Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Πρώτο δείγμα θετικό, με κατοστάρα

Πρώτο δείγμα θετικό, με κατοστάρα

Στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του, ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και κέρδισε με 103-76 τον Π.Α.Ο.Κ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι παίκτες του Μπλατ, στηριζόμενοι στην άμυνά τους, κρατούσαν χαμηλά σε παραγωγικότητα τον αντίπαλο και βρήκαν έτσι την ευκαιρία ν’ αυξήσουν σε διψήφια νούμερα την διαφορά.

Στο Γ΄ δεκάλεπτο, ο Π.Α.Ο.Κ. βρήκε ρυθμό επιθετικά και ανέβασε την παραγωγικότητά του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πλησιάσει στο σκορ, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εύστοχος.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες αύξησαν και πάλι την ένταση στην άμυνα, στην επίθεση βρήκαν εύκολους πόντους και έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 57-36, 79-63, 103, 76

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς – Γκος 10 (1τρ, 3 ριμπ. 4 ασ.), Τολιόπουλος 3 (1τρ., 1ριμπ.), Τουπάν 14 (3τρ., 3ριμπ., 1ασ., 1 κλ.), Σπανούλης 15 (1τρ., 5 ριμπ., 8 ασ., 2 κλ.), Μιλουτίνοφ 12(9 ριμπ., 2 τρ.), Στρέλνιεκς 8 (1ασ., 3κλ.), Βεζένκοφ 2 (1κλ.), Πρίντεζης 15 (12ριμπ., 2ασ.), Παπανικολάου 11 (3τρ., 1 ριμπ..-1ασ.), Μάντζαρης 2 (2 ριμπ.,-2ασ.), ΛεΝτέι 11(2ριμπ., 1ασ.), Ποκουσέφσκι, Μπόγρης.

Π.Α.Ο.Κ. (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5, Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 9(1), Σχίζας 10(2), Κόνιαρης 6, Καρράς, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 2, Πόουπ 1, Ουίλιαμς 2, Χάτσερ 15(3), Γκος 7(1).

*Ο κόουτς, Ντέιβιντ Μπλατ, δεν χρησιμοποίησε τον Γιάνις Τίμα. Ο Λετονός φόργουορντ είχε νιώσει την Τρίτη (28/08) σφίξιμο στους προσαγωγούς και παρότι την Τετάρτη (29/08) έβγαλε μέρος της προπόνησης, αποφασίστηκε να μείνει εκτός κυρίως για προληπτικούς λόγους.