Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Με την πλάτη στον τοίχο

Με την πλάτη στον τοίχο

Ένας άνευρος και χωρίς πλάνο Ολυμπιακός, ηττήθηκε στο τρίτο παιχνίδι της τελικής σειράς από τον Παναθηναϊκό με 73-58 και πηγαίνει πλέον στο Σ.Ε.Φ. να παίξει τα ρέστα του και να ισοφαρίσει την σειρά.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι κι ευστοχώντας στην πλειοψηφία των προσπαθειών που πήραν, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ. Ο Ολυμπιακός ακουμπούσε την μπάλα χαμηλά στο καλάθι στους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη ενώ ο Παναθηναϊκός έδινε τις περισσότερες προσπάθειες στους Λοτζέσκι και Ρίβερς.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της Α΄ περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ, συνθήκη που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και βρίσκοντας συνεχόμενους πόντους από τον Σίνγκλετον, προηγήθηκαν με  16-9. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να μαζέψει γρήγορα την διαφορά, όμως συνέχισε να υποπίπτει σε λάθη στην επίθεση και να μένει χαμηλά σε παραγωγικότητα. Παρά το «νεκρό» του διάστημα, ο Ολυμπιακός στην άμυνα λειτούργησε αποτελεσματικά και σε συνδυασμό με τα τρίποντα των Σπανούλη και Ουίλτζερ στο τελευταίο λεπτό, μείωσε στους 3 (18-15), πριν ο Καρακατσούνης χρεώσει με τεχνική ποινή τον Παπανικολάου και ο Καλάθης με βολές, διαμορφώσει το 19-15.

Με την έναρξη του Β΄ δεκαλέπτου, ο ΜακΝίλ με έμμεσο τρίποντο, μείωσε σε 19-18. Ο Σίνγκλετον απάντησε με μία βολή, αλλά ο ΜακΝίλ με νέο καλάθι, έφερε το σκορ σε ισορροπία (20-20). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να «σημαδεύει» τον ΜακΛίν στην επίθεση, τακτική που είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Αμερικάνος ή σκόραρε ή κέρδιζε φάουλ, διατηρώντας την ομάδα του σ’ επαφή με το σκορ. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έχασαν την συγκέντρωσή τους στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να σημειώσει αναπάντητους πόντους και να προηγηθεί με +7 (29-22). Ο Πρίντεζης διέκοψε το «πράσινο» σερί σ’ εκείνο το σημείο, όμως ο Ρίβερς με τρίποντο, έκανε το σκορ 32-24.

Στα δύο λεπτά που υπολείπονταν για το τέλος του Α΄ μέρους, οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά, αλλά τόσο η αμυντική όσο και η επιθετική τους συμπεριφορά, δεν ήταν στον απαιτούμενο βαθμό αποτελεσματική, γεγονός που έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό, με το τρίποντο του Καλάθη, να πάει στ’ αποδυτήρια με +10 (38-28).

Στο ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, ο Ρίβερς με λέι-απ έφερε την διαφορά στο +12 (40-28). Ο Σπανούλης απάντησε με τρίποντο, ο Ρίβερς ευστόχησε σε νέο σουτ, αλλά ο Πρίντεζης με καλάθι στο τρανζίσιον, έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφιο (42-33). Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο Ολυμπιακός βελτίωνε την εικόνα του επιθετικά, μειώνοντας και στους 7 (44-37), αλλά από την στιγμή που δεν έπαιζε άμυνα κι έχανε τ’ αμυντικά ριμπάουντ το ένα πίσω από το άλλο, επέτρεπαν στον αντίπαλό τους να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ.

Στο τελευταίο 1.30 λεπτό, οι δύο ομάδες βρήκαν -ως επί τω πλείστον-  σκορ από τις βολές, πριν ο Αντετοκούνμπο σκοράρει με λέι-απ, σχεδόν, με την εκπνοή και κάνει το σκορ 54-42.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς ενέργεια και με την ψυχολογία στο ναδίρ, είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν και με +19 (63-44). Σ’ εκείνο το σημείο, Πρίντεζης και Σπανούλης ευστόχησαν σε δίποντο και τρίποντο και ακολούθησαν οι βολές του Μιλουτίνοφ, για να ρίξουν την απόσταση στους 13 (63-50), 4:54 πριν το τέλος. Ο Γκιστ με μία βολή διέκοψε το «ερυθρόλευκο» σερί, προσωρινά όμως, καθώς ο Σπανούλης με εύστοχο λέι-απ και ο Παπανικολάου με τρίποντο, έκαναν το σκορ 64-55, με 3:19 ν’ απομένουν για την λήξη.

Στον χρόνο που υπολείπονταν, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έκαναν μία έσχατη προσπάθεια ν’ ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, χωρίς όμως επιτυχία. Πέντε κρίσιμοι πόντοι από τον Τζέιμς, επανέφεραν την διαφορά σε διψήφιο για τον Παναθηναϊκό, η οποία διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58