Αρχική / ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ / Αέρας στα πλέι-οφ

Αέρας στα πλέι-οφ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με άνεση την Λουκέρνη στην Ελβετία με 3-1 και προκρίθηκε στα πλέι-οφ του Europa League.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης να βρούνε τα πατήματά τους και να επιβάλλουν το τέμπο τους στο παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού, ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν ο Καμαρά προσποιήθηκε έξω από την περιοχή, έκανε με δύναμη το σουτ, αλλά ο Σάλβι απογειώθηκε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ. Η απάντηση των γηπεδούχων, ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν μετά από την απομάκρυνση της άμυνας του Ολυμπιακού, η μπάλα στρώθηκε στον Σουρφ, ο οποίος σούταρε με δύναμη, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Χριστοδουλόπουλος ξανά και 0-1

Στο 23ο λεπτό, ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε από τα δεξιά, ο Ομάρ έβγαλε σέντρα ακριβείας στην καρδιά της άμυνας της Λουκέρνης, εκεί όπου βρισκόταν ο Χριστοδουλόπουλος για να πιάσει την κεφαλιά και να την στείλει στα δίχτυα.

Μετά το γκολ των «ερυθρόλευκων», οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως το τελείωμα του Σουρφ στο 25΄ δεν ήταν καλό, με την μπάλα να περνάει εκτός εστίας.

Τεράστια ευκαιρία με Γκερέρο, για το 0-2

Ένα λεπτό μετά την ευκαιρία του Σουρφ, ο Τσιμίκας έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Γκερέρο, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σάλβι. Ο Ισπανός προτίμησε να τελειώσει μόνος του την φάση, παρά να δώσει έτοιμο γκολ στον Ποντέσε που είχε ανέβει, αλλά δεν δικαιώθηκε για την επιλογή του, καθώς ο τερματοφύλακας των Ελβετών, κατάφερε ν’ αποσοβήσει τον κίνδυνο. Οι παίκτες του Πέδρο Μάρτινς συνέχισαν να πιέζουν και για δεύτερο γκολ, όμως οι προσπάθειές σταμάτησαν επάνω στον Σάλβι.

Στον χρόνο που υπολείπονταν μέχρι το τέλος του Α΄ ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και να διατηρεί την μπάλα στην κατοχή του. Η τελευταία αξιόλογη στιγμή ανήκε στους πειραιώτες, όταν στο 42ο λεπτό, ο Τσιμίκας έκανε την κούρσα από τ’ αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Ποντέσε έκανε το σουτ με την μία, αλλά η μπάλα σταμάτησε επάνω στο σώμα του Φορτούνη.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά. Στο 46΄ ο Τσιμίκας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, χωρίς ν’ ανησυχήσει τον Σάλβι. Στην επόμενη φάση, μία επικίνδυνη σέντρα στο κέντρο της μικρής περιοχής του Ολυμπιακού, την απομάκρυνε ο Γιάννιωτης. Ο Έλληνας γκολκίπερ χρειάστηκε να επέμβει και στο 51ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκδηλώσουν αντεπίθεση, αλλά το γύρισμα του Ελέκε κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Στο 53΄, ήταν σειρά των «ερυθρολεύκων» ν’ απειλήσουν. Γκερέρο και Ποντέσε συνδυάστηκαν στην κορυφή της επίθεσης, ο τελευταίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αντιπάλων.

Ο Λάζαρος το πήρε προσωπικά και 0-2

Στο 58΄, ο Σάλβι απέκρουσε το σουτ του Ποντέσε, παραχωρώντας κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, η προσπάθεια του Βούκοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι, ο Μιράντα πήρε την κεφαλιά και ο αμαρκάριστος Λάζαρος, έγραψε το 0-2 από κοντά.

Φετφατζίδης-Ποντέσε, «έκρυψαν » την μπάλα, ο Γκερέρο σκόραρε

Στο 68 λεπτό, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι χώρο ν’ αναπτυχθεί και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Φετφατζίδης και Ποντέσε συνδυάστηκαν εξαιρετικά από την αριστερή πτέρυγα, ο τελευταίος σούταρε με δύναμη, ο Σάλβι απέκρουσε, αλλά στο σημείο που πήγε η μπάλα, ήταν μόνο ο Γκερέρο για να την στείλει στα δίχτυα, για το 0-3.

Στον χρόνο που απέμενε για το τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο και δημιούργησε ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Τον δρόμο προς τα δίχτυα όμως, το βρήκε η Λουκέρνη, στο 81ο λεπτό, με τον Ντεμασάι. Ο Γιαννιώτης, σε πρώτο χρόνο σταμάτησε τον Σουρφ, αλλά η μπάλα στρώθηκε στο Ντεμασάι, ο οποίος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Έλληνα γκολκίπερ.

Το 1-3, διατηρήθηκε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Κίτρινες: Φορτούνης 33΄ / Λούκας  Άλβες 56΄

Κόκκινες:

Λουκέρνη (Βέιλερ): Σάλβι, Γκρέθερ, Λούκας Άλβες, Σουλτς, Σίλντερ, Βόκα, Γκβίλα (Ντεμασάι 80΄), Σνόουλι (Βάργκας 66΄), Ούγκρινιτς (Βολφ 66΄),  Σουρφ, Ελέκε

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ομάρ, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Μπουχαλάκης, Καμαρά (Τοροσίδης 72΄), Ποντέσε, Φορτούνης (Φετφατζίδης 63΄), Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο (Ανσαριφάρντ 70΄)