Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Περίπατος κόντρα στο Ρέθυμνο

Περίπατος κόντρα στο Ρέθυμνο

Παίζοντας πολύ καλό μπάκσετ, ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο απέναντι στο Ρέθυμνο, κερδίζοντας με σκορ 66-86.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μπήκε από την πρώτη στιγμή μπροστά στο σκορ. Με τον Πρίντεζη από το χαμηλό ποστ και τον Σπανούλη από την περιφέρεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και έχτισαν μια μικρή διαφορά. Εξίσου καλά, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου λειτουργούσαν και στην άμυνα, κρατώντας χαμηλά σε παραγωγικότητα τους αντιπάλους τους.

4:46 πριν το τέλος της Α΄ περιόδου, ο Σπανούλης με βολές αύξησε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο (4-15). Το Ρέθυμνο απάντησε σ’ εκείνο το σημείο με τρίποντο του Γκούντγουιν και με έμμεσο τρίποντο από τον Μούντι, μείωσε στο σκορ, αλλά ο Παπαπέτρου με διαδοχικούς πόντους, αύξησε και πάλι την απόσταση (10-19). Στο 1:30 λεπτό που απέμενε στο ρολόι, οι δύο ομάδες αστόχησαν στις προσπάθειες που πήραν και η περίοδος έκλεισε στο +7 (12-19), υπέρ του Ολυμπιακού.

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 4-0 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφεραν την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (16-19). Ο Παπαπέτρου με κάρφωμα έκοψε το σερί των παικτών του Βετούλα, αλλά οι Κρητικοί με τους Λι και Άρμστεντ να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, ισοφάρισαν σε 21-21, 6:20 πριν το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός δεν είχε υπομονή και συγκέντρωση στο παιχνίδι του και κυρίως δεν έπαιζε άμυνα, με συνέπεια να χάσει τον ρυθμό του.

Το τάιμ-άουτ του Σφαιρόπουλου «αφύπνισε» τους Πειραιώτες, οι οποίοι ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα, μπλόκαραν επιθετικά το Ρέθυμνο. Με Σπανούλη, Ρόμπερτς και Μπράουν στην περιφέρεια, ο Ολυμπιακός απέκτησε πολλή ταχύτητα και «χτύπησε» στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με +16 (23-39), 1:51 πριν την ανάπαυλα. Στον χρόνο που υπολείπονταν, μία βολή του Ρόμπερτς και πέντε πόντοι του Μούντι, διαμόρφωσαν το 28-40 του ημιχρόνου.

Τρίποντη «καταιγίδα» και +20

Η Γ΄ περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Σπανούλη, το οποίο αύξησε την διαφορά στο +15 (28-43). Το Ρέθυμνο απάντησε με σερί 4-0, παίρνοντας σκορ από τους Λι και Άρμστεντ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε μπει με διάθεση στο παρκέ και ανέβαζε διαρκώς απόδοση. Με διαδοχικές καλές άμυνες, οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε βεβιασμένες ενέργειες, που δεν βρήκαν στόχο. Στην επίθεση, Παπαπέτρου και Μπράουν πήραν την σκυτάλη από τον Σπανούλη και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75, έστειλαν στο +20 την διαφορά για την ομάδα τους (32-52), 7:06 πριν την λήξη.

Όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν όλο και περισσότερο να διασπάσουν την «ερυθρόλευκη» άμυνα, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που παρέμενε αποτελεσματικός και από μέση και από μακρινή απόσταση, αυξάνοντας μέχρι και το +27 (34-61) την διαφορά. Σ’ εκείνο το σημείο, οι Κρητικοί με συνεχόμενους πόντους από Μούντι και Γκούντγουιν έκαναν το σκορ 41-61, αλλά ο Στρέλνιεκς με τρίποντο, έστειλε με προβάδισμα 23 πόντων την ομάδα του στην τελευταία περίοδο.

Με την διαφορά σε τέτοια έκταση, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε. Βγάζοντας ενέργεια και σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια, έφτασε με άνεση στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-40, 41-64, 66-86