Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Ματς θρίλερ και ήττα στην παράταση…

Ματς θρίλερ και ήττα στην παράταση…

EUROLEAGUE / ÐÁÏ – ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να φύγει με το διπλό από το ΟΑΚΑ. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη στην κανονική διάρκεια (86-86), όμως, “πλήρωσαν” την αστοχία τους στην γραμμή των βολών και τις κακές επιλογές τους στα τελευταία δευτερόλεπτα και τελικά ηττήθηκαν στην παράταση από τον Παναθηναϊκό με 93-99.

Το βασικό χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου ήταν η ισορροπία… Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-2 στο 2′, όμως, ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα με ένα σερί 6-0 και έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι το 11ο λεπτό (23-23). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους (33-25 στο 14′) χάρη στον Ράις που εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία των “ερυθρολεύκων” (τελείωσε το πρώτο μέρος με 18π.), αλλά και την υπεροχή τους στα επιθετικά ριμπάουντ. Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά (43-39), όμως, με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή της 2ης περιόδου ο Ράις έγραψε το 46-39.

Ο Παναθηναϊκός -ο οποίος έκανε το πρώτο του λάθος μόλις στο 25′(!)- διατήρησε σταθερά τον έλεγχο μέχρι και το 28′ (61-51). Όμως με καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Γουέιντ Μπόλντγουιν και Μπράντον Πολ η ομάδα μας κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 13-2 να φέρει τα πάνω κάτω και να βρεθεί στο +1 (63-64 στο 31′). Οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” από τα 6.75μ. και πήραν ξανά μια διαφορά 8π. (74-66), όμως, Πολ, Τσέρι και Σπανούλης τους πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα. Άνοιξαν πυρ από την περιφέρεια και έφεραν τον Ολυμπιακό στο +3 (81-84). Παρά την εκνευριστική αστοχία τους από την γραμμή των βολών οι “ερυθρόλευκοι” παρέμειναν σε θέση οδηγού και στα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν δύο φορές την ευκαιρία να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Ο Μπόλντγουιν δεν ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, ο Παπαγιάννης ισοφάρισε σε 86-86, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας 3.6” για το τέλος και το ματς πήγε στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 18-17, 46-39, 63-62, 86-86. Παρ.: 99-93

About Χρήστος Παπαμιχαήλ

Μπλατ: «Φάνηκε η κούρασή μας, στο Β΄ ημίχρονο»

Στον παράγοντα κούραση στάθηκε ο Ντέιβιντ Μπλατ, στις δηλώσεις του μετά την ήττα από την ...