Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Πικρό τέλος

Πικρό τέλος

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το κάκιστο Γ΄ δεκάλεπτο και ηττήθηκε στον 5ο τελικό με 84-70, χάνοντας τον τίτλο.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τέσσερις πόντους του Πρίντεζη, πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Οι διαιτητές όμως έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και ξεκίνησαν να σφυρίζουν την παραμικρή επαφή στους «ερυθρόλευκους» που προσπαθούσαν ν’ αμυνθούν, με συνέπεια ο Νίκολα Μιλουτίνοφ να «φορτωθεί» με τρία φάουλ από νωρίς. Όσο περνούσε ο χρόνος, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει ρυθμό επιθετικά, συνθήκη που εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε με +6 (10-4). Σ’ εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτες αντέδρασαν. Κυκλοφορώντας με υπομονή και ταχύτητα την μπάλα στην επίθεση, κατάφεραν να… ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα και με σερί 9-0, να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με +3 (10-13).

Στα 2:12 που υπολείπονταν για το τέλος της Α΄ περιόδου, οι Βουγιούκας και Καλάθης σκόραραν για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, όμως ο Μπόγρης με δύο εύστοχες βολές, διαμόρφωσε το 14-15 της περιόδου.

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 4-0 για τον Παναθηναϊκό, που προηγήθηκε με 18-15. Ο Ρόμπερτς απάντησε με τρίποντο και επανέφερε το σκορ σε ισορροπία, ο Τζέιμς με έμμεσο τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στους «πράσινους», αλλά οι Ρόμπερτς και Σπανούλης με εύστοχα λέι-απ, έβαλαν εκ νέου μπροστά την ομάδα τους, 5:04 πριν το ημίχρονο.

Στο χρόνο που απέμενε για την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση και την πίεση στην άμυνα, οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε λάθη, τα οποία αξιοποίησαν, εκδηλώνοντας αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκαν με +5 (25-30), πριν ακολουθήσει ένα σερί 6-0 από πλευράς Παναθηναϊκού (όλοι οι πόντοι προήλθαν από βολές) και κάνει το σκορ 31-30. Παρ’ όλα αυτά, τον τελευταίο λόγο είχαν οι Ρόμπερτς και ΜακΛίν, οι οποίοι με τρίποντο και δύο εύστοχες βολές, έστειλαν με+4 (31-35) την ομάδα τους στ’ αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, ο Ρίβερς ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε στον πόντο, αλλά ο Πρίντεζης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και επανέφερε την διαφορά στους 4 (34-38). Παρά το προβάδισμα όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν υπομονή και συγκέντρωση στο παιχνίδι τους, στην επίθεση ήταν στατικοί, με αποτέλεσμα να σπαταλούν κατοχές και να μένουν χωρίς σκορ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το κακό μομέντουμ του Ολυμπιακού και βρίσκοντας σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκαν με +3 (42-39), 4:48 πριν την λήξη της περιόδου.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, ο Ολυμπιακός ακούμπησε την μπάλα στο χαμηλό ποστ στον ΜακΛίν και βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, αλλά η άμυνά του δεν ήταν στον επιθυμητό βαθμό αποτελεσματική, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με +8 (53-45), αρχικά, και με +10 (57-47), 35΄΄ πριν το τέλος, με το λέι-απ του Παππά. Ο Σπανούλης σ’ εκείνο το σημείο, έριξε την απόσταση στους 7 με τρίποντο (57-50), αλλά ο Τζέιμς που ανέλαβε να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση, βρήκε στόχο από την περιφέρεια και επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο (60-50).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε με το δίποντο του ΜακΛίν στους οκτώ (60-52). Τα συνεχόμενα λάθη όμως και οι αργές επιστροφές στην άμυνα, έδωσαν την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να τρέξει και με σερί 8-0, να στείλει την διαφορά στο +16 (68-52). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και να μειώσουν την απόσταση, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης και ενέργειας, σε συνδυασμό με την αστοχία στην επίθεση, δεν τους επέτρεψαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Με την διαφορά στο +18 και τέσσερα λεπτά ν’ απομένουν στο ρολόι, δεν μπορούσε ν’ αλλάξει κάτι, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει μοιραία την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70