Αρχική / ΜΠΑΣΚΕΤ / Αντρίκια νίκη και ισοφάριση

Αντρίκια νίκη και ισοφάριση

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός, άφησε στην άκρη τ’ αγωνιστικά προβλήματα που του κάνουν δύσκολη την ζωή και με μία παλικαρίσια εμφάνιση, κέρδισε με 79-68 στο «φλεγόμενο» Σ.Ε.Φ. την Ζαλγκίρις, φέρνοντας στα ίσια την σειρά.

Ο αγώνας:

ΟΙ δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός, στόχευε σε κάθε επίθεση τον ΜακΝίλ στο χαμηλό ποστ, βρίσκοντας λύσεις από τον Αμερικάνο κοντά στο καλάθι. Στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβγαζαν πολύ μεγάλη ένταση, η Ζαλγκίρις έβρισκε τις λύσεις από μέση και μακρινή απόσταση και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της Α΄ περιόδου, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου με σκληρή κι πιεστική άμυνα, οδήγησαν τους αντιπάλους τους αντιπάλους τους σε βεβιασμένες ενέργειες και τους κράτησαν χαμηλά σε παραγωγικότητα. Στην επίθεση, στην εξίσωση του σκορ μπήκαν οι Τιλί και Στρέλνιεκς και με σερί 5-0, ο Ολυμπιακός έκλεισε με +2 την Α΄ περίοδο (17-15).

Με άμυνα για σεμινάριο, για το +10

Το Β΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Στρέλνιεκς, το οποίο αύξησε την απόσταση στους 5 (20-15). Ο Ολυμπιακός, συνέχισε να παίζει με το ίδιο πάθος και διάθεση στην άμυνα, παρασέρνοντας τους Λιθουανούς στο ένα λάθος πίσω από το άλλο. Τα λάθη αυτά των φιλοξενούμενων, έδωσαν την ευκαιρία για παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο, εκεί που «χτύπησαν» οι Πειραιώτες και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +10 (25-15)μ 7:47 πριν το τέλος του Α΄ ημιχρόνου. Σ’ εκείνο το σημείο, τρεις σερί πόντοι του Καβαλιάουσκας έριξαν την διαφορά στους 7 (25-18), προσωρινά όμως, καθώς ο Μακνϊλ με καλάθι και φάουλ στην επόμενη φάση, επανέφερε το +10.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον ρυθμό τους επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και με τον Μιλάγκνις να δίνει σκορ πίσω από τα 6,75, μείωσαν στους 6 (29-23). Το τρίποντο του Σπανούλη όμως και τα καλάθια από το ζωγραφιστό του ΜακΝίλ, που κέρδιζε κατά κράτος τις προσωπικές μάχες από τους αντίπαλους ψηλούς, έστειλαν εκ νέου την διαφορά στους 10, πριν ο Μπράουν με τρίποντο την στείλει και στους 13, 42΄΄ πριν την ανάπαυλα. Παρ’ όλα αυτά, δύο διαδοχικά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσαν τέσσερις αναπάντητους πόντους στην Ζαλγκίρις, που πήγε με μειονέκτημα εννέα πόντων στ΄ αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα της Γ΄ περιόδου, ο Πρίντεζης ευστόχησε για δύο και ανέβασε και πάλι την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Ο Μιλάγκνις απάντησε με τρίποντο και μείωσε ξανά, όμως  Σπανούλης με εύστοχο δίποντο από την κορυφή, επανέφερε το +10. Η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική, με αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να βρούνε τρίποντο από τον Μίτσιτς και άλλους τέσσερις πόντους από τον Ντέιβις και να φέρουν την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (45-42), 7:25 πριν την λήξη της του Γ΄ δεκαλέπτου. Σ’ εκείνο το σημείο, το τρίποντο του Μάντζαρη και το εύστοχο χουκ του Παπαπέτρου, έδωσαν έναν αέρα έξι πόντων στον Ολυμπιακό, όμως η Ζαλγκίρις συνέχισε να βρίσκει με ευκολία τον δρόμο προς το «ερυθρόλευκο» καλάθι και πλησίασε ξανά.

Στα τέσσερα λεπτά που υπολείπονταν στο ρολόι, ο Ολυμπιακός με πεντάδα Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπόγρη, έδεσε την άμυνά του, περιορίζοντας την παραγωγικότητα της αντιπάλου του. στην επίθεση όμως, οι Πειριαώτες δεν βρήκαν τις κατάλληλες επιλογές και σπατάλησαν κατοχές με το να σουτάρουν τρίποντα, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους με ένα σερί  4-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα να φέρουν το σκορ σε ισορροπία (54-54)

Στην Δ΄ περίοδο, ο Ολυμπιακός με πιεστική άμυνα και δύο τρίποντα από Μάντζαρη και Παπανικολάου, πήρε προβάδισμα έξι πόντων. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να μαζέψει την διαφορά, όμως οι «ερυθρόλευκοι» μασούσαν σίδερα στην άμυνα και δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους να φτάσει στο καλάθι τους.

Έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο Πρίντεζης με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 9 (63-54). Μία βολή του Ντέιβις στην συνέχεια έκανε το σκορ 63-55, αλλά ο Πρίντεζης με νέα εύστοχη προσπάθεια, αυτή την φορά για δύο πόντους, έστειλε στο +10 τον Ολυμπιακό, για ν’ ακολουθήσουν τρεις εύστοχες βολές από τον Σπανούλη, που έκαναν το σκορ 68-55.

Στα τρία λεπτά που υπολείπονταν για την ολοκλήρωση του αγώνα, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη και την ισοφάριση

Τα δεκάλεπτα:  17-15, 41-32, 54-54, 79-68