσφέροντας πολύτιμες λύσεις σε άμυνα κι επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεόμιλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρες Χ. 10 (1), Γκουτιέρες Ι. 2 (11 ριμπ.), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 7 ασ.), Μπουρούσης 16 (9 ριμπ.), Μάντζαρης, Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12.

Η Ελλάδα πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του προολυμπιακού τουρνουά, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τυνησία-Κροατία.